A legalapvetőbb tankácsok a következők: ha hirtelen átfagyottnak érezzük magunkat, minél hamarabb melegedjünk fel valahol. Igyunk langyos, de ne forró teát vagy vizet. Alkoholt semmi esetre sem szabad fogyasztani. Orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha a lehűlés következtében súlyosabb a helyzet: például nehézzé válik a nyelés vagy hólyagok jelennek meg a bőrön.
Különösen a kisgyerekek vannak veszélyben, mert a testük még nem képes elegendő hőt termelni és raktározni. Az idősebb emberek közül főleg azoknak kell vigyázniuk, akik kórosan soványak vagy vérnyomászavarokban szenvednek. Ajánlatos orron át belélegezni a levegőt, mert így felmelegszik az. A szájon át hideg levegő jut a tüdőbe, ráadásul ilyen módon könnyebben lehet fertőzést kapni.
Fontos kérdés, hogy milyen hőmérsékletet érzünk hidegnek vagy hidegebbnek. A hőmérő egy bizonyos tényt mutat, de fagyosabbnak érzékeljük a környezetet, ha erős szél fúj. Ezzel szemben akkor, amikor süt a nap, az érzékelt hőmérséklet is kellemesebb, mert a nap infravörös sugárzása melegít. A csupasz bőrt mindenképpen érdemes bekrémezni. Minél szárazabb és zimankósabb az idő, annál nagyobb védelmet igényel a bőr. Mivel az izzadság is kevesebb, a bőr felső rétege kevésbé nedves, ezért a folyadékhiányt is pótolni kell. Lehetőleg semleges vegyi hatású szappannal tisztítsuk meg a bőrünket, és alaposan krémezzük be a kezünket.
Napközben ügyelni kell arra, hogy a csupasz kézen megfagyhat a nedvesség, ami fagyási sérüléseket okozhat. A nappali kézápoló krémnek ezért zsírosabbnak kell lennie, mint az éjszakai bőrápolónak.
Forrás:
Morgenpost