Míg az elmúlt évtizedben számos hasonló vegyületet végeztek kutatások, senki sem tudta megállapítani, melyek azok a legkedvezőbbek, vagy hogy pontosan milyen előnyökkel járnak - eddig. Ez a kutatás azt mutatja, hogy az epicatechin monomerek, a legkisebb vegyületek a leghatékonyabbak.
Az inzulin az a hormon, amely kezeli a glükózt, a vércukorszintet és amely a cukorbetegség esetén.
„Sok kakaót kell enni, de cukrot ne tartalmazzon" - mondta Jeffery Tessem, a táplálkozási, dietetikai és élelmiszer-tudomány professzora a BYU-ban.
Amikor egy személy cukorbetegségben szenved, testük vagy nem termel elegendő inzulint, vagy nem megfelelően kezeli a vércukorszintet. Ennek alpja a béta-sejtek kudarca, melynek feladata az inzulin termelése. A Journal of Nutrition Biochemistry című új tanulmány azt állapítja, hogy a béta-sejtek jobban működnek és erősebbek maradnak az epicatechin-monomerek, a kakaóban természetesen megtalálható vegyületek jelenlétének fokozódásával.
Ennek felfedezéséhez a Virginia Tech munkatársai először táplálták a kakaóvegyületet az állatoknak magas zsírtartalmú étrendben. Azt találták, hogy a magas zsírtartalmú diéta hozzáadásával a vegyület csökkenti az állatok elhízottságának szintjét, és növeli a vércukorszint emelkedésének képességét.
Ahelyett, hogy a cukorban gazdag csokoládékrudakat halmoznánk fel kosarunkban a pénztárnál, a kutatók úgy vélik, hogy a kiindulási pont az, hogy meg akarják találni azt a vegyületet a kakaóból, amelyet felhasználnának a jelenlegi cukorbetegségben szenvedő potenciális betegek kezelésére. Ezt a kutatást részben a Diabetes Akció Kutatásért és Oktatásért Alapítvány és az American Diabetes Association támogatásának köszönheti.
Forrás: short.healthnews.com