Vannak, akik örökletes úton lettek napallergiásak, míg mások tüneteit más hatások váltják ki — például gyógyszerek, vagy a bőr érintkezése olyan növényekkel, mint a paszternák vagy a zöld citrom.
Az enyhe napallergiás esetek kezelés nélkül is elmúlhatnak. A súlyosabb eseteket szteroidos krémekkel vagy kapszulákkal kezelhetjük. A komoly napallergiás esetekben megelőzésére és napfénytől védő ruházat viselésre lehet szükség
Tünetek
A napallergia által sújtott bőr kinézete sokféle lehet, a probléma okától függően. A betegség jelei és tünetei közt vannak:
- vörösödés
- viszketés, illetve fájdalom
- apró dudorok, amik domborulattá állhatnak össze
- hámlás, kérgesedés vagy vérzés
- hólyagok vagy csalánkiütések
Mikor menjünk orvoshoz?
Akkor érdemes felkeresni az orvost, ha szokatlan, kellemetlen bőrreakciót tapasztalunk napfény hatására. Súlyos vagy tartós tünetek esetén lehet, hogy bőrbetegségekre szakosodott orvosra (dermatológusra) van szükség.
Kiváltó okok
Bizonyos gyógyszerek, vegyszerek, illetve betegségek érzékennyé tehetik a bőrt a napra. Nem világos, hogy egyeseknek miért lesz napallergiájuk, míg másoknak nem, az örökletes tulajdonságok szerepet játszhatnak ebben.
Rizikófaktorok
Az allergiás reakciók rizikófaktorai közt lehetnek:
- Bőrszín. Bárkinek lehet napallergiája, de bizonyos napallergiafajták gyakoribbak a világosabb bőrtónusú embereknél.
- Bizonyos anyagokkal történő érintkezés. Egyes bőrallergiás tünetek akkor jelentkeznek, amikor a bőr először egy bizonyos anyaggal, majd utána napfénnyel érintkezik. Ezek általában illatszerek, fertőtlenítőszerek, illetve napkrémek egyes összetevői.
- Egyes gyógyszerek szedése. Több gyógyszer is felgyorsíthatja a bőr leégését a napon — többek között a tetraciklines antibiotikumok, sulfa-alapú gyógyszerek, illetve fájdalomcsillapítók, például a ketoprofén.
- Más bőrbetegségek. A dermatitisz növeli a napallergia kockázatát.
- Napallergiás vérrokonok. Nagyobb eséllyel lesz napallergiás az, akinek legalább egy szülője vagy testvére is napallergiás.
Megelőzés
Napallergia vagy napra való fokozott érzékenység esetén enyhíthető a szervezet negatív reakciója az alábbi óvintézkedésekkel:
- Kerüljük a napot a legfényesebb időszakokban. Délelőtt 10 és délután 4 óra között ne menjünk a napra.
- Ne hagyjuk, hogy hirtelen sokkal több napfény érjen. Sok embernél tavasszal, illetve nyáron jön elő a napallergia, amikor több napfénnyel találkoznak, mint általában. Fokozatosan növeljük a kint töltött órák számát, hogy a sejteknek legyen idejük alkalmazkodni.
- Viseljünk napszemüveget és védelmet biztosító ruházatot. A hosszú ujjú pólók és a nagy karimájú kalapok segíthetnek a bőr naptól való megóvásában. Kerüljük a tág szövetű anyagokat, mert áteresztik az UV sugarakat.
- Használjunk napolajat. Kenjünk magunkra magas spektrumú, legalább 30-as SPM értékkel rendelkező napolajból két óránként bőven, de úszás vagy izzadás esetén ennél is gyakrabban.
- Kerüljük az érzékenyítő anyagokat. Ha tudjuk, hogy egy bizonyos anyag befolyásolja a bőr reakcióját, kerüljük a használatát.