Babahíradó kismamáknak

Babahíradó kismamáknak

Kismamák és újdonsült anyukák panaszairól szól a következő összeállítás: a terhesség alatti fáradékonyságról, a hátfájás és a szülés vélt vagy valós összefüggéseiről, a kenguru használatáról, és még sok érdekességről...

Miért fáj a hátunk?

A hátfájásról panaszkodó nők gyakran az epidurális érzéstelenítést okolják a fájdalom kialakulása miatt (Az epidurális érzéstelenítés során tűvel, vagy katéterrel beszúrnak a csigolyák közé, a gerincoszlop mellé.). Kutatások támasztják alá, hogy a kettőnek semmi köze sincs egymáshoz. A bostoni Beth Izrael Kórház kutatói 1042 nőt kérdeztek meg a hátfájásról, s 44%-uk úgy nyilatkozott, hogy a fájdalom egy-két hónappal a szülés után jelentkezett. Azoknak a nőknek, akik epidurális érzéstelenítést kaptak, semmivel sincs nagyobb esélyük a hátfájdalomra. A vizsgálatban résztvevő nők megközelítőleg fele a szülés után egy évvel még mindig hátfájásról panaszkodott, függetlenül attól, hogy kaptak-e epidurális érzéstelenítést, vagy sem. A közvetlenül szülés után, illetve az egy évvel később jelentkező hátfájás legjellegzetesebb „előjele”, a szülést megelőző hátfájás.

Mire jó a kenguru?

Az olyan mindennapos feladatok, mint a pici baba hordása, és emelgetése csökkenthetik a csontritkulás valószínűségét. A súlyok megfelelő módon történő emelése elősegíti a csontképződést, ezáltal ellensúlyozva a korral járó csontritkulást. Jó módszer a hátat és a törzset tartó izom erősítésére, ha a kisbabát a karunkban vagy a kenguruban hordjuk. Ha ilyen kisebb súlyokat emelgetünk hetente legalább három alkalommal, akkor jó eséllyel megelőzhetjük a csontritkulást, és az ebből fakadó esetleges csigolyatörést. Ugyanakkor vigyázni kell arra is, hogy az emelés megfelelő módon történjen, mivel könnyen megerőltethetjük a hátizmokat! A terhet mindig a testünkhöz közel tartsuk emelés közben, ezzel a térdünket is kíméljük.

Fáradt kismamák

A terhesség 11. hetére a kismamák hirtelen fáradékonyabbnak érzik magukat. Ennek egyrészt az az oka, hogy kevesebbet alszanak, másrészt pedig kevesebb időt fordítanak a frissítő pihenésre. Összehasonlítva egy nem terhes és egy állapotos anyukának az alvási szokásait, kiderül, hogy a kismamák kevesebbet töltenek mély, pihentető alvással, és többször felébrednek az éjszaka folyamán, hiszen az állapotuk hatással van az alvásra. Az alvászavar már jóval azelőtt jelentkezik, mielőtt a magzat olyan nagyságot ér el, hogy fizikai kényelmetlenséget okozna az anyának. Ilyen esetben javasolt, hogy a kismamák korábban feküdjenek le aludni, hiszen a késői elalvás után felszínesebben alszunk, s ez nem pihentet.

Még fáj!

Egy amerikai vizsgálat szerint a császármetszéskor végzett érzéstelenítések során érezhetünk némi fájdalmat. Sok szülész a hasüreg megnyitását közvetlenül azután megkezdi, hogy a kismama belélegezte az altatószert, így nincs idő arra, hogy az érzéstelenítés hatása teljesen érvényesüljön. Több szülő nő ébren van a császármetszés alatt, és némi fájdalmat is érez, amikor a mûtét megkezdődik. A kutatásban résztvevő nők szülés közben különböző utasításokat kaptak: hajlítsák be mutatóujjukat, ha hallják az orvost, és szorítsák ökölbe a kezüket, ha fájdalmat éreznek. A hasüreg megnyitását követően egy perccel a nők 77%-a jelezte ébrenlétét, 63%-uk pedig még mindig fájdalmat érzett.

Emlegetnek!

Az a kismama, aki életében először került áldott állapotba, bizonyára meglepődik, ha a következő, felettébb különös érzést tapasztalja: szabályos időközönként apró lökéseket érez a hasában, ami rugdosáshoz, ütögetéshez hasonlít. Nos, bármilyen furcsa is: a kisbabára rájött a csuklás. A terhesség második felében és a szülés után is ez igen gyakori jelenség. A csuklás nem olyan kellemetlen a kisbabának (sem méhen belül, sem méhen kívül), mint a felnőttnek, akár fél óráig is eltart. Úgyhogy kedves kismamák ne izguljanak, inkább önfeledten élvezzék ezt a kis belső mulatságot.


Szakértőink

Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta



Bezár