Emlékeztetett arra, hogy annak idején, amikor a New York-i tőzsde elkezdte a működését, a brókerek és kereskedők még a szabad ég alatt üzleteltek. Közel voltak a természethez, de ez gyökeresen megváltozott az utóbbi évtizedekben. Magas épületek falai közé húzódtak, gyakorlatilag teljesen elszeparálták magukat a tiszta környezetüktől. A jövő azonban mégiscsak az lesz, hogy vissza kell térni a természethez.
Amszterdamban például olyan székházat építenek már, amely átriumos, a tetőn keresztül besüt a nap, természetes a megvilágítás, monitorok ellenőrzik és alakítják a benti hőmérsékletet, páratartalmat, fényerősséget, a vízfelhasználást. Az épület belsejében kerteket hoznak létre, fákat ültetnek. Ez a környezet nemcsak egészséges a munkatársak számára, hanem pénzmegtakarítással is jár.
Az ENSZ szakemberei szerint a föld széndioxid kibocsátásának 70 százalékáért a nagyvárosok felelősek. Az emberek 80 százaléka pedig városokban él, amelyeknek a levegője erősen szennyezett, messze meghaladja a minimálisan elfogadható értéket. Különösen azok vannak kitéve nagyobb veszélynek, akik szegényebb településeken laknak. Éppen ezért üdvözlendők azok a törekvések, amelyek a zöld mozgalmakat erősítik. Londonban és Párizsban egyre több elektromos meghajtású autóbuszt helyeznek forgalomba, Montreálban, Barcelonában és Amszterdamban sorra építik ki a kerékpárutakat és ösztönzik kerékpározásra a lakókat.
Londonban egy kerti híd megépítését tervezik, Párizsban pedig azt szorgalmazzák, hogy a házak falára növényeket futtassanak fel. A hivatalos szervek felkarolják az ötleteket, s arra biztatják az építészeket és kertészeket, hogy tegyék zöldebbé a csupasz házfalakat és környezetüket. Patrick Blanc tervező már 2001 óta sorra ülteti be növényekkel a nagyvárosok szállodáinak, bevásárlóközpontjainak, toronyházainak a falát szerte a világon.
Az ötlet több szempontból is előnyös. Részben kellemes a szemnek, részben a helyben élők közel érezhetik magukat a természethez. A buja növényzeten fészkeket raknak a madarak, megtelepednek a különféle hasznos állatkák.
Kelet-Londonban, az Olimpiai Parkban most száz törpét helyeznek ki a közterületre, hogy figyelmeztessék az embereket a környezetszennyezésre. Ezek a törpék elmagyarázzák az arra sétálóknak, mennyire rossz a levegő, de nyíltan közlik azt is, hogy az emberek jobban járnak, ha most hazamennek, mert ha itt szívják a bűzös levegőt, csak pórul járhatnak.
Forrás: BBC