Gyógyító növények

2012.05.28. - Írta: Dr. Kuklis Esz­ter

Gyógyító növények

Nem kisebb tekintély, mint az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO kimutatása szerint a világon a harmadik leggyakrabban alkalmazott gyógymód a gyógynövények használata (fitoterápia).

A gyógyszeres kezelés legősibb formája is a gyógyító növények alkalmazását jelentette. Amikor az emberek még szorosabb kapcsolatban éltek a természettel, megfigyelték, hogy a beteg állatok gyakran olyan növényeket fogyasztanak, amilyeneket egészségesen akár soha. Õseink kipróbálták saját magukon is e növényeket, s amelyekről kiderült, hogy gyógyító hatásúak, azokat később rendszeresen alkalmazták. Mivel a gyógynövények használata széleskörű ismereteket igényelt, minden korban megvoltak ezek szakértői: sámánok, táltosok, javasasszonyok, erre szakosodott szerzetesek.

Figyelemre méltó, hogy egymástól időben és térben ugyancsak távoleső kultúrákban ugyanarra a betegségre ugyanazokat a gyógynövényeket alkalmazták. A gyógyszerkutatás fejlődése során egyre több gyógynövény hatóanyagait sikerült azonosítani. A modern gyógyászatban alkalmazott gyógyszerek jelentős része tartalmaz növényi hatóanyagot, vagy annak szintetikus változatát. E hatóanyagok előállítása és alkalmazása során kiderült, hogy a hatóanyagok kivonásával, vagy szintetikus előállításával nem minden esetben pótolható az a terápiás hatás, amelyet a biológiailag aktív anyagok természetes együtthatása eredményez egy-egy növényi készítményben. A növények ugyanis a hatóanyagok mellett nagyon sok, élettanilag fontos anyagot tartalmaznak (pl. vitaminok, ásványi sók, mikroelemek, szín, és aromaanyagok). Ezek az anyagok emelik a szervezet immunkészültségét, javítják a fizikai és a szellemi teljesítőképességet.

A fitoterápia is a holisztikus gyógymódok körébe tartozik. A gyógynövény kezelés hatására a kóros folyamatok helyreállítását végző öngyógyító mechanizmusok, szabályozási folyamatok indulnak el, illetve erősödnek fel. A természetes eredetű anyagok éppen ezért kevésbé terhelik meg a szervezetet.

A gyógynövényeket már a régiek is különböző elvek szerint csoportosították. Vannak úgynevezett „mindenható” gyógynövények, mint például az ezerjófű, amelynek rendkívül széles a felhasználási területe. A gyógynövények egy másik csoportját az analógia elve alapján használják. Például epebántalmakra sárga virágú növényeket, fehér folyásra fehér virágúakat alkalmaznak. Van olyan gyógynövény, amelynek kontyos változata a nőknek, kalapos változata a férfiaknak hatásos.
A gyógynövények ismerete és alkalmazása igen komoly ismeretanyagot jelent, aminek elsajátítására ma vagy az egyetemi képzésen belül a Gyógyszerészeti Karon, vagy hivatalosan szervezett tanfolyamokon van lehetőség. Ez azt jelenti, hogy fitoterapeuta – „gyógyfüves ember” – csak az lehet, aki vizsgával tudja igazolni a szakértelmét. Ez mind a betegek, mind a szakma védelmében fontos követelmény.


Szakértőink

Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász



Bezár