A szabadtéri játék hatása a gyerekek mikrobiomjára

A szabadtéri játék hatása a gyerekek mikrobiomjára

Azon gondolkozol, hogyan erősíthetnéd meg a gyereked immunrendszerét az influenza- és megfázás szezon előtt? A válasz lehet, hogy egyszerűbb, mint hinnéd: hagyd őket játszani a homokban.

Egy új tanulmány szerint a napközis gyerekek mikrobiomja (a mikrobák velünk együtt élő, nyüzsgő közössége, elsősorban baktériumok, gombák) összetettebb, és kevesebb gyulladásos immunválaszt produkál a szervezetük a szabadban játszás hatására.
A "vissza a természetbe" típusú játék hosszú távú hatásait még kutatják, az eddigi eredmények arra utalnak, hogy pozitív hatással van az immunrendszerükre. A régebbi kutatások is megerősítik ezt az előzetes következtetést.

Egészségesebbek-e azok a gyerekek, akik homokkal, földdel játszanak?

A kutatók azt állítják, hogy az erdei talaj stimulálja az immunrendszert, de további kutatások szükségesek, hogy megtudjuk, mik a hosszú távú hatások; hogy az immunrendszer ettől jobban le tudja-e győzni a betegségeket és a fertőzéseket a gyerekek későbbi életében, arról csak találgathatunk.
A tanulmány készítői szerint lehet, hogy így lesz ugyan, de nem könnyű következtetni; az efféle kutatások 10, 20, de akár 30 éves periódusokat igényelnek, hogy a gyerekek életére gyakorolt hosszú távú hatások is kiderüljenek, ne csak a rövid távúak.
Amíg várunk az immunrendszer biodiverzitás kitettségének hosszanti vizsgálatának eredményére, addig is jó ötletnek tűnik, hogy a gyerekeket a természetbeni időtöltésre bátorítsuk.
A korábbi kutatások ugyanis olyan jótékony egészségügyi hatásokról számoltak be, mint az alacsonyabb testtömeg-index és bizonyos látászavarok kialakulásának kisebb kockázata.
Ha ki szeretnéd vinni gyerekedet a parkba, játszótérre, vagy a természetbe a pandémia alatt, figyelmedbe ajánlunk a Centers for Disease Control and Prevention néhány tanácsát:

  • Az otthonodhoz közeli parkot válassz!
  • Akkor menjetek, amikor nincs tömeg!
  • Hordjatok maszkot!
  • Mossatok gyakran kezed, és ne használják a gyerekek egymás játékait!
  • Tarts legalább másfél méter távolságot mindenkitől, aki nem része a háztartásodnak!

 

Forrás: https://www.healthline.com/health-news/how-your-kids-microbiome-can-be-affected-when-they-play-outside#Are-kids-who-play-in-the-dirt-healthier

 


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus



Bezár