Azon túl, hogy sok esetben felelőssé tehető az újszülöttkori agyhártya- és agyvelőgyulladásért, a fertőzéses megbetegedések több mint ötöde halállal végződik. Épp ezért a baktériumfertőzés – a születendő magzat miatt – a terhes kismamákra, illetve a tartósan legyengült immunrendszerű emberekre nézve veszélyes a leginkább.
Az élelmiszerbiztonsági előírásokat nem megfelelően betartva készített, vagy a szállítás, tárolás során megfertőződött húsneműk, illetve nem utolsó sorban a pasztörizálatlan tejtermékek tartalmazzák leginkább a kórokozót, épp ezért a kismamákat gyakran eltanácsolják bizonyos típusú sajtkészítmények – mint a brie, a camambert vagy a feta – fogyasztásától.
Egészséges emberek szerencsére ritkán kénytelenek szembesülni a lisztéria-fertőzés tüneteivel, illetve ha meg is betegszenek, immunrendszerük könnyebben képes legyőzni a kórt. Ugyanez azonban sajnos már nem mondható el sem az újszülöttekről, sem pedig a tartós betegséggel élőkről, akiknél a fertőzés igen komoly, életveszélyes szövődményeket is okozhat. Amennyiben a betegséget időben sikerül diagnosztizálni, a teljes gyógyulás leginkább antibiotikum-terápiától várható.
A lisztéria-fertőzés legjellemzőbb tünetei
- Lázas állapot.
- Izomfájdalmak.
- Hányinger vagy hányás.
- A hasmenés.
A tünetek lappangási ideje általában néhány nap, de előfordulhat, hogy a fertőzés csak akár egy-két hónap elteltével produkál tüneteket. Ilyen sok idő elteltével jelentkezhetnek az idegrendszeri szimptómák is, amelyek a következők:
- fejfájás,
- nyaktáji fájdalom,
- zavartság, dezorientáltság, alvási-ébrenléti zavarok,
- egyensúlyzavar,
- görcsök.
Tünetek terhességben illetve az újszülöttben
Kismamák esetében a fertőzés nemritkán csak igen enyhe tünetek képében jelentkezik, olyannyira, hogy a lappangó betegségre már csak sajnos az újszülött fertőzöttsége hívja fel a figyelmet, néha pedig csak annyira későn, hogy a csecsemő életét már nem lehet megmenteni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyen (lisztéria-fertőzéses) esetekben a csecsemő nemritkán már születés közben életét veszíti, vagy csupán néhány nappal éli túl születését. Az élve született csecsemők a felnőttekéhez hasonló tüneteket produkálnak, ingerlékenyek, és jellemzőem nem mutatnak érdeklődést a szopás iránt sem.
Amikor orvoshoz kell fordulni
- Abban az esetben, ha rosszul érzi magát, vagy csak a gyanúja áll fenn, hogy lisztériával fertőzött élelmiszert fogyasztott, tanácsos mielőbb orvoshoz fordulnia, főképp abban az esetben, ha ön gyermeket vár.
- Érdemes odafigyelnie táplálkozására, ha környezetében lisztéria-járványról hall, illetve ha házi készítésű, esetleg nem megfelelően pasztörizált élelmiszert (főképp sajtot, tejterméket) evett. Ha fertőzésre gyanakszik, forduljon orvoshoz!
- Ha lázas, izomfájdalmat érez, hányingere van, hány vagy hasmenése van, mielőbb forduljon kezelőorvosához! Akkor se késlekedjen doktorhoz fordulni, ha bár tejterméket nem fogyasztott, azonban valamilyen húsneműt igen, és a tünetek fennállnak – ugyanis tejterméktől, hústól egyaránt megbetegedhet.
- A magas láz, az erős fejfájás, a tarkómerevség, a zavartság és fényérzékenység súlyos idegrendszeri rendellenességre, agyhártyagyulladásra utaló tünetek, és mivel a Listeria monocytogenes órák alatt is komoly pusztítást képes véghezvinni a szervezetben, illetve komoly szövődményeket okozhat, ne késlekedjen: azonnal keressen fel egy sürgősségi ambulanciát!