A háziállattartásnak sok pozitív egészségügyi hatása van. A gazdi többet fog mozogni, emberek közé és a szabad levegőre menni. Tanulmányok kimutatták, hogy az ember és állat közötti kapcsolat növeli az erőlétet, csökkenti a stresszt, és boldogabbá teszi a gazdikat.
A házi kedvencekkel járó néhány előny:
- alacsonyabb vérnyomás,
- alacsonyabb koleszterinszint,
- alacsonyabb triglicerinszint,
- csökkenő magányérzet,
- több mozgás és friss levegő,
- több lehetőség emberi kapcsolatok kialakítására.
Ugyanakkor, kedvenceink betegségeket okozó baktériumok hordozói lehetnek, még akkor is, ha az állat egészségesnek látszik. Az alábbiakban adunk néhány tanácsot, hogyan őrizheted meg az egészséged állattulajdonosként.
Válaszd a megfelelő állatot
Egy új háziállat kiválasztása előtt győződj meg róla, hogy valóban megfelelő-e számodra és családodnak. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Meddig fog élni az állat?
- Mit eszik?
- Mekkora a mozgásigénye?
- Milyen nagyra fog nőni? Mennyibe fog kerülni az állatorvos?
- Van elég időm arra, hogy takarítsak utána, és megfelelően ellássam?
- Milyen környezetre van az állatnak szüksége, hogy egészséges legyen?
- Milyen fajta mozgást igényel ?
- ngedélyezve van-e az állattartás a lakhelyemen?
- Lesznek-e gyerekek, idősek, vagy gyenge immunrendszerű emberek az állat közelében?
Az 5 éves vagy fiatalabb gyerekek, a gyenge immunrendszerrel rendelkezők, illetve a 65 év felettiek hajlamosabbak elkapni az állatról emberre terjedő betegségeket. A terhes nők is fokozott veszélynek vannak kitéve.
Fontos szem előtt tartani:
- Ha 5 éves vagy fiatalabb gyerek él a háztartásban, ne legyen ott hüllő (teknős, gyík, kígyó), kétéltű (béka, varangy), vagy háztáji baromfi, mert a fertőzés veszélye fokozott kisgyerekek számára.
- Az immunproblémákkal küzdők legyenek nagyon körültekintőek az állatok kiválasztása és tartása során. Kérdezz meg egy állatorvost, milyen állat lenne ajánlatos.
- A terhes nők lehetőleg ne szerezzenek be új macskát, és kerüljék a kóbor macskákat, különösen a kiscicákat. A macskák toxoplazmózist okozó kórokozókat hordoznak — ez egy születési rendellenességeket okozó betegség. Ha terhes vagy, nem kell megválnod a jelenlegi macskádtól, de ne nyúlj az alomhoz.
- A kismamák kerüljék a rágcsálókat, mert lymphocytás choriomeningitis vírust hordoznak, ami szintén születési rendellenességeket okozhat. Ha terhes vagy, és rágcsálót tartasz, lehetőleg kerüld a közvetlen érintkezést vele.
Hogyan őrizd meg az egészséged állatok közelében
Mindig moss kezet:
- Ha megérintetted, vagy játszottál az állattal.
- Etetés, vagy az ételével való érintkezés után.
- Az élőhelye vagy a hozzá tartozó tárgyakkal való érintkezés után.
- Ha takarítottál utána.
- Evés-ivás előtt.
- Étel vagy ital készítése előtt.
- Piszkos ruha vagy cipő levétele után.
A tiszta víz és a szappan a legalkalmasabbak kézmosásra, de kézfertőtlenítőt is használhatsz, ha ezek nem elérhetőek. A felnőttek mindig segítsenek a kisgyerekeknek kezet mosni.
Ügyelj a háziállat egészségére
Legyen akár kutyád, macskád, lovad, papagájod, futóegered, sárkányod vagy más vicces állatod, a rendszeres, élethosszig tartó állatorvosi kezelések elengedhetetlenek az egészségének megőrzéséhez. Konzultálj az állatorvossal arról, hogyan lehetne megőrizni a házikedvencek egészségét. Gondoskodj számára kiegyensúlyozott étrendről, friss vízről, tiszta fekvőhelyről, és biztosíts neki minél több mozgási lehetőséget. Oltasd be rendszeresen, féregteleníttesd, ne legyen bolhás, kullancsos. Bizonyos kullancsok súlyos betegségeket, pl. Lyme-betegséget okozhatnak.
A kiskedvenced egészségén keresztül a saját és családod egészségét is véded. Ha úgy látod, hogy az állat beteg lehet, fordulj állatorvoshoz.
Ügyelj az állat higiénájára
A kézmosás mellett az állat tisztán tartása is segíti a kórokozók állatról emberre terjedésének megállítását. A háziállatot ne engedd be a konyhába, az állat házon kívüli életterét és holmijait pedig fertőtlenítsd minél gyakrabban. Sose tisztítsd a dolgait a konyhában, vagy a fürdőszobai csap alatt. Az állatok kórokozókkal fertőzhetik meg a felületeket, amikkel érintkeznek — úgy is megfertőzhetnek, ha nem érsz hozzájuk.
Tanítsd meg a gyerekeket az állatokkal bánni
Az állattartás együttérzésre, felelősségtudatra nevelheti a gyerekeket. Az 5 éves, illetve fiatalabb gyerekek számára viszont felügyelet szükséges, hogy ők, vagy az állat ne sérüljön meg. Tanítsd meg a gyerekeidet kezet mosni azután, hogy játszottak az állatokkal, vagy a dolgaikhoz nyúltak (pl. ketrec, ágy, étel, tányér). Ne engedd, hogy megpuszilják őket, és ne nyúljanak a szájukhoz közvetlenül azután, hogy játszottak velük.
Szabályok betartásával gondtalan, vidám élményékkel teli napjaitok lesznek kedvenceitekkel.