Fogamzásgátlás – tablettával

- Írta: SzN

Fogamzásgátlás – tablettával

A hormonális fogamzásgátlásnak számos előnye van, főképp a fiatalabb, 18-35 év közötti korosztály körében jelenthet nagy könnyebbséget és fokozott biztonságot. Hátránya, hogy a kondommal ellentétben nem véd a szexuális úton terjedő betegségektől, így inkább azoknak ajánlható, akik állandó, megbízható partnerrel létesítenek intim kapcsolatot. A nem kívánt terhesség megelőzésére többféle hormonális alapú készítmény létezik: cikksorozatunkban ezeket tekintjük végig.

A fogamzásgátló tabletta női hormonokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák a terhesség kialakulását: gátolják a tüszőrepedést; ezen túl pedig azt is, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódhassék a méhbe; illetve a méhnyakat áthatolhatatlanná teszi a spermiumok számára. A legújabb fogamzásgátló tabletták hormontartalma igen alacsony, azonban megbízhatóságuk ezzel szemben igen magas. Amennyiben egy nő a tablettákat előírás szerint szedi, gyakorlatilag 100%-ban védve van a nem kívánt terhességtől.

A különféle fogamzásgátló tabletták összetétele nem azonos, és nem mindenkinek ugyanaz a szer a legmegfelelőbb. Vannak olyan szerek, amelyek csupán egyféle hormont tartalmaznak – ezek az úgynevezett „minipillek” –, illetve léteznek kombinált, több hormonból álló fogamzásgátló tabletták. Az ideális készítményt a nőgyógyász segíthet kiválasztani, aki figyelembe veszi a nő életkorát, szexuális szokásait, egészségi állapotát, a esetleges rizikótényezőket stb…

Ezen túl pedig, ha a választott készítmény mégsem válna be, át lehet állni másik, jobban tolerálható fogamzásgátló tablettára vagy másfajta, akár szintén hormonális alapú fogamzásgátló módszer alkalmazására.

Miért válasszam a tablettát?

  • Mert szabályosabbá teszi a vérzést
  • Mert a tabletta, csökkentve a vérzés erősségét, csökkenti a vashiányos állapot kialakulásának kockázatát is
  • Mert használatával kizárható a méhen kívüli terhesség kockázata
  • Mert használatával jelentősen csökken az emlők jóindulatú cisztás megbetegedésének rizikója
  • Mert használatával fokozott mértékben csökken a petefészek cisztás megbetegedésének kockázata
  • Mert a tabletták az úgynevezett méhnyaki „nyákdugó” „megerősítésével” védik a nőt a felszálló fertőzésektől, illetve a méhnyálkahártya gyulladásos megbetegedésétől (endometriosis) is
  • Mert nagymértékben csökkentik az aknés állapotok gyakoriságát és erősségét, valamint visszafogják szőrzet növekedését

Kinek nem való a tabletta?

A fogamzásgátló tabletták szedése nem ajánlott, ha valaki keringési betegségben szenved, vagy volt már ilyen jellegű panasza; illetve akkor sem, ha valaki súlyos cukorbetegséggel vagy súlyos májbetegséggel küzd. Nem ajánlott a tabletta, ha valaki dohányzik, és már elmúlt 35 éves, mivel ebben az életkorban (főképp, ha dohányzik is) a fogamzásgátló tabletták használatával fokozódik a mélyvénás trombózis kialakulásának rizikója.

Magas vérnyomás, dohányzás illetve migrénes görcsök esetén szintén megfontolandó a hormonális fogamzásgátlás választása – a kockázati csoportokban azonban lehetőség van több, más típusú, azonban szintén igen hatékony fogamzásgátló módszer választására illetve alkalmazására.

 

Bezár