Az egészség kulcsa

- Írta: Stregova Erzsébet, magister psychagogiae

Az egészség kulcsa

Ma már a teljes értékű gyógyítás elképzelhetetlen a betegségek lelki okainak feltárása, és ezek kezelése nélkül. A holisztikus szemlélettel nem a bajok tüneteit szüntethetjük meg, hanem magát a kiváltó okot, sőt sok betegség kialakulását is meg tudjuk már akadályozni. Ez nem a spanyolviasz újabb szenzációs felfedezése, hiszen már 2400 évvel ezelőtt, az ókorban Hippokratész is felhívta mindezekre a figyelmet.

Most, hogy lassacskán tavaszodik, eljött a szerelem évszaka, kiragadunk egy olyan betegséget kiváltó okot, amelyet a modern kor „termelt ki” magának.

Amióta a nő és a férfi megjelent a Földön és benépesítette azt, a történelem viharaiban és a természet békéjében kialakította az egymáshoz vonzódó két nem sajátos vonásait, egymáshoz való kötődését, szerepét. Így lett a nő a védtelenség, a lágyság, a kiegyenlítés megtestesítője, aki sokszor önmagáról is lemondva áldozatot hoz a harmónia megteremtése érdekében. A nő a Hold energiáit használva is gyámolításra szorul a klasszikus férfi által, aki vonzó és oltalmazó társa, s szellemi ideái eléréséért párja lelki támogatásával képes a végsőkig is harcolni.

Nos, mint minden civilizációs termék az emancipáció is kiváltotta negatív hatásait is, s meghozta áldozatait, méghozzá azáltal, hogy a nő- és férfiszerepeket sok esetben a végsőkig eltorzította. Gondoljunk csak bele, hányszor tapasztaltuk, hogy a nők egy része használati cikknek tekinti társát, és nőiessége elfojtásával ügyeskedő amazonként zsákmányolja ki szellemileg és fizikailag. A modern férfi sem jobb a deákné vásznánál, hiszen hasonló mértékű torzuláshoz vezethet, ha a férfi nem tiszteli kellőképpen a nőt, mint szerető, összetartó erőt, ha nem osztja meg vele problémáit, anyagi javait, szabadidejét. Ezekben az esetekben a partnerek energiáinak túlságosan nagy része összpontosul a mindennapok problémáira, a konfliktusok megoldására. A tartós stressz, a belső kiegyensúlyozatlanság okozta energiaszint-esések remekül mérhetők. Az alacsony energiaszintek pedig különböző betegségek kialakulásához vezetnek. Ennek tudható be a XX. századra oly jellemző Szépia típusú nő megjelenése is.

Egyik csoportja a magas, vékony, harcos, racionális nő, aki nem tűri a kiszolgáltatottságot. Másik jellegzetes csoportba a kissé telt, vékony bőrű, gyakran szeplős nők tartoznak, akikben szintén megvan a vágy, hogy függetlenek és határozottak legyenek, csak nem rendelkeznek a megvalósításhoz szükséges energiával.

Nemcsak a nő és férfi egészsége károsodik a rohanó élettempóban, a hagyományos értékek elvesztésével. A családi csatározások legnagyobb vesztesei a gyerekek, akik a körülöttük lezajló tragédiákra gyakran betegségekkel reagálnak. A gyermek saját biztonságának veszélybe kerülése estén, a veszteség megélése közben az oxigénből és táplálékokból nyert energia pályáit blokkolja, amely mérhető energiaveszteségként jelentkezik. A megszülető gyerek az ideálist megtestesítő anyaméh elvesztése után, a külső környezetből felé áramló negatív hullámok hatására számos esetben bőrbetegséggel reagál.

Nem szabad elhanyagolnunk a megfelelő környezet szerepét a gyógyulásban ill. a betegségek okainak megszüntetésében. Az összetartó szeretetet elsősorban a családban kell megélnie a gyereknek, hiszen érzelmi gazdagságát, viselkedésmintáit itt tapasztalhatja, fejlesztheti.

Fontos tehát, hogy a férfi és a nő önismeretén, önelfogadásán keresztül felülemelkedjen a mindennapi anyagi valóságon, képesek legyenek áldozatot hozni egymásért, és megteremteni a párkapcsolat harmóniáját. Ez viszont csak úgy történhet meg, ha nem akar egyik sem görcsösen változtatni természet adta szerepén, és képes őszintén, feltétel nélkül szeretni. 


Szakértőink

dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter



Bezár