A jelenség hátterében mindig valamilyen, az ízületbe jutott kórokozó vagy annak toxinja, illetve az ízület közvetlen sérülése áll. Az időskori ízületi duzzanat is hasonló tünetekkel jár, itt azonban az ok az ízületi állomány kopása, amely bizonyos szempontból az életkorból adódó következmény.
Élettanilag az ízületi belhártya a térdben annyi folyadékot termel, hogy a porcok könnyedén elcsúszhassanak egymáson, illetve a belhártya fontos szerepet játszik a porcállomány táplálásában és a kórokozókkal szembeni védekezésben is. Amennyiben gyulladás alakul ki, ezen alapvető funkciók sérülnek, vagy akár teljesen el is maradnak.
A térdkopás hátterében egyes feltételezések szerint öröklött tényezők is szerepet játszanak: e feltételezések szerint az úgynevezett üvegporc teherbíró-képessége alkatilag meghatározott. Ezt alátámasztani látszik, hogy egyeseknél a kopásos jelenségek már serdülőkorban is jelentkezhetnek.
Ízületi kopásra hajlamosít ezeken túl a test vázrendszerének valamilyen deformitása, amelynek egyáltalán nem szükséges látványosnak lennie ahhoz, hogy egyes porcok túlterhelődjenek – ezen túlterhelődésnek is egyenes következménye lehet a porckopásos betegség kialakulása.
Ráadásul a porckopás úgymond öngerjesztő folyamat, mivel a roncsolódó porcból bomlástermékek szabadulnak fel, amelyek gátolják a még épen maradt porcállomány anyagcseréjét, így további kopáshoz vezetnek – vagyis a kopás egyre összetettebbé és kiterjedtebbé válik.
Az ízületi szalagok sérülése folytán is megváltozik a normális ízületi működés, és ez a folyamat is iz ízületi kopás melegágya lehet, mivel a térdízületet körülvevő szalagok jelentős szerepet játszanak az ízület-stabilitásban, ezáltal a kopás kivédésében. Érthető módon a szalagok sérülése folytán megváltozik a normális ízületi működés, és ez a folyamat is ízületi kopás melegágya lehet.
Minél előbb kezdődik meg a gyulladás terápiája, a gyógyulás annál inkább valószínűsíthető. Ha a duzzanat megjelenik, azt már mielőbb el kell kezdeni gyógyíttatni, hogy a gyulladás minél kevésbé fejthesse ki egyébként igen sokrétű roncsoló munkáját. A leggyakrabban és elsőként alkalmazott elsődleges terápiák közé tartozik a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, speciális krémek alkalmazása és nem utolsó sorban a fizikoterápia, amelyekkel elejét lehet venni a térdízület irreverzibilis roncsolódásának.
Van, hogy a gyulladást szteroid tartalmú készítményekkel igyekeznek csökkenteni, amelyet nemritkán közvetlenül a térdbe juttatott injekció formájában visznek a szervezetbe: a kezelés lényege mindenkor az, hogy a gyulladás csökkentésével megakadályozhatóvá váljék a gyulladás által generált ízületállomány pusztulása. Azonban a gyógyszeres kezelés mellékhatásai miatt csak korlátozott mértékben alkalmazhatók. Adagolásuk kellő körültekintést igényel. A kezelés egy ritkábban alkalmazott módja, amikor az ízületbe speciális anyagot juttatva a gyulladt ízületi belhártya pusztítását célozzák meg, annak megakadályozása végett, hogy a gyulladás magára az ízületi állományra is ráterjedhessék.
A már roncsolt porc önmagától nem regenerálódik, így minden ilyen esetben sürgős orvosi beavatkozásra van szükség a további kopásos folyamatok megelőzése érdekében. Az örökletes porckopást leszámítva az esetek nagy részében a térd porcának kopásos folyamata megállítható, de mindenképpen lassítható.
A térdkopás tünetei
- nagyobb megterhelés után jelentkező fájdalom, amely pihentetésre enyhül,
- megterheléskor a fájdalom mindig újra jelentkezik,
- a térden és környékén duzzanat alakul ki,
- a térd mozgatása furcsa hangjelenségekkel jár,
- az ízület mozgathatóságának csökkenése,
- egyébként normális mozgatás esetén jelentkező fájdalom – merevség, beszűkült mozgathatóság.