A gyermeknevelési tanácsok olyan gyorsan változnak, hogy mindenképpen úgy fogod érezni, hogy valamit biztosan rosszul csinálsz. Az itt felsorolt tanácsok a büntetés helyett a gyerekkel való kapcsolatra fókuszálnak.
1. Alakíts ki kötődést
Szakíts 10 percnyi időt minden egyes gyermekedre minden nap, amikor csak vele foglalkozol. Hívd Anna-perceknek vagy Gábor-perceknek, hogy tudják, ez róluk szól. Egyik nap válaszd ki te, mit csináljatok, míg a másik nap válasszák ki ők, de mindig teljes szívvel csak rájuk figyelj. A testvérek lehetőleg ilyenkor valami mással foglalkozzanak.
2. Elsőként a saját érzéseidet tedd tisztába
Függetlenül attól, hogy mi a gond, rossz jegyek az iskolában, dührohamok vagy nem ízlik a vacsora, mielőtt a nevelésbe belefognál, először nyugodj meg. Ha gond van a gyerekkel, legtöbbször úgy tűnhet, hogy nagy a baj, de általában ez nem így van. Ha veszel egy mély levegőt és megnyugszol, sokkal inkább tudsz olyan szülő lenni, amilyen lenni szeretnél.
3. Menj le a gyerek szintjére
Ne csak a konyhából kiabáld, hogy "rakd el a legókat" vagy "ideje lefeküdni", hanem menj oda, ahol a gyerek tartózkodik és nézd meg mit csinál. A gyerekeket sajnos állandóan siettetjük. Egy percet érdemes rászánni, hogy megcsodáld azt, amivel éppen foglalkozik és csak azután beszélj a lefekvésről. Ha empátiával viszonyulsz hozzá, nagyobb eséllyel fog együttműködni.
4. Ne zárd le a beszélgetést
Ha a gyerek azt mondja, hogy "Utálom a matekot! Soha nem megyek többé iskolába!", valószínűleg nem csak téged akar idegesíteni. A felfokozott érzelmek általában valami problémát jeleznek. Ha csak annyit mondasz neki, hogy "márpedig el kell menned az iskolába, most pedig fejezd be a házi feladatot", elszalasztod a lehetőségét, hogy megtudd, mit érez valójában. Ehelyett inkább mondj valami olyat, hogy: "Úgy látszik, nagyon nem szereted a matekot. Meséld el, miért." Ennek hatására a gyerek úgy fogja érezni, biztonsággal megnyílhat előtted.
5. Fogadd el a sírást
A szülői "munka" része, hogy segíts a gyerekednek az érzelmei feldolgozásában, márpedig néha mindannyiuknak sírhatnékja támad. A szülők azt hiszik, hogy amikor a gyerekük sír, gyorsan le kell nyugtatniuk őket, de valójában pont ennek az ellenkezőjére lenne szükség. Tanítsd meg nekik, hogy a fájdalom és a düh természetes érzések. Ha azt látod, hogy a gyereked nyűgössé vagy agresszívvá válik, először a saját idegességeden légy úrrá (lásd 2. pont), aztán fejezd ki az együttérzésedet.
A cél az lenne, hogy a gyerek eléggé biztonságban érezze magát melletted ahhoz, hogy beszélni tudjon az őt gyötrő érzésekről, hogy akár el is sírhassa magát a karjaidban. Ha nem tudja kifejezni az érzéseit, segíts neki, például mondd neki, hogy "Sajnálom, hogy rosszul érzed magad. Tudom, hogy most nem könnyű neked."
6. Szakítsatok sok időt a nevetésre
A gyerekeknek szükségük van rá, hogy hahotázzanak. Szakíts időt a tombolásra, bolondozásra. A nevetés segít, hogy a gyerek biztonságban érezze magát és segít nekik feldolgozni, ha az iskolába kell mennie vagy egy bébiszitternél hagyod, mert érezni fogja a kötődést akkor is, ha nem vagy ott. De ne csiklandozd, az nem éri el a kívánt célt.
7. Kerüld a hatalmi harcokat
A szülők általában azt hallják, hogy nekik kell irányítaniuk a gyereket és az ő feladatuk azt csinálni, amit a szülő mond. De egy hatalmi harcban mindenki vesztes lesz, ezért ne akadj fenn azon, hogy megmutasd, ki a főnök. Például, ha a gyereked mindig problémázik a vacsoránál, gondolj arra, mik a tényleges szükségletei. Ha azt mondja, most nem éhes, de később megéhezik, valószínűleg igazat mondott. Biztos, hogy a világ vége, ha csak akkor vacsorázik, amikor már eljött az esti mese ideje?
8. Ne hibáztasd magad
Ha a gyerek ideges és dühöngeni kezd, általában nem miattad van. Ne támadj vissza. Ha a gyereked goromba hozzád, ne reagálj te is gorombán, inkább mondd: 'Juj! Így nem szabad egymással beszélni. Valami nagyon bánt, ha így beszélsz velem'. Ez megnyitja az utat a párbeszéd előtt.
9. Tanítsd meg a gyereket arra, hogy uralkodni tudjon magán
Az önuralom képessé tesz minket rá, hogy valamit, amit akarunk, feladjunk valami olyan célért, amit még jobban akarunk. Ez a képesség alapvető fontosságúvá válik, ahogy a gyerek nőni kezd. Ha valamiben eredményt akarnak elérni, meg kell tanulniuk átjutni a nehézségeken. Ha a játékaiban nem sikerül valami, és ezért ideges lesz, fejezd ki az együttérzésedet, és segíts neki, hogy megoldja a problémát.
10. Ne szakítsd félbe a gyereket, amikor játszik
Ezt a szabályt nyilván nem lehet mindig betartani, de a gyerek számára a játék a munka. Ha valamit annyira szeretnek csinálni, hogy megfeledkeznek magukról, ez az érzés később a munkájuk iránt szenvedély alapja lehet.
Forrás: https://www.webmd.com/parenting/guide/top-ten-parenting-tips#1