Gyógyszerre van szükség!

2012.06.13. - Írta: dr. Schmidt Zsuzsa, reumatológus

Gyógyszerre van szükség!

Oldalainkon már tárgyalt kopásos ízületi betegségek mellett gyulladásos mozgásszervi megbetegedésekkel is találkozunk. A krónikus ízületi gyulladás (artritisz) az időskorban folytatódhat, de a 60. életév felett is kezdődhet.

Az öregedéssel élettani változások járnak. Az immunrendszer öregedése során létrejött változások eredményeként az idős szervezetnek a külvilágból jövő fertőzésekkel szembeni ellenállása csökken, ugyanakkor az autoimmun és a daganatos betegségekre való hajlama nő, olykor a gyulladásos mozgásszervi megjelenés hátterében is daganat rejtőzhet. Gyulladásos mozgásszervi megbetegedés gyanúja esetén feltétlen orvosi, szakorvosi vizsgálatra, kivizsgálásra van szükség.

Mikor gondoljunk arra, hogy ízületi fájdalmunkat gyulladásos betegség okozza? Gyulladásos betegségről lehet szó, ha az addig csak kiadós sétákat követően jelentkező térdfájdalmunk reggel a legerősebb, bejáratása egyre nehezebb, netán meg is dagad. Heves gyulladás esetén meleg, piros, és a legkisebb mozgatási kísérlet is fájdalmas.
Ilyenkor rendszerint nemcsak az ízületünk fáj, hanem általánosan is rosszul érezzük magunkat, hőemelkedésünk, lázunk van, rossz a közérzetünk, levertek vagyunk, legszívesebben ki sem mozdulnánk az ágyból. Mindezt lehet, hogy valamiféle hurut, nátha, vagy gyakori fájdalmas vizelés, esetleg hasmenés előzte meg, de az is lehet, hogy kullancs csípett meg. Természetesen másodlagosan a térdartrózis is begyulladhat, de az általános tüneteket nem okoz, és a gyulladás sem olyan heves.

A gyulladásos betegségek kezelése elsősorban gyógyszeres, orvosi. Ugyanakkor a gyógytorna (a gyulladt ízület kimozgatása, az ízületkörnyéki izmok edzése), a gyulladás mértékétől függően adott fizioterápia a panaszok, és a tünetek enyhítése céljából fontos segítséget jelent.

Alternatív medicinaként értékelhető a dietetoterápia, amely a táplálékkal bevihető fehérje terhelés csökkentésére irányul. Többszörösen telítetlen zsírsavak javasoltak. Halolajok fogyasztása és vegetáriánus diéta csökkentheti a gyulladást. Az alsó végtagi ízületek kíméletére ebben az esetben is fontos a testsúlyfelesleg leküzdése.

Fontos az egyébként is depressziós, idős ember pszichoterápiája, lelki megerősítése a gyógyulás reményében. Az idős emberek többségének többféle betegsége van, többféle gyógyszert szed, így a gyógyszerek kölcsönhatásba lépnek egymással, s ezek a kölcsönhatások károsak is lehetnek. A gyógyszeres terápia beállítása a beteg részéről is nagy türelmet és odafigyelést igényel.

Az időskorban kezdődő gyulladásos ízületi megbetegedésekre általánosságban jellemző, hogy a kezdeti heves tünetek ellenére a betegségek enyhébb lefolyásúak. Lehetnek fertőzéses, reaktív, autoimmun és kristály eredetűek. Bakteriális ízületi gyulladással leromlott szervezet esetén, vagy autoimmun betegségben felülfertőzés kapcsán számoljunk.

Reaktív artritisz időskorban is előfordulhat, megelőző fertőzést követően lép fel, leginkább az alsó végtagi nagyízületeket és a keresztcsonti ízületeket érinti. Bőr-, szem-, és húgyúti tünetekkel társulhat, viszonylag hirtelen heves gyulladásként lép fel, de lassan, hetek-hónapok alatt megfelelő terápiára rendszerint gyógyul.

Sokízületi gyulladás, poliartritisz valamennyi autoimmun betegség részeként jelentkezhet. A krónikus sokízületi gyulladás (régebbi nevén „PCP”, ma reumatoid artritisz) időskorban is kezdődhet. A csuklók és a kéz kisízületeinek szimmetrikus fájdalma, duzzanata, reggeli merevsége mellett gyakori a vállízületek érintettsége. Bár időskorban sok a jóindulatú forma, feltétlen szakorvosi ellátást igényel.

Jellegzetes megbetegedésnek számít a „polymyalgia rheumatica” és az „óriássejtes arteritisz”, a nyak, a vállak és a csípők heves izomlázszerű fájdalmával, gyakran egész napos merevségével. A panaszok, tünetek viszonylag hirtelen lépnek fel, az idős beteg nagybetegnek érzi magát. Olykor fejfájás, látászavar kíséri, s azonnali orvosi ellátásra van szükség, különben maradványtünet kialakulása fenyeget. Az egyébként jó kimenetelű betegséget a szteroid terápia megrövidíti.
Az idős életkor megfelelő szöveti környezetet teremt a kristályosodásra, a kristályok ízületben való lerakódására, az ezzel járó gyulladásos mozgásszervi megbetegedések kialakulására. A jellegzetes kristály artropátiák az időskori köszvény, az álköszvény és a mészköszvény. Típusosan érintett ízületek az artrózisos idős kéz, a térd és a váll. Sajnos, specifikus terápia egyelőre csak a húgysav anyagcserével kapcsolatos köszvény esetében jön szóba. Az orvos teendője a gyulladás csökkentése helyileg és gyógyszeres formában egyaránt.  


Szakértőink

dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár