Táplálékok a bőr egészségéért

Táplálékok a bőr egészségéért

Számít vajon az, hogy mit fogyasztunk és mennyit a bőr egészségének szempontjából? De még mennyire! Vannak ugyanis olyan táplálékok, amik kifejezetten jót tesznek a bőrrel, hála a bennük lévő összetevőknek. Nézzük, hogy pontosan milyen anyagok milyen hatással vannak a bőrre, és mely táplálékban találhatóak meg.

1. Víz
Az ivóvíz az egyik legjobb dolog, amit fogyaszthatunk ahhoz, hogy formában tartsuk a bőrünket. Ennek köszönhető ugyanis, hogy a bőr kellően hidratált és nedves legyen, illetve általa kevésbé lesznek láthatóak a finomráncok. Segíti a sejtek tápanyagfelvételét, és megszabadítja őket a méreganyagoktól. Hozzájárul a megfelelő véráramláshoz, és ragyogóvá teszi a bőrt. A szakemberek azt javasolják, hogy egy nap 8 pohár vizet igyunk, de természetesen ez nem egy kőbe vésett szám, el lehet térni tőle. A gyümölcsökben, zöldségekben, gyümölcslevekben és tejben lévő vízmennyiség szintén beleszámít ebbe a mennyiségbe.

2. Szelén
Ez az ásványi anyag segít megvédeni a bőrsejteket azáltal, hogy összegyűjti a szabadgyököket. A szabadgyökök okozzák a bőr öregedésének jeleit, mint például a ráncokat és a száraz bőrt, de akár szövetkárosodást is előidézhetnek, sőt, néhány betegségben is szerepük lehet. A szelén emellett segít megelőzni a bőrrák kialakulását. Jó szelénforrásnak számít a brazil dió, a gomba, a rák, a bárány, illetve az olyan halfélék, mint a sügér, a tőkehal, a laposhal, a tonhal és a lazac. A főtt marhahúsban, a pulykában, az osztrigában, a szardíniában, a rákban és a teljes kiőrlésű tésztában szintén sok a szelén.

3. Antioxidánsok
Az antioxidánsok fontos szerepe megmutatkozik abban, hogy lelassítják a szabadgyökök áramlását, valamint megakadályozzák a kialakulásukat. Gyakorlatilag bármilyen ételben megtalálhatóak, de különösen nagy mennyiségben fordulnak elő a színes gyümölcsökben és zöldségekben, például bogyós gyümölcsökben, kajszibarackban, céklában, tökben, spenótban, édesburgonyában, mandarinban, paprikában és babban.

4. Q10-koenzim
A szervezetünk maga termeli egy egyik legfontosabb antioxidánst, az úgynevezett Q10-koenzimet – a kor előrehaladásával viszont egyre kevesebbet. Szerepe van abban, hogy energiával lássa el a sejteket, és segítse azok működését. A Q10-koenzim fellelhető halakban (például lazacban és tonhalban), baromfiban, belsőségekben (például májban), illetve teljes kiőrlésű gabonákban. Ha olyan bőrápoló terméket használunk, ami Q10-et is tartalmaz, az segíthet csökkenteni a ráncokat és az öregedés más jeleit.

5. A-vitamin
Senki nem akar száraz, pikkelyes bőrt. Fogjunk tehát egy narancsot, sárgarépát vagy egy szelet sárgadinnyét, ezek ugyanis bővelkednek az A-vitaminban. De ugyanígy hozzájuthatunk akkor, ha leveles zöldségeket, tojást és alacsony zsírtartalmú tejterméket fogyasztunk. Emellett ha A-vitamint tartalmazó bőrápoló készítményt alkalmazunk, a ráncok és a barna foltok halványodhatnak. Vannak úgynevezett retionoidok, amik rendszerint az akné és már bőrbetegségek gyógyítására használnak, ezek viszont vényköteles termékek.

6. C-vitamin
A nap igencsak meg tudja viselni a bőrt, a C-vitamin viszont segíthet abban, hogy ez ne következzen be. Hozzájárul a napégés gyógyulásához, de serkenti a kollagén- és elasztintermelést is, melyek a bőrregeneráció felelősei. C-vitaminhoz bőségesen juthatunk akkor, ha piros kaliforniai paprikát, citrusféléket, papayát, kivit, brokkolit vagy kelbimbót fogyasztunk.

7. E-vitamin
Egy másik antioxidáns, ami a bőr leégésével és gyulladásával eredményesen fel tudja venni a harcot, az E-vitamin. Megtalálható a növényi olajokban, diófélékben, magvakban, olajbogyóban, spenótban, spárgában és leveles zöldségekben.

8. Egészséges zsírok
Az omega-3 és az omega-6 zsírsavaknak fontos szerepe van abban, hogy a bőr megtartsa a kellő hidratáltságát, és távol tartsa a szárazságot és a pattanásokat. Az ilyen esszenciális zsírsavaknak köszönhetően a bőr sima és fiatalos marad. Beszerezhetőek olíva- és repceolajból, lenmagból, dióból, valamint az olyan hidegvízi halakból, mint a lazac, a szardínia és a makréla.

9. Olajok
Egyes olajok sokkal többet jelentenek, mint esszenciális zsírsavak. A jó minőségűeket, mint az extra szűz olívaolajt vagy éppen a hidegen sajtolt olajakat könnyebb feldolgozni is, mint sok más fajtát. Sőt, több olyan tápanyagot is tartalmaznak, amik jók a bőrnek, hiszen egyrészt simábbá varázsolják azt, másrészt sokkal egészségesebbnek lehet látni és érezni is.

10. Zöldtea
A zöldteára úgy is lehet tekinteni, mint egy mágikus főzetre, mely segít megőrizni a bőr egészségét. Gyógyítja a gyulladásokat, lelassítja a DNS-károsodást, de a napégette bőrrel is csodákat tud tenni. A zöldteát ma már számos kozmetikum is tartalmazza, de ha tehetjük, inkább igyuk, mint kenjük.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus



Bezár