Az orvosok már régóta tudják, hogy a szellemi vagy pszichológiai eredetű stressz anginához vezethet (mellkasi fájdalom, ami akkor lép fel, ha a szív nem jut elegendő vérhez). Most egy új kutatás arra utal, hogy közvetlen összefüggés van az angina és a stresszhez köthető frontális agyi lebeny között.
A tanulmány 148 embert vizsgált, mindegyikük koszorúér-betegségben szenvedett, 62 év volt az átlagos életkoruk. Mindegyikük agyát, illetve szívét feltérképezték képalkotó vizsgálatokkal, melyek során aritmetikai feladatokat kellett megoldaniuk, illetve közönség előtt beszéltek. A képalkotó vizsgálatokat "kontroll" körülmények között is elvégezték, ami sima számolási feladatot, vagy egy semleges eseményre való emlékezést jelentett. A kutatók figyelték, jelentkezik-e angina a tesztek alatt, majd újra megfigyelték ugyanezt két év múlva.
Az agy kisebb alsó frontális lebenyében megfigyelhető aktivitás során jelentkező angina önbevalláson alapuló erőssége a fellépő stressz mértékével függött össze, mind a képalkotó vizsgálat, mind a két évvel későbbi ismétlő vizsgálat alatt. A tanulmány szerzője szerint annak megértése, hogy az agy, hogy reagál a stresszre, fontos lehet a kezelését végző orvosok számára.