A mágikus zserbó

2010.12.10.

A mágikus zserbó

A karácsony egyik hagyományos süteménye a zserbó. Komoly családi viták, rivalizálások kiváltója lehet: ki tud több rétegűt, kinek milyen magas, ki milyen lekvárt használ, stb. Az igazság az, hogy mint sok minden máson, ezen sem érdemes vitatkozni, inkább csinálni kell – majd ítéletet hirdet a család. Nem annyira időigényes, mint azt bonyolult kinézete miatt a legtöbben hiszik, de tény, hogy időt spórolhatunk bizonyos trükkökkel.

Hozzávalók:

kb. 50 dkg liszt
25 dkg vaj
kb. 30 dkg cukor
2 tojás (az egyiknek csak a sárgája!)
2 dkg élesztő
1,5 dl tej
25 dkg darált dió
1 citrom héja
rum, rumaroma vagy sütőrum
1-2 üveg lekvár

Elkészítés:

A 2 dkg élesztőt 1,5 dl langyos, cukros tejbe morzsoljuk és felfuttatjuk.
Addig a lisztet 25 dkg vajjal elmorzsoljuk, hozzáadunk 3 evőkanál cukrot és egy csipet sót. Ha ez megvan, lukat formálunk a közepébe, és beletesszük a tojásokat (egy teljeset és egynek csak a sárgáját), azután az élesztős tejet, és összedolgozzuk.
A tésztát 4-5 cipóra osztjuk (attól függ, mekkora tepsink van, és milyen vékonyat tudunk nyújtani, mert minél vékonyabb a tészta, annál jobb). Takarjuk le és tegyük félre.
Amíg kel egy kicsit, nekiállunk a töltelék elkészítésének: 25 dkg darált diót és 25 dkg porcukrot 1 citrom reszelt héjával, esetleg kis rummal elkeverünk, elosztjuk (4 cipóhoz) 3 adagra (5 cipóhoz 4 adagra).

A lekvárokból a legjobb többfélét használni, íz szerint a sárgabarack, szilva vagy szilvás vegyes lekvár a leginkább ide való (persze ízlés szerint bármit használhatunk).

A tepsit kivajazzuk, és elkezdjük rakni a rétegeket: tészta, lekvár, diós töltelék, tészta, lekvár, diós töltelék, tészta, .... és így tovább az utolsó tésztarétegig, amire majd a csokimáz jön. A tetejét megszurkáljuk, úgy tegyük a sütőbe.

Tipp

  • Azért fontos, hogy a tészta után a lekvár jöjjön előbb, mert ha a diót tesszük le elsőként, a lekvárt nem fogjuk tudni szépen eloszlatni a felületen.
  • Nagy tepsibe nehezebb szépen kiteríteni a nagyobb tésztalapot. Sokat könnyítünk a saját helyzetünkön, ha nyújtás után a sodrófára feltekerjük a tésztalapot, és a tepsi szélétől elkezdjük „kigurítani” a megfelelő helyre.
  • Biztosan előfordul, hogy nem tudunk pont szögletes tésztát nyújtani, ezért ha marad olyan hely, ahol túllóg a tészta, azt vágjuk le és pótoljuk ki a sarkokat.
  • A diót már előző nap érdemes megtörni, mert ez 1-2 órát biztos igénybe vesz.

Csokimáz:

3 ek kakaót,4 púpos ek cukrot és 4 ek vizet forraljunk össze, majd tegyünk bele 4 dkg vajat. Keverjük simára, fényesre, és hagyjuk picit hűlni. Ha a sütemény már nem forró, öntsük rá a mázat, és oszlassuk el a felületén. Hagyjuk megdermedni, utána szeleteljük.
 


Szakértőink

dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár