Számos különféle, hatásmechanizmusában illetve hatáserősségében is változó fájdalomcsillapító készítmény hatékony lehet az artrózissal járó olykor igen súlyos tünetek enyhítésére. Ezen túl – megfelelő gyógyszerek alkalmazásával – a gyulladás csökkentése is fontos feladat. A szakorvos annak megfelelően választja ki a gyógyszert, hogy milyen fokú az ízületi porc károsodása, illetve a fájdalom.
A fizikoterápia, a gyógytorna elsődleges célja az izomzat megerősítése, mellyel csökkenthető az ízületi porcra nehezedő nyomás – egyes esetekben, túlsúlyos betegeknél a súlyfelesleg leadása is elsődleges fontosságú.
Bizonyos újfajta mozdulatok, új rutinok elsajátítása is sokat segíthet a betegen – például, ha a kezét érinti az artrózis, meg kell tanulnia változtatnia számos napi tevékenységének elvégzésének módján, a cipő befűzésétől kezdve a fogmosáson át a zöldség felszeleteléséig...
Bizonyos gyógyászati segédeszközök is sokat segíthetnek abban, hogy a fájdalmas ízület illetve porc tehermentesítődjön; például különféle speciális sínek, cipők, talpbetétek csökkenthetik a fájdalmas területre nehezedő nyomást, terhelést.
Egyes esetekben (főleg térdproblémáknál) jöhet szóba az injekciós kezelés, ami csökkenti a fájdalmat és a gyulladást: ennek során egyfajta szövetbarát hyaluronsav-félét injektálnak az érintett ízületbe.
Számos sebészeti eljárás is létezik a betegség kezelésére: minél előbb kerül a betegség felismerésre, annál jobban orvosolható a baj. A még nem előrehaladott esetekben szóba jöhet az ízület átmosása, mely során eltávolítják a levált szövetdarabkákat, porcrészecskéket. A torz, kóros csontkinövések eltávolításával is komoly javulás érhető el.
Bizonyos esetekben szükséges lehet ízületi protézis alkalmazására, ami tulajdonképpen a porcos rész pótlását jelenti speciális anyagból. A legtöbb súlyos ízületi kopás protézissel való kezelése mára bevált és hatékony módja a gyógyításnak: az ilyen protézisek évtizedeken át képesek arra, hogy biztosítsák a páciens számára az aktív és fájdalommentes életet. Amennyiben valamilyen okból a protézis beültetése nem javallott, több más sebészi eljárás is szóba jöhet.
Alternatív gyógymódok
Számos olyan, alternatív illetve kiegészítő gyógymód létezik az artrózis kezelésére, melyek lassíthatják a porckopás folyamatát, illetve segíthetnek a betegség tüneteinek enyhítésében. Nagy előnyük, hogy nem rendelkeznek ismert, káros mellékhatással. Az orvosi kezelések mellett alkalmazva az alternatív gyógymódok hozzájárulhatnak a fájdalommentes mindennapok eléréséhez, illetve ahhoz, hogy az artrózissal élő beteg ember is – a lehetőségekhez mérten – teljes életet éljen.
Akupunktúra
Az akupunktúra artrózisra gyakorolt hatásának vizsgálati eredményei nem egybehangzóak – legfőképpen fájdalomcsillapítás céljából keresi fel a betegek nagy része az akupunktúrás orvosokat.
Gyömbér
Néhány tanulmány illetve kutatás tanúsága szerint a gyömbérből készült főzet hatékonyan csillapíthatja az artrózisos fájdalmat.
Glükózamin és kondroitin
A fenti táplálék-kiegészítőkkel végzett tanulmányok nem adnak egyértelmű eredményt, de sokan úgy vélekednek, segíthetik a porcállomány regenerálódását. Fontos figyelmeztetés: aki allergiás a kagylóra, ne használjon glükozamin tartalmú szereket.
Avokádóolaj és szójabab-keverék (ASUS)
Az avokádóolaj és szójabab felhasználásával előállított táplálék-kiegészítő lassíthatja a porc pusztulását, és hozzájárulhat az ízület regenerálódásához.
Tai-chi és a jóga
Ezek a mozgásformák nem terhelik meg a testet, oldják a stresszt, és nem utolsó sorban az artrózissal járó fájdalmat. Amennyiben valaki hozzáértő oktató segítségével sajátítja el a gyakorlatokat, ezen sportokat teljes biztonsággal űzheti.