A Nemzetközi Trombózis és Hemosztázis Társaság (ISTH) bejelentette, hogy október 13-át a Trombózis Világnapjának jelöli ki abból a célból, hogy a nemzetek és a helyi közösségek együtt vegyék fel a harcot a trombózissal szemben. Ez az észrevétlen rendellenesség a világszerte vezető három szív-érrendszeri gyilkos – a szívroham, a stroke (gutaütés) és a vénás tromboembólia – közös alapját képezi. A világnap alakuló rendezvényére ebben az évben kerül sor.
"Csökkentenünk kell a trombózis okozta terheket, ha meg akarjuk valósítani az Egészségügyi Világszervezet Közgyűlésének célkitűzését, amely a nem fertőző betegségekből eredő korai halálozás 25%-os globális csökkentését kívánja elérni 2025-re." – mondta Gary Raskob Ph.D., az Oklahomai Egyetem Egészségtudományi Központ Közegészségügyi Karának dékánja, az ISTH Trombózis Világnap Irányító Testületének elnöke. – "A trombózis a három vezető szív-érrendszeri halálok közös mechanizmusa, és egyben a nem fertőző betegségek jelentős oka világszerte."
A trombózis a verőerekben vagy a visszerekben kialakuló vérrög, ami gátolja a véráramlást. Bármilyen életkorban előfordulhat és bármikor lesújthat.
A Trombózis Világnap ugyan a betegség valamennyi formájával kapcsolatban végez majd felvilágosítást, de kezdetben a visszér eredetű trombózis (vénás thromboembolia, VTE) áll a program középpontjában. A VTE az egyik leggyakoribb és potenciálisan halálos, ugyanakkor alábecsült trombotikus esemény. VTE akkor alakul ki, amikor a végtagok mélyvénáiban kialakult vérrögök leszakadnak és a tüdőbe sodródnak.
Vegyük figyelembe:
- egyedül Európában évente félmillió ember hal meg VTE következtében – több, mint autóbalesetben, emlőrákban, prosztatarákban és AIDS-ben együttvéve (1);
- az Egyesült Államokban 100.000 – 300.000 ember hal meg évente VTE-ben, és a betegség miatt több mint 500.000 kórházi felvétel történik évente (2, 3, 4);
- a világ többi részén, például Ázsiában, a helyzet hasonlóan szörnyű, bár az adatok hiánya elfedi a trombotikus betegségek jelentős hatását.
"A VTE halálozási adatai világszerte megdöbbentőek, ugyanakkor nagyon kevés figyelem irányul a kórképre, a kockázati tényezőkre, a tünetekre és a megelőzés lehetőségeire – még az egészségügyi szakemberek körében is." – mondta Dr. Raskob – "A Trombózis Világnapot azért hoztuk létre, hogy erősítsük a trombózisra és a VTE-re irányuló figyelmet".
A Trombózis Világnap dátumának október 13-át választották, ami a híres német orvos és patológus, Rudolf Virchow születésnapja. Ő alkotta meg a "trombózis" kifejezést, és döntő előrelépést tett a betegség megértésében.