A megbetegedésre fokozottan hajlamosít a szorulás, a terhesség és az elhízás. A belső aranyereknek három típusos megjelenési pontja van a végbélnyílásban. A beosztást az óramutató járásának megfelelően alakították ki, ahol a 12 óra a végbélnyílás has felőli oldalát, értelemszerűen a 6 óra a hátgerincnek megfelelő területet jelöli. A fő aranyeres törzsek a fenti beosztás alapján 3-7-11 óránál helyezkednek el.
Milyen tüneteket észlelhet a páciens a megbetegedés során?
- Vérzés,
- az aranyér kitüremkedése,
- a végbél nyálkás váladékozása,
- viszkető-égő érzés,
- téves székelési ingerérzés.
Fontos azonban felhívni a figyelmet, hogy a fenti tünetek nem specifikusak, tehát más betegségre is utalhatnak (pl. végbélrák), ezért panasz esetén, különösen 40 éves kor felett javasolt orvoshoz fordulni.
Az aranyér-betegséget a két fő tünet, a vérzés és az aranyeres csomó előre esése alapján négy stádiumba soroljuk:
- az első stádiumban székelést követően friss, vagy alvadékos vér ürül, tapintható képlet nincs,
- a második stádiumban a vérzés mellett spontán visszahúzódó aranyeres csomó, vagy csomók jelennek meg,
- a harmadik stádiumban az előeső csomók már nem húzódnak vissza, de ujjal visszahelyezhetők, és spontán nem jelennek meg újból,
- a negyedik stádiumban az aranyeres csomók előreesése állandósul, visszahelyezésük után újból előre esnek. Ez az állapot a végbél záróizmát folyamatosan szétfeszíti, így károsul a záró funkció, a páciens inkontinens lesz.
Milyen komplikációkkal számolhatunk a betegség során?
Az aranyér erőltetet székletürítés során hirtelen kitüremkedhet, a végbél záró izma reflexesen összehúzódik, így kizárja az aranyeret. Ez a folyamat azt eredményezi, hogy az aranyér ütőeres vérellátása még jó, de a vénás elfolyás azonban megszűnik, így az érgomolyag trombotizál. Ezt az állapotot nevezzük az aranyér kizáródásának, vagy akut aranyeres krízisnek, amely nagy fájdalommal járhat, sürgős orvosi beavatkozást igényel. Meg kell említeni a külső aranyeres csomók trombózisát is, amikor bőrrel fedett, duzzadt, lilás, rugalmas, de fájdalmas tapintatú csomó alakul ki, a korábbi békés bőrredő helyén.
Milyen lehetőségek vannak a betegség kezelésére?
A kezelésekben megkülönböztetünk konzervatív (pl. kenőcs, kúp, ülőfürdő, gyógyszer, széklet puhítás, rostdús étkezés) és invazív eljárást.
A betegség II. stádiumától a konzervatív kezelés csak időleges eredményt hozhat. Ekkor jönnek szóba az invazív kezelési eljárások. Ezek az injekciós terápia, gumigyûrûzés, fagyasztás, infravörös sugár kezelés, illetve a belső aranyeres csomók sebészi eltávolítása.
Mielőtt a páciensnél a tünetek alapján kimondanánk a diagnózist, illetve kezelésbe fognánk, mindig érdemes a végbél teljes, és a vastagbél részleges tükrözését elvégezni. Erre a vizsgálatra azért van szükség, hogy kizárhassuk a hasonló tüneteket okozó végbél, vagy vastagbél betegségeket. Sajnos, gyakran fedezünk fel olyan végbélrákos pácienseket, akik a fél-, egy éve észlelt vérzés hátterében aranyérbetegségre gondoltak, ezért nem fordultak orvoshoz, így a daganatos megbetegedés csak kései stádiumban került felismerésre. Azon olvasók figyelmébe ajánlom a www.vastagbelrakszures.hu címû honlapot, akik további részleteket szeretnének megtudni az emésztőszervek megbetegedéseiről, illetve a különböző vizsgálati eljárásokról.