A hányingert és a hányást az agytörzs egy meghatározott része irányítja. A szakemberek e terület terhesség alatti fokozott működésének milliónyi testi okát jelölték meg, a vérben lévő terhességi hormon (HCG) magas szintjétől a méhizomzat gyors feszüléséig. A helyzetet az is bonyolítja, hogy az emésztőrendszer izomszövete viszonylagosan elernyed, amitől csökken az emésztés hatékonysága, a gyomor pedig fokozott savtermelésbe kezd az elégtelen táplálkozás, illetve a nem megfelelő ételek fogyasztása miatt.
Ezek a fizikai változások azonban önmagukban még nem magyarázzák meg a reggeli rosszullétet, hiszen többnyire minden terhességben lejátszódnak, mégsem okoznak minden asszonynak hányást vagy émelygést. Jó néhány tanulságos eset azt az elméletet támasztja alá, hogy az érzelmi tényezők sem elhanyagolhatóak.
A reggeli rosszullét ismeretlen egyes primitív társadalmakban, ahol egyszerűbb, közvetlenebb, kevésbé szertartáros az élet, a fejlett ókori civilizációkban viszont jól ismertek. Másfelől a hányástól, émelygéstől szenvedő nők közül sokan kezelés nélkül meggyógyulnak, amikor egy kórház viszonylag nyugalmas körülményei közé kerülnek, távol a családjuktól és a mindennapos gondjaiktól. Sokféleképpen lehet csillapítani a reggeli rosszullétek tüneteit.
Próbálja ki, hogy Önnek melyik módszer használ:
- fogyasszon fehérjében és összetett szénhidrátokban, tápanyagokban gazdag ételeket, amelyek csökkentik a hányingert. Táplálkozzon a lehető legjobban!
- Igyon rengeteg folyadékot, hiszen a hányás miatt nagy a folyadékveszteség. Az émelygő gyomor a folyadékot talán könnyebben veszi be, mint a szilárd táplálékot, próbálja tehát így megszerezni a szükséges tápanyagot. Ízlése szerint fogyasszon nagy tejturmixot, gyümölcs-, vagy zöldséglevet, húslevet és erőlevest.
- Szedjen vitaminokat, így pótolva azokat a tápanyagokat, amelyekhez a rosszullétek miatt nem jut hozzá. Lehetőleg olyankor vegye be őket, amikor úgy érzi: meg is fognak maradni a szervezetében. Az orvos esetleg B6-vitamint is javasolhat, amely egyes nőknek segít a hányinger legyőzésében. Vitaminon kívül azonban ne szedjen semmiféle gyógyszert a reggeli rosszullét ellen.
- Kerülje az olyan ételek látványát, szagát vagy ízét, amelyektől felfordul a gyomra.
- Egyen gyakrabban, még mielőtt megéhezne. Ha üres a gyomra, a gyomorsavak marják a gyomorfalat, ez pedig hányingert vált ki, akárcsak az étkezések közötti hosszú szünetekben lezuhanó vércukorszint. Hat kis étkezés jobb, mint három nagy. Mindig tartson magánál egy-egy falat ételt (szárított gyümölcsöt, korpás kekszet, stb.).
- Ne várja ki, hogy elfogja a hányinger, egyen előbb! Ha megtöltötte a gyomrát, talán megelőzhet egy-egy rosszullétet.
- Este, elalvás előtt egyen néhány fehérjedús, összetett szénhidrátokban gazdag falatot, például korpás süteményt, s mellé egy pohár tejet. Reggel, felkelés előtt kapjon be pár falat szénhidrátdús ételt, például néhány szem korpás kekszet, vagy egy marék mazsolát.
- Aludjon és pihenjen többet a szokásosnál. A szellemi és a testi fáradtság egyaránt hozzájárul a reggeli rosszulléthez.
- Kezdje a reggelit kényelmesen, lassan, mert a rohanás általában csak fokozza az émelygést. Ne pattanjon ki az ágyból, ne rohanjon ki az ajtón. Maradjon még vagy húsz percig ágyban, amíg meg nem emészti a szénhidrátdús falatokat, csak akkor keljen fel, és a reggelit se kapkodja el. Egy többgyerekes anya számára talán képtelenségnek tűnik ez a tanács, de próbáljon meg korábban, a gyerekei előtt felébredni, hogy legyen egy kis nyugodt ideje önmaga számára. Egyébként is, hagyja nyugodtan, hogy a férje lássa el a gyerekekkel kapcsolatos reggeli teendőket.