Felmerül a kérdés:
Vajon mit tehetünk, hogy újra önmagunk legyünk,
amikor a rövid és sötét napok legyőznek minket?
Először is tisztázzuk, azt, hogy mi okozza a téli depressziót.
Annak ellenére, hogy milliók panaszkodnak télen lehangoltságra, úgy érezhetjük, hogy a téli depresszió valójában csak egy mítosz. Viszont, szilárd tudományos bizonyíték létezik annak alátámasztására, hogy egy évszak kihatással lehet hangulatunkra. A tudósok többsége szerint a probléma összefügg azzal, ahogyan a szervezetünk a napfényre reagál. Az egyik elmélet szerint a szervezetünkbe jutott fény megváltoztatja testünk hormonszintjét. Testünkben a fény funkciója nem más, mint hogy megakadályozza az alvási hormon (melatonin) termelését és így ébren tart minket. Szakértők szerint a téli depresszióban szenvedőket, kevesebb napfény éri a téli rövidebb nappalok miatt. Az ő testük így több melatonint termel, és ez okoz letargiát valamint depressziós tüneteket.
Ha Ön is téli lehangoltságot tapasztal, akkor nagy valószínűséggel a napfény hiánya okolható ezért. A tanácsunk ezért nem lesz meglepő, hisz a legjobb a téli depresszió és kedvetlenség ellen, ha minél több időt töltünk a napfényben, vagyis megpróbálunk minél több fényt csempészni az életünkbe. Ha télen kimerültnek érezzük magunkat, amilyen gyakran csak tudunk, menjünk ki a levegőre és napfényre különösen azokon a napokon mikor süt a nap. Ha a munkahelyünkön ablak mellett ülünk az is sokat segít lehangoltságunkon.
Az is segítség lehet a lehangoltság ellen ha „boldoggá esszük magunkat”.
A téli depresszió és lehangoltság során gyakran érezhetünk sóvárgást a cukor és a szénhidrát iránt, mint amilyen a csokoládé, tészta, kenyér. Természetesen ne feledkezzünk meg arról sem, hogy megtartsuk az egyensúlyt és a cukor és szénhidrát bevitel mellett különösen figyeljünk oda arra, hogy minél több friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk.
Következő tanácsunk, hogy legyünk aktívak. A szezonális hangulat zavar ellen létezik még egy fegyver, ami nem más, mint ha aktívak vagyunk. Meggyőző bizonyítékok léteznek arról, hogy heti három alkalommal végzett 30 perces erőteljes testmozgás hatékony megoldás a lehangoltság és a depresszió ellen. Ha hajlamosak vagyunk a lehangoltságra, akkor a szabadtéri edzés duplán jó hatással lesz ránk mivel a testmozgás mellett szervezetünk napfényt is fog raktározni. A szakértők szerint az aktivitás hatására megváltozik a hangulatszabályozó szerotonin szintje az agyban. Továbbá azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a szabadban illetve edzéssel eltöltött idő alatt új emberekkel is megismerkedhetünk, ami szintén egy kellemes változást hozhat mindennapjainkba.
Forrás: www.nhs.uk