E zavarok az utóbbi két évtizedben a pszichiátriai zavarok megkülönböztetett figyelmet érdemlő formáivá váltak, egyrészt mert gyakoriak, a súlyosabb formák a fiatal felnőtt nők 1-4 %-át érintik, másrészt az anorexia halálozása magas, a betegek 8 %-a tíz éven belül meghal. Sok az enyhébb tünetekkel járó részleges evészavar is. Elsősorban fiatal nők betegségei, a férfiak mintegy tízszer ritkábban betegszenek meg. Ennek leginkább társadalmi-kulturális okai lehetnek, mert a nőket kifejezett kulturális nyomás éri a karcsúság-ideál jegyében. Férfiak körében inkább az atléta-ideál dívik.
Az evészavarok igen gyakran rejtve maradnak, mert a betegek nem tartják magukat betegnek, nem fordulnak orvoshoz. Az anorexiát nehéz palástolni, a nagyarányú lefogyás felkelti a családtagok figyelmét, de a bulimiások igen gyakran titokban hódolnak kóros szenvedélyüknek, néha még a szülő vagy a házastárs sem tudja, hogy túlevések, önhánytatások fordulnak elő.
Az anorexia kritériumai így foglalhatók össze:
- Félelem az elhízástól, soványság esetén is.
- Testképzavar: kövérnek látja magát extrém lefogyás után is.
- Legalább 15%-os súlyhiány, súlyvesztés (közelítésül: a normális testsúly a magasság 100 fölötti cm-einek száma -10%, azaz egy 170 cm-es lánynak legalább 63 kg-nak kell lennie).
- Nőknél a menstruáció elmaradása.
A bulimia ismérvei pedig a következők:
- Túlevési epizódok, falásrohamok.
- A hízás elkerülésére különböző manipulációk: leggyakrabban önhánytatás, vagy túlzott hashajtóhasználat, extrém testedzés, koplalás.
- Súlyosabb formák esetén hetente legalább két falásroham.
- Állandó, a testsúlyra és alakra vonatkozó aggodalmaskodás.
A bulimia általában normális testsúllyal jár, de kövérséggel és soványsággal (anorexiával is) egyaránt társulhat. A kövér bulimiások általában hashajtóznak. Bulimiában néha más viselkedészavarok is előfordulnak: indulatkitörések, öngyilkossági gondolatok vagy kísérletek, önsebzések, alkoholizálás, lopkodás stb. Mivel az önhánytatások során a gyomorsav a fogzománc belső felszínét erősen rongálja, nemritkán fogorvos állapítja meg a zavart. Az anorexiások személyisége is megváltozik, az addig készséges és „jól nevelt” lány dacos, indulatos, akaratos lesz, a családban az evés körüli csetepaték mindennaposakká válnak. Egyébként mindkét evészavar-típus gyakran jár depresszióval, vagy kényszerbetegséggel, de más szorongásos zavarral is.