10 otthoni gyógymód a pikkelysömörre

10 otthoni gyógymód a pikkelysömörre

A pikkelysömör egy élethosszig tartó autoimmun bőrbetegség, mely során az immunrendszer a bőr sejtjeinek túlburjánzását váltja ki. Bizonyos otthoni gyógymódok enyhíthetnek a tüneteken. A betegség során vörös, pikkelyes elváltozások jelennek meg a bőrön, amiket plakkoknak nevezünk. Általában a térden, a könyökön és a fejbőrön jelentkeznek, de a test bármely részén kifejlődhetnek.

Mielőtt otthoni gyógymódokat használnál, lehetőleg beszélj egy orvossal. Az otthoni gyógymódok akkor a leghatékonyabbak, ha orvosi kezelés mellett alkalmazzák őket.

Otthoni gyógymódok

Az otthoni gyógymódok akár magukban, akár orvosi kezeléssel együttesen alkalmazva enyhíthetik a pikkelysömör tüneteit, azonban egyes házi praktikák befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek működését, ezért alkalmazásuk előtt mindenképpen érdemes orvossal konzultálni.

Figyelj oda a tünetek alakulására is, nehogy az otthoni gyógymódok alkalmazása rontson rajtuk!

1. Napfény

A napfény javíthatja a pikkelysömörben szenvedő személy bőrének küllemét, ezért fokozatos, rövid napozást javaslunk, kezdetnek napi 5-10 percet.
Alapvető fontosságú, hogy az egészséges bőrfelületet naptejjel vagy ruházattal védjük. Ha a bőr toleranciája megfelelő, napi 30 másodperccel növeld a napozás időtartamát.
Leégés esetén kerüld a további napozást és konzultálj orvossal, mivel a tünetek rosszabbodhatnak.
A nap UVB sugarai fejtenek ki jótékony hatást, a szoláriumok UVA sugarai nem. A szoláriumot használók nagyobb eséllyel szenvednek bőrkárosodást, a melanoma típusú bőrrák kockázata pl. 59%-al nő. Bizonyos orvosságok növelhetik a bőr érzékenységét a napsugárzásra, ezért nagyon fontos, hogy napozás előtt megkérdezd az orvosodat. Ha a családban előfordult már bőrrák, lehet, hogy jobb, ha távol maradsz a naptól, és más gyógymódot keresel.

2. Halolaj illetve omega-3 zsírok

Kutatások igazolták, hogy az omega-3 zsírsavak, amiket a halak, illetve halolaj szupplementumok tartalmaznak, gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek, és segíthetnek az autoimmun betegségekben szenvedőkön. Egy 2014-es metaanalízis úgy találta, van rá némi a halolaj segíthet a pikkelysömörtől szenvedőknek, mivel az egyszerre gyulladásos és autoimmun betegség.
Lehetséges, hogy bizonyos emberek mellékhatásokat tapasztalhatnak halolaj használatakor. Ezek lehetnek:

  • hányinger
  • emésztési zavar
  • hasmenés
  • hal mellékíz


A vérhigítókat (pl. warfarin-t) szedők nagyobb eséllyel kezdenek vérezni, ha omega-3 szupplementumokat szednek.
A gyomorpanaszok elkerülése érdekében érdemes betartani az adagolási utasításokat. Mivel a halolaj szupplementumok más gyógyszerek hatását befolyásolhatják, érdemes beszélni egy orvossal a beszedésük előtt.

3. Probiotikumok

A probiotikumok jótékony hatású baktériumok, a yoghurtban és az erjesztett ételekben található, de étrendkiegészítő formájában is lehet őket fogyasztani. A baktériumok megfelelő egyensúlya a szervezetben segíti az immunrendszert. A pikkelysömör autoimmun betegség, tehát a probiotikumok segíthetnek a tünetek kezelésében. A kutatások arra utalnak, hogy egy bizonyos fajta probiotikum, a Bifidobacterium infantis 35624, segíthet a szervezetnek a gyulladások szabályozásában, amik a pikkelysömör tüneteit okozzák.

4. Kurkumin

A kurkumin gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek a pikkelysömör kezelésében. A kurkumin a kurkuma fűszer aktív összetevője. Gyulladáscsökkentő hatása lehet a szervezetre, és csökkentheti a pikkelysömör aktivitását.

5. Aloe vera

Az aloa vera krém segítséget nyújthat a bőrpír, gyulladás, és a pikkelyek ellen. A népi orvoslás már régóta használja az aloa vera növényből készített gélt sebgyógyításra, illetve a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére. Az aloa verát csak bőrre szabad kenni, belső fogyasztásra nem ajánlott. Számos gyógyászati- illetve élelmiszerboltban találhatunk aloea verát tartalmazó krémeket, de azt javasoljuk, válasszuk a legalább 0.5%-os aloa vera tartalmúakat.

6. Almabor ecet

Személyes beszámolók alapján úgy tűnik, az almabor ecet segíthet enyhíteni a fejbőrön tapasztalható viszkető, égető érzést, amit a pikkelysömör okoz, de arra vigyázzunk, hogy ahol sérült a bőr, oda ne kerüljön belőle. Kórokozóölő hatása van, ezért nyugtatja a fejbőrt.
Ha enyhébb hatást szeretnél, hígítsd fel vízzel 1:1 arányban. Ha még így is csíp feltétlenül szakítsd meg a használatát.

7. Hidratálók

A hidratálók standard terápiának számítanak, és fontos szerepet játszanak a száraz bőr elleni küzdelemben.
A viszketés és a vakaródzás hatására a pikkelysömör rosszabbnak látszódhat, illetve érződhet, ezért alapvető fontosságú a bőr nedvességének fenntartása.
Ha napi háromszor, vastagon bedörzsölöd magad krémmel vagy bőrpuhító testápolóval, hatékonyan kiegészítheted vele az egyéb terápiákat.
Lehetőleg az illat nélküli és "érzékeny bőrre" feliratú termékeket részesítsd előnyben.
Az orvosok javasolhatnak helyi kezeléseket, illetve krémeket olyan gyógyászati összetevőkkel, mint a aktív szén vagy a szalicilsav.

8. Vizes borogatás vagy fürdősó

A fürdőzés és a zuhanyzás relaxáló hatású lehet, de ha azok túl hosszúak, vagy túl forrók, kivonhatják a bőrben lévő természetes zsírokat, amire ronthatja a pikkelysömör tüneteit.
Kutatások szerint a zablisztes fürdő, illetve a vizes borogatás csökkentheti a viszketést, míg a megfelelő fürdőolajokkal kombinált forró fürdő segíthet a bőr hidratálásában.
A fürdés után a még nedves bőrre felvitt megfelelő hidratáló segíthet, hogy a bőr később se száradjon ki.

9. Mozgás és étrend

Bizonyos pikkelysömörben szenvedők nagyobb eséllyel válhatnak túlsúlyossá, és jobban ki vannak téve a szívbetegség, illetve a 2-es típusú diabétesz veszélyének. A testmozgás segíthet csökkenteni ezen kockázatokat.
A diéta szintén kulcsfontosságú szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartásában és a kardiovaszkuláris betegségek elkerülésében.
A tanácsaink a következők:

  • kerüld a cukrot
  • igyál sok vizet
  • hagyd el a transzzsírokat, amik a legtöbb gyorséttermi, illetve feldolgozott ételben megtalálhatók
  • fogyassz gyulladáscsökkentő hatású ételeket, ide tartoznak a gyümölcsük és a zöldségek


10. Más alternatív terápiák

A jóga csökkentheti a stresszt, ami a pikkelysömör egyik lehetséges okozója.
További otthoni gyógymódok, amivel még érdemes próbálkozni:

  • akupresszúra
  • akupunktúra
  • masszázs
  • reiki
  • tai chi


Hangsúlyozzuk, hogy ezen módszerek hatékonysága a pikkelysömör ellen nem bizonyított tudományosan, de az akupunktúra és a masszázs segíthet a fájdalom enyhítésében, és jótékony hatással lehetnek a pikkelysömörrel járó ízületi gyulladásra is.
Feltétlenül konzultálj orvossal, mielőtt esszenciális olajakat is tartalmazó gyógymódot alkalmaznál, például masszázst, mert ezek ronthatnak a tüneteken.


Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/314525


Szakértőink

dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos



Bezár