Lehet, hogy leukémiás a gyermekem?

2019.09.12. - Írta: Veress Pálma

Lehet, hogy leukémiás a gyermekem?

Nincs rosszabb, mint amikor az ember gyermeke betegszik meg. Ilyenkor egy szülő mindent megtenne azért, hogy minél hamarabb diagnosztizálják és meggyógyítsák szeretett szeme fényét. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy időben orvoshoz forduljunk!

A leukémiás gyerekeknél fellépő tünetek egyike sem tipikusan jellemző a leukémiára. Ahhoz, hogy megállapítsák, hogy valóban leukémia áll-e a panaszok hátterében, igen alapos kivizsgálására van szükség.

A leukémia tünete lehet a vérszegénység.

Ez a vörösvértestek elégtelen termelődésének következménye, ilyenkor a gyermek sápadt, fáradékony, légzése felgyorsulhat. További jel lehet a vérzések, véraláfutások kialakulása a gyermek testén, ami a vérlemezkék elégtelen termelődésének a következménye. A bőrön minimális erőbehatásra is véraláfutások jelennek meg, gyakoriak a spontán nyálkahártya-vérzések (pl. orrban, szájban).

Fokozottan figyeljünk, ha a gyermek nem tudja leküzdeni a fertőzéseket.

A leukémia diagnózisának felállításával egy időben gyakran észlelhető tünet a felső légúti hurutos megbetegedés, de ezen kívül a mandulagyulladástól a szájfekélyen és a hasmenésen át egészen az életveszélyes tüdőgyulladásig, számos fertőzéses tünet is felléphet. Jelentkezhetnek csont- és ízületi fájdalmak, ami a csontvelő „érintettségének” a következménye.

Jellemző még a hasi fájdalom.

A leukémiás sejtek gyakran összegyűlnek a vesében, a májban vagy a lépben, aminek következtében ezek a szervek megnagyobbodnak, s ez hasi fájdalommal jár. A nyirokcsomókban is felhalmozódhatnak a kóros sejtek, így azok megduzzadhatnak.

Egyes leukémiás gyerekeknél a leukémia jelei között lehetnek a hányinger, láz, meghűlés, éjjeli verejtékezés, kimerültség és más influenzaszerű tünetek.

Nem kell azonban rögtön megijedni, ha ehhez hasonló tüneteket tapasztalunk - mondja dr. Harmat György, a Heim Pál Gyermekkórház volt főigazgatója, az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány orvosszakértője.

Biztosat mondani csak szakorvos tud a részletes vizsgálatok után. De fontos, ha felmerülnek a tünetek, mielőbb forduljunk szakemberhez, mivel a gyógyulás esélye a korai diagnózis esetén sokkal jobb. Ma már több mint 75%-ban gyógyítható ez a súlyos betegség.

 
 


Szakértőink

dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter



Bezár