Maga a fogalom: a pillanat átélése (mindfulness), azt az ősrégi gyakorlatot jelenti, hogy legyünk teljesen tudatában annak, mi történik a jelenben – mindannak, ami bennünk, és ami körülöttünk zajlik. Nem „robotpilóta” üzemmódban, hanem úgy megélni az életet, ahogy pillanatról pillanatra kibontakozik, jó és rossz, ítélkezés vagy előre kialakított vélemény nélkül.
„Nagyon sokunk úgy éli le az életét, hogy igazából nincs jelen a pillanatban.”- véli Dr. Margaret Chesney a San Francisco-i California Egyetemről (UCSF), aki azt tanulmányozza, hogyan hat az átélés az egészségünkre. Bárki képes megvalósítani, ezért sokunk számára hasznos lehet.
Tanulmányok azt mutatják, hogy a pillanat átélése segít a stressz kezelésében, súlyosabb betegségek leküzdésében, az aggodalom és a depresszió csökkentésében. Sokan, akik gyakorolják az átélést, az ellazulásra való képesség javulásáról, az élet iránti nagyobb lelkesedésről és megnövekedett önbecsülésről számolnak be.
Egy NIH (National Institutes of Health – egy USA-beli egészségügyi kutatóintézet) által támogatott tanulmány kapcsolatot talált az átélés valamint az agy memóriáért, tanulásért és érzelmekért felelős területeiben mérhető változásokról. Egy másik, NIH által finanszírozott kutatás vezetője arról számolt be, hogy a pillanat átélésének gyakorlása csökkentheti a nyugtalanságot és az ellenséges érzelmeket a városi fiatalság körében, ezáltal alacsonyabb stresszt, kevesebb verekedést és jobb kapcsolatokat eredményez.
Az átélés fő jótéteménye, hogy arra ösztönöz, figyelj a gondolataidra, a cselekedeteidre és a szervezetedre. Egy példa: tanulmányok kimutatták, hogy az átélés segíthet az embereknek a megfelelő testsúly fenntartásában. „Elég gyakran előfordul, hogy csak ülünk a tévé előtt és rágcsálnivalókkal tömjük magunkat anélkül, hogy odafigyelnénk, mennyit is eszünk valójában” – véli Chesney. „Tudatosan pedig akkor eszünk, amikor éhesek vagyunk, összpontosítunk minden falatra, jobban élvezzük az ételt és akkor hagyjuk abba, amikor tele vagyunk.”
A mi kultúránkban azonban kihívást jelenthet, hogy időt találjunk a pillanat átélésére. Hajlamosak vagyunk nagyra értékelni, ha minél több dolgot minél rövidebb idő alatt végzünk el. Azonban az átélés képessége mindenki számára elérhető.
A nap folyamán bármikor gyakorolhatjuk az átélést, még az e-mailjeink megválaszolása közben is, vagy amíg ülünk a forgalomban vagy sorban állunk. Csak annyit kell tennünk, hogy jobban figyeljünk a lélegzetünkre, a lábunkra a földön, a gépelő ujjainkra, a körülöttünk lévő emberekre, hangokra.
Chesney megjegyzi: ahogy elkezdjük megtanulni, hogyan éljük át a pillanatot, elég gyakori és normális jelenség, hogy észrevesszük, mennyit pörög az elménk a múlton és a jövőn. Felfigyelünk ezekre a gondolatokra, azután visszatérünk a jelenlegi pillanatra. Ezek azok a kicsi, rendszeres lépések, amelyek összeadódnak és elkezdenek kialakítani egy, a pillanatra összpontosító, egészséges életet.
Tehát, mielőtt legközelebb égnek emeled a szemeidet, állj meg egy percre és éld bele magad a pillanatba!