Vizelés kapcsán a hólyag maradéktalanul kiürül. Általában napi hat-nyolc vizelést tekintünk normálisnak. Mivel az éjszakai vizeletmennyiség az ADH (a vizelettermelődését szabályozó hormon) képződés napszaki változása miatt kevesebb, éjjel nem, vagy maximum egyszer vizelünk.
A vizelési panaszok miatt orvoshoz forduló betegek sokszor nem tudják pontosan elmondani vizelési panaszaikat, pedig ez alapvetően meghatározza a kivizsgálás további menetét és sok esetben, önmagában eldöntheti a panaszok eredetét. Ezért tekintsük át az ezekkel kapcsolatos panaszokat, hogy az orvos kérdéseire értékelhető válaszokat adhassunk.
- Gyakori vizeletürítés (poliuria),
- gyakori, kis mennyiségű vizelet ürítése (pollakisuria),
- csak éjszaka gyakori a vizeletürítés (nycturia),
- a vizelési inger érzetétől igen rövid idő alatt sürgető vizelés, amelyet visszatartani nem tudunk (urge vizelés),
- nehezen elinduló, nehezített, erőlködő vizelés (dysuria),
- fájdalmas, kellemetlen vizelés (stranguria),
- akaratlan vizeletszivárgás, vagy vizelés (inkontinencia),
- véres vizelet (haematuria).
Természetesen a fenti panaszok nemcsak önmagukban, hanem együtt is előfordulnak. Ez fontos információ a kezelőorvos számára. Amennyiben a panaszainkat pontosan meghatároztuk, még egy jelentős segítséget adhatunk orvosunknak a vizelési napló elkészítésével. Ez azt jelenti, hogy két-három napon keresztül felírjuk, hogy (óra, perc) mikor mennyi vizeletet (milliliter, de elégséges fél deciliter pontosság is) ürítettünk. Nézzük sorban a gyakori vizelés okait.
- Megnövekedhet a napi vizelet mennyisége, amely oka lehet ritkán a vizelet-elválasztást szabályozó hormon zavara (született ok, vagy felnőttkori agyi műtétek, daganatok, sérülése), gyakrabban kezeletlen cukorbetegség.
- Gyakori kis mennyiségű vizelet ürítését okozhatja a hólyag kapacitásának csökkenése (interstialis cystitis, amiloidosis), a hólyag fokozott ingerlékenysége (leggyakrabban gyulladás, hólyagkő, húgyhólyag daganat, beidegződési zavar), vagy a húgyhólyag elégtelen kiürítése (nagyobb mennyiségű vizelés után visszamaradó vizelet) miatti relatív hólyagkapacitás csökkenés (prosztata megnagyobbodás, húgycsőszűkület, beidegzési zavar).
- Éjszakai vizelést okozhat rossz szokás (esti fokozott folyadék: tea-, alkohol-, sör-, kólafogyasztás), szívelégtelenség (mivel napközben a szervezet folyadékot tart vissza, amelyet csak ágynyugalomban tud kiüríteni), prosztata megnagyobbodás (ágymelegben beduzzad a prosztata, amely rontja a vizelést).
- Sürgető vizelés okozója leggyakrabban a húgyhólyaggyulladás, ritkábban a hólyagkő, húgyhólyagdaganat, beidegzési zavar, prosztata megnagyobbodás. Ahhoz, hogy a gyakori vizelés pontos okát meghatározhassuk, fontos a panaszok pontos felmérése, kikérdezése (panasz típusa, kialakulás gyorsasága és fennállásának ideje), sok esetben kérdőíves rögzítése, valamint a vizelet üledék és baktérium vizsgálata. Ezek után kezdhető csak meg a kezelés, vagy további célzott vizsgálatok elrendelése. A vizelési panaszok minden életkorban, mindkét nemben igen gyakran előfordulnak, és az életkorral emelkednek.
Sajnos sok beteg ezt szégyelli, vagy korral járónak gondolja. Amennyiben a fenti panaszok bármelyike Önnél is tapasztalható, nyugodtan forduljon háziorvosához, vagy urológushoz.