19 szokás, ami tönkreteszi a fogaidat

19 szokás, ami tönkreteszi a fogaidat

Jégrágcsálás - Mivel a jég természetes és cukormentes, lehet, hogy ártalmatlannak gondolod. De a kemény, fagyos kockák rágcsálása csorbíthatja a fogat, sőt, akár meg is repesztheti. Ha az ész nélküli rágcsálás hatására sérül a fog belsejében található lágyrész, gyakori fogfájás léphet fel. A túl hideg vagy túl meleg ételek fogfájást okozhatnak. Tehát ha legközelebb rághatnékod támad, inkább cukormentes rágógumit fogyassz.

Sportolás szájvédő nélkül


Ha a jéghokihoz hasonló, összeütközésekkel járó sportokat űzöl, ne kezdj bele szájvédő nélkül. A szájvédő egy műanyag öntvény, ami a felső fogsort védi. Nélküle könnyen sérülhetnek a fogaid, ha durvul a helyzet. Boltban találsz általános szájvédőt, vagy csináltathatsz egyedit a fogorvosodnál is.


Nyelv piercingek


A nyelv piercing, bár lehet, hogy divatos, repedést idézhet elő a fogban, ha ráharapsz. Az ajakpiercingek hasonló veszélyekkel járnak. Amikor a fém érintkezik az ínnyel, károsíthatja azt, ami végül a fog kihullását is okozhatja. A szájban hemzsegnek a baktériumok is, ezért a piercingek növelik a fertőzések veszélyét. A nyelvpiercing felhelyezése pedig egy véredény átvágásának
átvágásának veszélyét hordja magában, ami súlyos vérzést okozhat. A legfontosabb, hogy mielőtt a piercing mellett döntenél, beszéld meg a kockázatokat a fogorvosoddal.



Cumisüveg éjszakára


A fogak védelmét nem lehet elég korán elkezdeni. A csecsemőknek éjszakára adott gyümölcslé, tej, vagy bébiétel könnyen elindíthatja az új fogak szuvasodását. A kisded hozzászokhat, hogy elalváskor mindig a szájában van a cumisüveg, cukorban mosdatva a fogait egész éjszaka. A legjobb, ha távol tartjuk a cumisüveget a bölcsőtől.



Fogcsikorgatás


A fogcsikorgatás idővel a fog kopásához vezet. Általában a stressz vagy az alvási szokások hatására alakul ki ez a szokás, ezért nehéz befolyásolni. Ha nappal nem fogyasztasz kemény állagú ételeket, csökkentheted a fájdalmat, ami a fogcsikorgatással jár. Éjszaka pedig szájvédő viselése segíthet.


Gyógy cukorkák


Attól, hogy a gyógy cukorkák gyakran a boltok gyógyszer részlegein találhatóak, még nem lesznek egészségesek; általában tele vannak cukorral. Tehát miután enyhítettél a torokpanaszaidon egy negro cukorka segítségével, moss fogat alaposan. A cukor ugyanis, származzon akár gyógy-, vagy más cukorkából, reakcióba lép a fogat borító lepedékkel, majd a lepedékben lévő baktériumok savvá alakítják a cukrot , ami szétmarja a fogzománcot. Lukas fogak, sziasztok!



Gumicukor


Minden cukros nassolnivaló fogszuvasodást okoz, de egyes cukorkák különösen veszélyesek. A gumicukor hozzáragad a foghoz, az ezáltal képződött savak órákig érintkeznek a fogzománccal. Ha nagyon nem tudsz meglenni a gumiállatkák nélkül, étkezés mellé fogyaszd őket, ne magukban. Étkezéskor több nyál termelődik, ami segít megszabadulni a savtól és a cukorkamaradványoktól



Üdítőitalok


Nem csak a cukorkákra vannak tele hozzáadott cukorral. Egy pohár üdítőitalban akár 11 teáskanál cukor is lehet. Ezt tovább súlyosbítja, hogy az üdítők foszforsavat és citromsavat is tartalmaznak, amik szintén károsítják a fogzománcot. A diétás üdítőkben nincs ugyan cukor, de még nagyobb a savtartalmuk a mesterséges édesítőszer miatt.



Különféle dolgok foggal történő kinyitása


Lehet, hogy egyszerűbbnek tűnik foggal nyitni egy üveget vagy csomagolást, de ettől a fogorvosok szívbajt kapnak. Ha szerszámként használod a fogaidat, kisebb darabok letörhetnek belőle. Inkább legyen kéznél olló és sörnyitó. A fogaidat használd inkább evésre.


Sport italok


Kétségtelen, hogy egy hideg sport ital jól tud esni edzés után. De ezek az italok általában tele vannak cukorral. Csakúgy, mind az üdítők és a cukorkák, a cukros sport italok savas támadást intéznek a fogzománc ellen. Gyakori fogyasztásuk árt a fogaknak. Sokkal jobb, ha cukormentes, kalóriamentes vizet iszol.



Gyümlcslé


A gyümölcslé tele van vitaminokkal és antioxidánsokkal, de sajnos a legtöbbjük cukorral is. Egyes gyümölcslevek cukortartalma megegyezik az üdítőkével. A narancsízű üdítőital például csak 10 grammal tartalmaz több cukrot a narancslénél. A gyümölcsökben természetesen előforduló cukrok vannak, tehát keress hozzáadott cukor nélküli leveket. Az is segíthet, ha vízzel hígítod őket.



Burgonyaszirom (chips)


A lepedékben lévő baktériumok a keményítőben gazdag ételeket is savvá alakítják. Az így keletkezett sav az étkezés végétől kezdve még 20 percig támadja a fogakat – még ennél is tovább akkor, ha ételmaradék ragad a fogaid közé, vagy, ha gyakran eszel. Segíthet ezen, ha öblítesz egyet, miután chipset, vagy más keményítővel teli ételt fogyasztasz, ami beleragadhat a fogaidba.



Állandó nassolás


A nassolás során kevesebb nyál keletkezik, mint étkezéskor, órákon keresztül ottmaradó ételmaradékot hagyva a fogaid között. Próbálj minél nagyobb időközönként enni, a nagyobb étkezések között csak alacsony cukor- és keményítőtartalmú ételt fogyassz – például sárgarépát.


Ceruza rágás


Szoktad rágcsálni a ceruzád végét amikor a munkádra vagy a tanulmányaidra koncentrálsz? Ugyanis a jég rágcsálásához hasonlóan, ez a szokás is a fog sérüléséhez vezethet. A cukormentes rágógumi biztonságosabb, ha úgy érzed, rágnod kell valamit. Ugyanis beindítja a nyáltermelést, ami erősíti a fogaidat, és megvéd a fogzománc pusztító savaktól.



Kávé ivás


A kávé sötét színe és savas kémhatása idővel sárgává teszi a fogaidat. Szerencsére ezen könnyen lehet segíteni különféle fehérítő módszerekkel. Beszélj a fogorvosoddal, ha úgy látod, kezdenek sárgulni a fogaid.


Dohányzás


A cigaretta, és más dohánytermékek a fogak elszíneződést, rosszabb esetben kihullását okozhatják (ínybetegség miatt). A dohányzás ezenkívül száj-, ajak- és nyelvrákot is okozhat. Ha eggyel több okra van szükséged a dohányzás abbahagyására, gondolj a mosolyodra.



Vörösbor ivás


A borban lévő savak pusztítják a fogzománcot, érzékeny területeket alakítanak ki, amik könnyen szennyeződhetnek. A vörösbor ráadásul kromogéneket és tanninokat tartalmaz, amik  felgyorsítják az elszíneződést. Ennek hatására a bor vörös színe jóval azután is veled marad, hogy a poharad kiürült.


Fehérbor ivás


Naivan azt hihetnéd, hogy a fehérbor megkíméli a fogaidat. De a benne lévő savak gyengítik a fogzománcot, így védtelen lesz a más italok (pl. kávé) színező hatásával szemben. Ha a bor fogyasztása után vízzel öblögetsz, vagy fehérítőt tartalmazó fogkrémet használsz, kiküszöbölheted a fehér- illetve vörösborok fogakra ártalmas hatásait.


Túlevés


A túlevés gyakran jár túlzott édességfogyasztással, ami könnyen vezethet a fogak károsodásához. A túlevés és a kényszeres hányás (bulimia nervosa) még súlyosabb károkat tehetnek a fogakban. A hányásban erős savak találhatóak, amik legyengítik a fogakat, emellett rossz leheletet is okoznak. A bulimia egy sor egészségügyi problémához vezethet, ezért, ha hánytál már szándékosan, feltétlenül szólj róla az orvosodnak.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus



Bezár