Agy hatása erkölcsi kérdésekre

2017.11.15.

Agy hatása erkölcsi kérdésekre

A filmkutatási tanulmány azt mutatja, hogy az agy hogyan reagál a nehéz erkölcsi kérdésekre. A filmes karakterek közötti családi kapcsolat egyértelműen befolyásolja a nézők agyának reakcióit.

A tanulmány az agy reakcióinak és a személy saját számlájának közötti jelentős konfliktust is feltárta.

Hajlamosak vagyunk arra, hogy segítsünk a leginkább hasonlító személynek? A szociális idegtudósok tanulmányozták a hasonlóság hatásait, bemutatva a Nővérek Keeperjének egy újratervezett változatát a témák egy csoportjához, és erkölcsi dilemmát hozzáadva, miközben mérik az agyműködésüket funkcionális mágneses rezonancia képalkotással.

A kísérlet 30 nőből álltak, akiknek, a filmnek egy 25 percre rövidebb változata volt, és a különböző kérdések fényében kérte a film megfigyelését. A tanulmány elsősorban arra összpontosított, hogy az egyén úgy érezte, hogy egy nővér elutasítja a szervnek adományozást egy másik nővérhez, akivel diagnosztizálták a rákot. A film megkezdése előtt a kutatók azt mondták az alanyoknak, hogy a testvérek vagy biológiai.

A tanulmány lényeges konfliktusról számol be arról, amit a résztvevők elmondtak, hogy érzik magukat az erkölcsi kérdés hatására, és mi zajlott az agyukban. Az alanyok 90 százaléka válaszolt arra, hogy a nővérek közötti genetikai kapcsolat nem volt számottevő, mint egy olyan helyzet, amelyben az egyik nővér gyermekként lett elfogadva a családban. A funkcionális mágneses rezonancia képalkotás azonban a két látási körülmény között jelentős különbségeket mutat az agyműködésben.

A genetikai kapcsolatok különböző hatásai

Amikor a nézők úgy vélték, hogy a nővérek genetikailag kapcsolódnak, szignifikáns korreláció áll fenn az insulán, a cinguláris kéregen, a mediális és az oldalsó prefrontális kéregen, a felső temporális kortexen és a superior parietalis kéregen végzett agyi aktivitásuk között. Az agy e területei például olyan területekre irányítanak, mint az erkölcs, az érzések és a döntéshozatalra. A tanulmány alapján feltételezhetjük, hogy az alanyok erkölcsi szintjei jobban hasonlítanak, amikor a nővéreket genetikailag kapcsolják össze.

A testvér, a legjobb barát és az ismeretlen emberek különböző kombinációkban mutatkoztak be, és az alanyok több mint 90 százaléka azt mondta, hogy inkább megmentik a húgukat. A legjobb barátom közvetlenül a nővér után jött. A válaszadási idő hosszabb lett, hogy eldöntsék, hogy a testvérükön vagy barátjukon kívül négy ismeretlen embert mentenének.

"A tanulmány a szociális idegtudomány területén jelentőséggel bír, amikor tudni szeretnénk, hogy az emberek hogyan figyelik egymást a közeli kapcsolatokkal rendelkező két ember közötti kölcsönhatásokra. Ez olyan esetekben is vitát eredményezhet, amikor a nepotizmussal kapcsolatos botrányok a társadalmi döntéshozatalban felmerülnek "- írja Iiro Jääskeläinen professzor.

forrás: www.psychology today.com


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász



Bezár