A Harvard Heart Letter egyik számában megjelent cikk szerint az alacsony zsírtartalmú diéták valószínűleg nem csökkentik a szívbetegség kialakulásának kockázatát, ami első hallásra furcsának tűnhet, hiszen rengeteg szervezet állította az ellenkezőjét 40 éven keresztül.
Az utóbbi évtized során azonban az olyan amerikai egészségügyi szervezetek, mint például az American Heart Association már nem javasolja a zsíroktól való elzárkózást. Inkább az általánosan egészséges, zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű élelmiszereket, illetve babféléket magukba foglaló étrend mellett foglalnak állást. Szerintük fogyasszunk kevesebb húst, tejterméket, tojást és édességet.
Valójában a zsírbeviteled úgyis csökkenni fog, ha minél több természetes, nem előregyártott, növényi alapú élelmiszert fogyasztasz. A zsír elsősorban a húsban és a tejtermékekben található, a telített zsírok pedig növelik a káros LDL koleszterinszintjét, ami a szívbetegség egyik fő kiváltó oka; azonban pusztán azzal, hogy minden fajta zsírt kerülsz, nem feltétlenül fog csökkenni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye.
Az alacsony zsírtartalmú diéta kudarca
Az 1980-as évektől kezdődően, amikor az élelmiszergyártó cégek elkezdték csökkenteni a termékeik zsírtartalmát, finomított szénhidrátokkal helyettesítették azt. Az emberek kenyérrel, tésztával, alacsony zsírtartalmú burgonyaszirmokkal és süteményekkel, és édesített, alacsony zsírtartalmú joghurttal tömték magukat. Ezek a feldolgozott szénhidrátok elárasztják a véráramot cukorral, ami inzulinválaszt vált ki a szervezetből, hogy a cukrot eltávolítsa. Ennek hatására a vércukorszint túl alacsony lesz, így néhány órán belül ismét éhes leszel, ami túlzott élelmiszer fogyasztásra ösztökél. Ezen felül a sok szénhidrát bevitel végül akár ahhoz is vezethet, hogy a szervezeted már nem lesz képes válaszolni az inzulinra, ami diabéteszhez vezethet. A túlsúly és a diabétesz a szívbetegségek egyik fő okozói.
De nem csak a túl sok szénhidráttal van a probléma. A telítetlen zsírok - amik a dió- és mogyorófélékben, magokban, olajbogyókban, avokádóban és halakban találhatóak - kerülése nem szükséges. Ezek az élelmiszerek nem csak finomak, de a szív- és érrendszer jólétét is támogatják.
Az ultra-alacsony zsír diéta, amely során a kalóriák mindössze 10%-át teszik ki a zsírok, és nincs benne állati eredetű termék, sem finomított szénhidrát, egészséges lehet, de a legtöbb ember számára drága és nem praktikus, sok akaraterőt igényel a betartása, ezért inkább a mediterrán étrendet ajánljuk.
Egyszerű lépések a mediterrán étrend felé
- Zsírok helyett használj olívaolajat
- Egyél minden nap valamilyen salátát
- Nassolj mogyoróféléket chips, vagy keksz helyett
- Fogyassz több teljes kiőrlésű élelmiszert
- Fogyassz minél többféle zöldséget
- Egyél hetente legalább háromszor hüvelyes zöldségeket
- Csökkentsd a húsfogyasztásod
- Cukros italok helyett igyál vizet
- Egyél minél kevesebb zsíros, cukros desszertet, inkább helyettesítsd őket gyümölcsökkel
Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/plant-based-diet-could-boost-metabolism