Egy új tanulmány szerint a napközis gyerekek mikrobiomja (a mikrobák velünk együtt élő, nyüzsgő közössége, elsősorban baktériumok, gombák) összetettebb, és kevesebb gyulladásos immunválaszt produkál a szervezetük a szabadban játszás hatására.
A "vissza a természetbe" típusú játék hosszú távú hatásait még kutatják, az eddigi eredmények arra utalnak, hogy pozitív hatással van az immunrendszerükre. A régebbi kutatások is megerősítik ezt az előzetes következtetést.
Egészségesebbek-e azok a gyerekek, akik homokkal, földdel játszanak?
A kutatók azt állítják, hogy az erdei talaj stimulálja az immunrendszert, de további kutatások szükségesek, hogy megtudjuk, mik a hosszú távú hatások; hogy az immunrendszer ettől jobban le tudja-e győzni a betegségeket és a fertőzéseket a gyerekek későbbi életében, arról csak találgathatunk.
A tanulmány készítői szerint lehet, hogy így lesz ugyan, de nem könnyű következtetni; az efféle kutatások 10, 20, de akár 30 éves periódusokat igényelnek, hogy a gyerekek életére gyakorolt hosszú távú hatások is kiderüljenek, ne csak a rövid távúak.
Amíg várunk az immunrendszer biodiverzitás kitettségének hosszanti vizsgálatának eredményére, addig is jó ötletnek tűnik, hogy a gyerekeket a természetbeni időtöltésre bátorítsuk.
A korábbi kutatások ugyanis olyan jótékony egészségügyi hatásokról számoltak be, mint az alacsonyabb testtömeg-index és bizonyos látászavarok kialakulásának kisebb kockázata.
Ha ki szeretnéd vinni gyerekedet a parkba, játszótérre, vagy a természetbe a pandémia alatt, figyelmedbe ajánlunk a Centers for Disease Control and Prevention néhány tanácsát:
- Az otthonodhoz közeli parkot válassz!
- Akkor menjetek, amikor nincs tömeg!
- Hordjatok maszkot!
- Mossatok gyakran kezed, és ne használják a gyerekek egymás játékait!
- Tarts legalább másfél méter távolságot mindenkitől, aki nem része a háztartásodnak!