10 alattomos hely, ahol az allergének megbújhatnak

10 alattomos hely, ahol az allergének megbújhatnak

Ismét itt a tüsszentéses-szezon, nyakunkon az idei év allergiás évszaka.
Ha tavaszi tüsszögéstől, orrdugulástól szenved, illetve ha szemei állandóan viszketnek,
(tehát az allergia rhinitis összes tünete, ismertebb nevén szénanátha) kellemetlen elkövetkező pár hónap elé kell néznie, amikor is a növények megkezdik éves kivirágzásukat, ezzel elárasztva környezetünket a kibocsájtott pollenekkel.

Bizonyára tudatában van egy-két trükknek ami csökkenti a polleneknek való kitételt, mint például a gyakori porszívózás illetve portörlés, netán még a lakást sem hagyja el magas pollen-szintű napokon, azonban ezek a stratégiák nem is olyan biztos, hogy olyan hatásosak mint amennyire eddig hihettük.
A pollenek és más allergiás reakciót kiváltó anyagok olyan helyeken is elbújhatnak a mindennapjainkban ahol nem is gondolnánk.
Ahhoz, hogy megtisztítsuk a levegőt körülöttünk, vegyük csak sorra ezeket a potenciális, tüneteket elősegítő mindennapi tényezőket:

1. Ruházat
Az összes utcán hordott ruha képes összeszedni a pollen részecskéket. Egy jó megoldás ez ellen, ha még mielőtt a bejárati ajtón belépnénk, ki keféljük a kabátot, pulóvert. Ha még esetleg egy parkban vagy egy magas füves környéken is jártunk, a nadrágot se felejtsük el lerázni. „A pollenek melyek a legtöbb embernek a problémát okozzák, nem a nagy és nehéz részecskék, hanem a kisebb, és szabad szemmel nem látható társaik, melyek a levegőben szállingóznak”állítja Keith Young, a Penn State Health Milton S.Hershey Medical Center allergológusa. Ha különösen érzékeny a környezetre, az aznap hordott ruhát ne hagyja szanaszét a lakásban heverni, inkább dobja egyenesen a szennyesek közé és mosásig ne vegye fel őket újra.

2. Lábbelik
Mivel az erősebb pollenek a földre hullnak, és mivel általában nem lélegezzük be őket, gondolhatnánk hogy a sárga por amit a cipőnk talpán viszünk, ártalmatlan ránk. Azonban a lábbelik más potenciális allergéneket is hordozhatnak, többek között, koszt, port, szennyeződéseket, melyek beledolgozhatják magukat a szőnyegeinkbe. Ahhoz, hogy ezek a kellékek oda kerüljenek ahol lenniük kell, hagyjuk csak őket a bejárati ajtónk mellett. Ugyanez elmondható az összes olyan holmira amely látványosan koszos. (pl. kertész-kesztyű, szerszámok, vagy kinti sporteszköz)

3. Házi kedvencek
Természetesen lehetünk allergiásak a kedvencünk bundájára is, de ha hirtelen tüsszentenünk kell a négylábú barátunk közelében, nem is annyira biztos hogy ez elsősorban miatta van. Ha kint tartott állatról van szó, a nagy játék közepette, könnyen behozhatja magával a kertben összeszedett polleneket, és egyéb szennyeződéseket. Közvetlenül lehetőleg ne engedjük fel őket az ágyunkba, és ha van rá mód mindig tisztítsuk meg őket még mielőtt bejönnének, lehetőleg valamilyen nedves törlőeszközzel.

4. Ágynemű és párnák
A pollenek a hosszadalmasabb szellőztetésekkor is beszállhatnak, de még ha be is zártuk mindent a hálószobánk körül, akkor is van más módja a bejutásuknak. Ha például hazatérésünket követően egyből rávetjük magunkat az ágyra, vagy a táskánkat, kabátunkat a nyugvóhelyünkre hajítjuk, könnyedén az ágyunkba kerülhetnek a polleneknél kellemetlenebb dolgok is, mint a poratkát, melyek sűrűn előfordulnak lepedőkön illetve párnákon, viszketést, tüsszentést, és köhögést okozva egész éven át. Az egyedüli megoldás erre a forró vízzel való mosás, az anti-allergén anyagok használata, illetve a párnák és a matrac védőfóliával való bevonása.

5. Függöny, sötétítő, reluxa
Egy rendszeresen elhanyagolt része otthonunknak az ablakok előtt lógó textúrák, mivel nehézkes a levételük és kapacitásunkból adódóan elsősorban inkább a szőnyeget illetve az ágyneműt tisztítjuk. Az igaz, hogy védhetik az otthonunkat a beömlő részecskéktől, ám ezzel egy időben össze is gyűjtik azokat. A függönyöket legalább szezonálisan mossuk ki, a nehéz,  fa redőnyöket pedig cseréljük le könnyű szerkezetű reluxákra, melyeket sokkal könnyebb tisztítani.

6. Plüss állatok
A poratkák a gyermekeink kedvenc plüss játékaikban is megbújhatnak, ezáltal súlyos veszélynek vannak kitéve, hiszen az atkák az asztma egyik legfőbb kiváltó okai között vannak.
Ha a plüss állatokat a hálószobából, de legalábbis az ágytól távol tartjuk, illetve ha könnyen mosható játékokat adunk gyermekeinknek, nagyban csökkenthetjük az asztma kialakulásának lehetőségét.
A nem mosható játékok pedig, 24 óráig a mélyhűtőbe is tehetjük, így elpusztítva az összes lehetséges atkát.
 
7. Porszívó
A porszívó sűrű használata a pollen, poratkák, és más allergén eltávolításában is segíthet, különösen  ha padlószőnyegünk is van. Azonban apró részecskéket is felverhet, melyeket így könnyen belélegezhetünk, egyes modellek pedig még a kipufogójukon is kifújják magukból a kártékony tartalmukat. Ennek elkerülése érdekében használjunk HEPA-szűrős (nagyhatékonyságú szemcse légszűrő) készüléket, és lehetőleg minél sűrűbben cseréljük a benne lévő porzsákot és szűrőt. A szőnyegnélküli helységekben pedig a felmosás az ajánlott eljárás.

8. Az autónk
A kocsink többféleképpen is lehet egy rejtett allergén csapda, ha esetleg repedés található a szélvédőn vagy a belsőn, könnyűszerrel juthat be a nedvesség az autónkba, mely így  megpenészedhet. A pollenek még akkor is bejuthatnak autónkba, ha huzamosabb ideig hagyjuk nyitva az ajtaját, vagy pusztán a ruhánkkal hozzuk be magunkkal. A Dél-Kaliforniai Egyetem 2013-as tanulmánya azt tanácsolja, hogy az enyhe tavaszi napokon, amikor mindenki előszeretettel húzza le az ablakot, biztonságosabb ha felhúzva hagyjuk azt, és a szellőzőt a belső levegő keringetésére állítjuk, így csökkentve a kinti pollenek bejutásának esélyét.

9. A hajunk
A tavaszi allergia során, minden alkalommal ha kilépünk az utcára a pollenek előszeretettel telepednek meg a frizuránkban, különösen ha hajlakkot vagy zselét használunk, melyek még jobban elraktározzák az allergéneket. Mossunk minél sűrűbben hajat, leginkább lefekvés előtt, így megelőzve a pollenek ágyba kerülését, illetve ha huzamosabb időt töltünk kint, és nincs időnk hajat mosni, mindig hordjunk sapkát illetve kalapot.

10. Dísznövények
A cserepes növények is szolgálhatnak a penész és a peronoszpóra forrásaként, különösen ha a földjüket rendszeresen túl öntözik.(Hasonló a helyzet a frissen szedett virágokkal is, ha a vizüket régebben cserélték) Sűrűn távolítsuk el az elhervadt, elrohadt leveleket, és hagyjunk időt a növénynek, hogy kiszáradhasson két öntözés között. A legtöbb zöld dísznövény nem terjeszt polleneket, de a vásárláskor mindig kérjük ki egy szakember véleményét ezzel kapcsolatban.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus



Bezár