A gyógyteák egyszerű, házilag is könnyedén, gyorsan elkészíthető gyógynövény-kivonatok. Általában kellemes az aromájuk, ezért fogyasztásuk nemcsak gyógyító hatású, de emellett élvezetes is, és gazdaságosságuk sem elhanyagolható. Némelyik gyógynövénynek az illóolaját használhatjuk fel a tüneteink enyhítésére, például aromamécses segítségével. Ma már a gyógyszertárakban és a fitotékákban is igen széles választékban kaphatók gyógynövény tartalmú készítmények meghűléses, megfázásos betegségek megelőzésére és kezelésére.
Az alábbiakban egy kis segítséget szeretnék nyújtani a kedves olvasónak ahhoz, hogy aktívabban részt vehessen saját egészsége megőrzésében, helyreállításában. Sorra veszek néhány, a fentebb említett tünetekre jól használható gyógynövényt.
Megelőzésre, az immunális védelem fokozására jó a kasvirág. Többféle készítmény is kapható belőle. A védekezőrendszer erősítéséhez elengedhetetlenül fontosak a vitaminok. A homoktövis bogyóiból készült lé, és a csipkebogyótea nagyon sok C-vitamint tartalmaz.
A megfázás, illetve az influenza kezdeti stádiumában hasznos lehet a klasszikus módszernek számító izzasztókúra. Erre a legalkalmasabb a hársfavirág és a bodzavirág, mind lábfürdő, mind pedig tea formájában.
Nátha, torokfájás, köhögés esetén hasznosak: a lándzsás utifű tea vagy szirup, az ökörfarkkórótea, a mályvatea, a kakukkfűtea, ezeket keverten is használhatjuk. A száj-, és garatüreg gyulladása esetén gargarizáljunk zsályateával. A kamilla illóolajai legjobban a gőzölésnél érvényesülnek, de alkalmazható ugyanerre eukaliptusz-, borsmenta-, vagy kakukkfűolaj is. Érdemes az aromalámpába néhány csepp erdeifenyő-, vagy citromfű-, esetleg szegfűszegolajat csepegtetni, fertőtlenítik a levegőt. Soha ne használjunk túl sok olajat, a szabály az, hogy az illat éppen érzékelhető legyen.
Sok ember szenved a napsütés hiánya, és a borongós, szomorkás időjárás miatti levertségtől, rossz kedélyállapottól, depresszív hangulattól, ami sokszor alvászavarokkal is jár. Ezeknél a tüneteknek érdemes orbáncfűteát, esetleg citromfű-, vagy levendulavirág teát fogyasztani. Az alvással kapcsolatos panaszok enyhítésére készíthetünk ennek a három gyógyfűnek a felhasználásával „álompárnát” is.
Az itt leírt teákat forrázatként kell elkészíteni, azaz 1-2 kávéskanálnyi gyógynövényre egy csésze (körülbelül 2 dl) forrásban lévő vizet öntünk. 10 percig állni hagyjuk, majd egy finom szűrőn keresztül leöntjük. Lehetőleg frissen készítsük el a teát, és fedjük le amíg langyosra lehűl.
A fitoterápia alkalmazása során is fontos szabály, hogy ha néhány napon belül nem tapasztalunk javulást feltétlenül forduljunk orvoshoz.