Pattanás (acne).
Többnyire ezt a tinédzserekkel azonosítja a közvélemény, de a felnőtteknél is kialakulhat. Leggyakrabban az arcon, háton, mellkason, illetve a nyak környékén alakul ki. Sokan a szegényes higiéniára fogják megjelenését, de ez alapvetően nem feltétlenül igaz. De mi is okozza a pattanások kialakulását? Nagyon egyszerű magyarázat van rá: amikor a pólusok elzáródnak és a baktérium nem tud kikerülni a szervezetünkből. Erre az immunrendszerünk úgy reagál, hogy bepirosítja bőrünket, és néha ezek az apró rések megtelnek váladékkal. Előfordulhatnak hormonváltozásnál is (tinédzserkorban, vagy nőknél havi ciklus idején)
Kezelési javaslat: napi szinten két alkalomnál többször ne mossunk arcot, használjunk lágy szappant, és langyos vízben tegyük ezt. Ne dörzsöljük bőrünket durván. Ha nem túl bizalomgerjesztőek pattanásaink, vannak olyan gyógyszerek, melyeket vényre megkapunk. Ezek különböző krémek, illetve antibiotikumok lehetnek. Vehetünk a patikákban benzoyl peroxidot, ami nagyban javíthatja bőrünk állapotát. Mindig olvassuk el, hogy melyik krém vagy tabletta mire jó, mert ez termékenként változik. Többnyire ezek a kezelések általában 4 hétig tartanak, de eredményt a 6. hét környékén várhatunk.
Ekcéma
Ekcémának hívjuk azt a betegséget, amikor a bőrünk bepirosodik és megjelenik mellette az ég, viszkető érzés. Megjelenhet bőrünk bármely részén, de jellemzően a hajlatok, tehát a könyök, térd a fő előfordulási terület. Van, akinél rendszeresen előjön az ekcéma, de van olyan is akinél csak egyszer jelenik meg. Sajnos, kialakulásának oka nem ismert, általában, családban öröklődik.
Kezelési javaslat: Szappanok, habfürdők mind száríthatják bőrünk, amik elősegíthetik az ekcéma kialakulását, tehát ezeket hanyagoljuk. Az extrém hőmérséklet (meleg vagy hideg) szintén táptalaja lehet. Krémek, kenőcsök segíthetnek a tünetek enyhítésében, látványos javulást lehet elérni már nap után.
Pikkelysömör
A pikkelysömör jellegzetes tulajdonsága a piros, viszkető folt a test minden részén. Nem fertőző betegségről beszélünk, kialakulását nem ismerjük pontosan. A lakosság közel 2 %-a hordozza ezt a betegséget, gyakran öröklődik. Pikkelysömör akkor alakul ki, ha szervezetünk túl sok bőrsejtet termel, habár a megnövekedett bőrsejt termelődésnek az oka egyelőre nem ismert. Kiválthatja stressz, fertőzés, indokolatlan gyógyszerfogyasztás, dohányzás, hormonális elváltozás. Ezek a bőrsérülések, melyeket okozhat viszketés, barnulás, a későbbiek folyamán is kiújulhatnak. Nincs konkrét gyógymód a pikkelysömör ellen, csak tünetmentessé lehet tenni szervezetünket. A hidratálás nagyban segíthet, vagy éppen a különböző krémek is a gyógyulásunkat segíthetik el. Természetesen, itt is érdemes tájékozódni, mert minden gyógyszer más és más reakciót válthat ki. Gyógynövénykrémek, vagy éppen a növényi olajat tartalmazó krémek a kezdeti fázisban szintén sokat segíthetnek.