Egy új tanulmány szerint a szociális fóbia és a depresszió több társkereső alkalmazás használatával függ össze, és kihatással van arra, mit várunk tőlük.
Miért használnak az emberek társkereső alkalmazásokat?
Korábbi kutatások szerint az emberek hat motiváció miatt használják a Tindert és társait:
- párkapcsolat
- szex
- könnyed társalgás
- önkép igazolása
- a kaland izgalma
- trendiség
A tanulmányban valószínűsített elmélet szerint összefüggés van a szociális fóbia és a depresszió, valamint a társkereső alkalmazások gyakoribb használata között. Ezen felül a kutatók feltételezik, a szociális fóbia és a depresszió még összefügg a következőkkel:
- könnyebb kommunikáció, különösebb a férfiak számára, mivel általában tőlük várják el a kezdeményezést
- szerelem, mindkét nem esetében
- önkép igazolása, mindkét nem esetében
- az izgalom, különösen férfiak számára
- a kötetlen szex, különösen férfiak számára
A tanulmány szerzői fordított összefüggést vettek észre a szociális fóbia és a depresszió, valamint a társkereső applikációk által felkínált társakkal érintkezés között, mindkét nem esetében.
A tanulmány következtetései:
A kutatók általános hipotézise helyesnek bizonyult: a szociális fóbia és a depresszió úgy látszik, hogy összefügg a párkereső alkalmazások használatával. Továbbá, a szerzők a 374 fős minta alapján a következőkre jutottak:
- A szociális fóbia és a depresszió mindkét nem esetében összefügg a társkereső alkalmazások használatával, de ez a hatás markánsabb a nőknél.
- A szociális fóbiában szenvedő nők nagyobb eséllyel fordulnak a társkereső alkalmazások felé. A depresszió nem befolyásolta ezt sem nők, sem férfiak esetében.
- A társkereső alkalmazásokat mindkét nem használta önképe igazolására, amennyiben szociális fóbiában szenvedtek. Ez a depresszióban szenvedőkre is igaz volt, de itt inkább a nőkre volt jellemző.
- A kutatók előzetes várakozásaival ellentétben összefüggés volt a szociális fóbia és az izgalom keresése mögött nők esetében, kivéve a depresszióban szenvedőknél.
- Összefüggést állapítottak meg a szociális fóbia és a kötetlen szex iránti vágy között mindkét nem esetében. Ez a depressziósokra is igaz volt, különösen nőknél.
A kutatók ezen kívül férfiak esetében fordított összefüggést fedeztek fel a szociális fóbia és a depresszió és annak valószínűsége között, hogy egy felkínált társsal kapcsolatot létesítsenek. Nők esetében a depresszió nem volt hatással arra, hogy kezdeményeznek-e párkapcsolatra felkínált társakkal.
A kutatók hangsúlyozták, hogy nem tudják, milyen irányú az ok-okozati összefüggés a társkereső alkalmazások fokozott használata, valamint a szociális fóbia és a depresszió között, ennek kiderítése további kutatásokat igényel.