Urológus rendelőjében

- Írta: dr. Bálint Péter, urológus

Urológus rendelőjében

Először tekintsük át a normális vizelés menetét: a vesékben folyamatosan termelődik a vizelet mennyisége a folyadék fogyasztásától függ. Az így termelődött vizelet a húgyhólyagba jut. Ott kezdetben állandó alacsony nyomáson tárolódik, mivel a hólyag fala igen tágulékony. Kb. másfél-két deciliternél kezd a hólyagnyomás növekedni, amely vizelési ingert okoz. Ezt normális esetben akaratlagosan könnyen el tudja az ember nyomni, így viszonylag kevés nyomásemelkedés mellett a húgyhólyag tárolóképessége elérheti a négy-hat decilitert is. Ilyenkor a nyomás hirtelen emelkedni kezd, amely egyre erősödő vizelési ingert okoz. Ekkor megindul az akaratlagos vizelés, amely a húgyhólyag izomzatának összehúzódásával és a záróizom ellazulásával jár. 

Vizelés kapcsán a hólyag maradéktalanul kiürül. Általában napi hat-nyolc vizelést tekintünk normálisnak. Mivel az éjszakai vizeletmennyiség az ADH (a vizelettermelődését szabályozó hormon) képződés napszaki változása miatt kevesebb, éjjel nem, vagy maximum egyszer vizelünk.
A vizelési panaszok miatt orvoshoz forduló betegek sokszor nem tudják pontosan elmondani vizelési panaszaikat, pedig ez alapvetően meghatározza a kivizsgálás további menetét és sok esetben, önmagában eldöntheti a panaszok eredetét. Ezért tekintsük át az ezekkel kapcsolatos panaszokat, hogy az orvos kérdéseire értékelhető válaszokat adhassunk.

  • Gya­ko­ri vi­ze­let­ürí­tés (poliuria),
  • gya­ko­ri, kis mennyi­sé­gű vi­ze­let ürí­té­se (pollakisuria),
  • csak éj­sza­ka gya­ko­ri a vi­ze­let­ürí­tés (nycturia),
  • a vi­ze­lé­si in­ger ér­ze­té­től igen rö­vid idő alatt sür­ge­tő vi­ze­lés, ame­lyet vis­­sza­tar­ta­ni nem tu­dunk (urge vi­ze­lés),
  • ne­he­zen el­in­du­ló, ne­he­zí­tett, eről­kö­dő vi­ze­lés (dysuria),
  • fáj­dal­mas, kel­le­met­len vi­ze­lés (stran­gu­ria),
  • aka­rat­lan vi­ze­let­szi­vár­gás, vagy vi­ze­lés (inkontinencia),
  • vé­res vi­ze­let (haematuria).

Természetesen a fenti panaszok nemcsak önmagukban, hanem együtt is előfordulnak. Ez fontos információ a kezelőorvos számára. Amennyiben a panaszainkat pontosan meghatároztuk, még egy jelentős segítséget adhatunk orvosunknak a vizelési napló elkészítésével. Ez azt jelenti, hogy két-három napon keresztül felírjuk, hogy (óra, perc) mikor mennyi vizeletet (milliliter, de elégséges fél deciliter pontosság is) ürítettünk. Nézzük sorban a gyakori vizelés okait.

  • Megnövekedhet a napi vizelet mennyisége, amely oka lehet ritkán a vizelet-elválasztást szabályozó hormon zavara (született ok, vagy felnőttkori agyi műtétek, daganatok, sérülése), gyakrabban kezeletlen cukorbetegség.
  • Gyakori kis mennyiségű vizelet ürítését okozhatja a hólyag kapacitásának csökkenése (interstialis cystitis, amiloidosis), a hólyag fokozott ingerlékenysége (leggyakrabban gyulladás, hólyagkő, húgyhólyag daganat, beidegződési zavar), vagy a húgyhólyag elégtelen kiürítése (nagyobb mennyiségű vizelés után visszamaradó vizelet) miatti relatív hólyagkapacitás csökkenés (prosztata megnagyobbodás, húgycsőszűkület, beidegzési zavar).
  • Éjszakai vizelést okozhat rossz szokás (esti fokozott folyadék: tea-, alkohol-, sör-, kólafogyasztás), szívelégtelenség (mivel napközben a szervezet folyadékot tart vissza, amelyet csak ágynyugalomban tud kiüríteni), prosztata megnagyobbodás (ágymelegben beduzzad a prosztata, amely rontja a vizelést).
  • Sürgető vizelés okozója leggyakrabban a húgyhólyaggyulladás, ritkábban a hólyagkő, húgyhólyagdaganat, beidegzési zavar, prosztata megnagyobbodás. Ahhoz, hogy a gyakori vizelés pontos okát meghatározhassuk, fontos a panaszok pontos felmérése, kikérdezése (panasz típusa, kialakulás gyorsasága és fennállásának ideje), sok esetben kérdőíves rögzítése, valamint a vizelet üledék és baktérium vizsgálata. Ezek után kezdhető csak meg a kezelés, vagy további célzott vizsgálatok elrendelése. A vizelési panaszok minden életkorban, mindkét nemben igen gyakran előfordulnak, és az életkorral emelkednek.

Sajnos sok beteg ezt szégyelli, vagy korral járónak gondolja. Amennyiben a fenti panaszok bármelyike Önnél is tapasztalható, nyugodtan forduljon háziorvosához, vagy urológushoz. 


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár