Evészavarok

2011.10.28. - Írta: Dr. Túry Fe­renc, pszi­chi­á­ter

Evészavarok

A táplálékfelvétel, azaz az evés zavarainak két klasszikus formáját ismerjük. Az egyik a kóros lesoványodással járó anorexia (vagy teljes nevén anorexia nervosa, amely ideges étvágyhiányt jelent szó szerint), a másik pedig a túlevési rohamokkal és önhánytatással jellemezhető bulimia nervosa (azaz „ökörétvágy”, inkább farkaséhségnek fordíthatjuk).

E zavarok az utóbbi két évtizedben a pszichiátriai zavarok megkülönböztetett figyelmet érdemlő formáivá váltak, egyrészt mert gyakoriak, a súlyosabb formák a fiatal felnőtt nők 1-4 %-át érintik, másrészt az anorexia halálozása magas, a betegek 8 %-a tíz éven belül meghal. Sok az enyhébb tünetekkel járó részleges evészavar is. Elsősorban fiatal nők betegségei, a férfiak mintegy tízszer ritkábban betegszenek meg. Ennek leginkább társadalmi-kulturális okai lehetnek, mert a nőket kifejezett kulturális nyomás éri a karcsúság-ideál jegyében. Férfiak körében inkább az atléta-ideál dívik.

Az evészavarok igen gyakran rejtve maradnak, mert a betegek nem tartják magukat betegnek, nem fordulnak orvoshoz. Az anorexiát nehéz palástolni, a nagyarányú lefogyás felkelti a családtagok figyelmét, de a bulimiások igen gyakran titokban hódolnak kóros szenvedélyüknek, néha még a szülő vagy a házastárs sem tudja, hogy túlevések, önhánytatások fordulnak elő.

Az anorexia kritériumai így foglalhatók össze:

  1. Fé­le­lem az el­hí­zás­tól, so­vány­ság ese­tén is.
  2. Test­kép­za­var: kö­vér­nek lát­ja ma­gát ext­rém le­fo­gyás után is.
  3. Legalább 15%-os súlyhiány, súlyvesztés (közelítésül: a normális testsúly a magasság 100 fölötti cm-einek száma -10%, azaz egy 170 cm-es lánynak legalább 63 kg-nak kell lennie).
  4. Nők­nél a menst­ru­á­ció el­ma­ra­dá­sa.


A bulimia is­mér­vei pe­dig a kö­vet­ke­zők:

  1. Túl­evé­si epi­zó­dok, fa­lás­ro­ha­mok.
  2. A hízás elkerülésére különböző manipulációk: leggyakrabban önhánytatás, vagy túlzott hashajtóhasználat, extrém testedzés, koplalás.
  3. Sú­lyo­sabb for­mák ese­té­n he­ten­te leg­alább két fa­lás­roham.
  4. Ál­lan­dó, a test­súly­ra és alak­ra vo­nat­ko­zó ag­go­dal­mas­ko­dás.

A bulimia általában normális testsúllyal jár, de kövérséggel és soványsággal (anorexiával is) egyaránt társulhat. A kövér bulimiások általában hashajtóznak. Bulimiában néha más viselkedészavarok is előfordulnak: indulatkitörések, öngyilkossági gondolatok vagy kísérletek, önsebzések, alkoholizálás, lopkodás stb. Mivel az önhánytatások során a gyomorsav a fogzománc belső felszínét erősen rongálja, nemritkán fogorvos állapítja meg a zavart. Az anorexiások személyisége is megváltozik, az addig készséges és „jól nevelt” lány dacos, indulatos, akaratos lesz, a családban az evés körüli csetepaték mindennaposakká válnak. Egyébként mindkét evészavar-típus gyakran jár depresszióval, vagy kényszerbetegséggel, de más szorongásos zavarral is.


Szakértőink

dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár