Belső jellemzőink és tanult válaszaink kombinációja adja személyiségvonásainkat, melyek tartós belső jellemzőink, viszont korántsem tekinthetők statikusnak. Jó esetben elég rugalmasak vagyunk ahhoz, hogy tanuljunk saját tapasztalatainkból, és hogy képesek legyünk kiválasztani repertoárunkból az adott interakcióinak leginkább megfelelő, kulturálisan elfogadható választ. Ez az a lépés, amelyre a személyiségzavarral küzdő ember nem képes.
Noha a személyiségzavarok jelentősen különböznek egymástól a tekintetben, hogy milyen mértékű károkat okoznak az egyén életében, annyiban mégis hasonlítanak, hogy a nehézségek többnyire egy életen át tartanak. Gyakori, hogy a környezet még az egyénnél is jobban szenved. Ugyanis a személyiségzavarról általában nincs tudomása azoknak, akiket érint, a felismerést leginkább viselkedésük és gondolkodásuk merevsége akadályozza meg.
A személyiségzavarok legtöbb esetben serdülő-vagy fiatalfelnőtt-korban szoktak felismerhetővé válni. Jellemző a komorbiditás, vagyis hogy a személyiségzavarok mellé más pszichés problémák társulnak. Míg ezek a társult pszichés problémák többnyire jól kezelhetőek, maguk a személyiségzavarok nem javulnak számottevően.
A DSM IV. tízféle személyiségzavart különböztet meg, melyeket három alcsoportba – különc, teátrális és szorongásos – sorol hasonlóságuk alapján. A diagnosztizálás azonban igencsak nehézkés, mert a különböző személyiségzavarok tünetei nagy átfedést mutatnak, illetve különböző diagnoszták gyakran különböző diagnózist állítanak fel, mindezek pedig megkérdőjelezik a DSM IV. érvényességét illetve megbízhatóságát.
Forrás: Comer: A lélek betegségei, Osiris, 2000