Pótolni kell az elpárologtatott nedvességet. Forralt, vagy palackozott víz csecsemőknek, nagyobbacskáknak natúr gyümölcslevek feltétlenül legyenek a csomagban. Ha autóval utazunk, csecsemônket, kisgyermekünket ne hagyjuk a meleg autóban. A légkondicionálás mértékére is figyeljünk, az ablak lehúzásakor keletkezô huzat pedig szemgyulladást, fülfájást okozhat.
Az élelmiszerek helytelen tárolása során elszaporodnak a károsító baktériumok. Ez könnyebb hasmenést, vagy súlyosabb ételmérgezést is okozhat. Fogyasztás elôtt a gyümölcsöket, zöldségeket alaposan meg kell mosni! A magvas gyümölcsökből gondosan távolítsuk el a magot. Utazáshoz, kiránduláshoz célszerű konzerv bébiételt magunkkal vinni.
Csecsemőknél a napoztatás fokozatos legyen. A déli órákban ne hagyjuk a napon még a nagyobbacska gyermeket sem! Félárnyékban is elég fénymennyiséghez jutunk. Ha árnyékban hagyjuk a babát, idônként ellenőrizzük az árnyék továbbhaladtát. Vízparton, alpesi magaslaton jóval intenzívebb a sugárzás. A baba teste ne hevüljön fel túlságosan. Ne feledjük, a leégés tünetei néhány órával azután mutatkoznak csak, hogy a baj megtörtént. Magas faktorú napozószer használata ajánlott, ezt a nyaralás megkezdése elôtt szerezzük be.
A bőr védelmének fontos eleme az öltözék is. Lehetőleg pamut anyagból készült ruhákat adjunk a kisgyermekekre, ami nem akadályozza a bôr szellôzését. Ha a gyermek már ül, vagy mászik, adjunk rá kalapot.
Nagyobb gyerekeknél is fontos a kalap viselése, ha víz mellett, napon játszanak.
A nyári hónapokban fel kell készülnünk a rovarcsípésekre is. A szúnyogcsípéseknél fontos a viszketés csillapítása. Különösen nyári zivatarok elôtt támadnak a rovarok. Ha kullancs fúródik a gyermek bôrébe, azt minél elôbb távolítsuk el. Vegyük komolyan a méh és darázscsípéseket is, jegelés, borogatás enyhülést hoz. Túlérzékenységre utaló, általános rosszullét esetén kérjünk orvosi segítséget.
Kisgyermeket víz közelébe csak felügyelettel engedjük, az egészen sekély tavak is veszélyesek lehetnek. Mélyebb vízben karúszó, vagy úszóöv legyen a gyermeken!
Kisebb gyermekeket egyedül ne engedjük el kerékpározni! A nyaralóban, kertben, szerszámokat, kerti gépeket olyan helyen tartsuk, hogy gyermek ne nyúlhasson hozzájuk!
Végül, de nem utolsó sorban: ha kirándulni, nyaralni megyünk, vigyünk magunkkal elsôsegélynyújtó kis csomagot, ami tartalmazza mindazt, amire kisebb sérülések, láz, csípések stb. esetén szükségünk lehet.
Ha mindezeket szem előtt tarjuk, a vakáció felhőtlen lehet magunk és családunk számára.