Hatékony segítség

2010.09.21. - Írta: dr. Kuklis Eszter, orvos természetgyógyász

Hatékony segítség

Kicsikkel és nagyokkal egyaránt megesik, hogy sérülést szenvednek. A homeopátiás gyógyszerekkel hatékony és gyors segítséget nyújthatunk. Természetesen soha nem hagyható el a hagyományos sebellátás sem, vagyis a sebtisztítás, sebkötözés, vagy szükség esetén a szakorvosi ellátás. Egy sebészeti, vagy fogászati beavatkozás esetén a megelőző kezelés is hatásos.

Nos, lássuk, milyen szereket ajánlunk a sérülések sürgős ellátására.

  • Karcolások, horzsolások esetén, illetve vágott, szakított, tépett sebekre külsőleg, azaz lemosás és borogatás formájában is alkalmazzuk a Calendula és a Hypericum oldatát. Ezt úgy készíthetjük el, hogy az ún. őstinktúra (tömény alkoholos kivonat) 10-15 cseppjét belekeverjük negyedliter vízbe. Ez a két szer a két legkiválóbb természetes fertőtlenítő és fájdalomcsillapító.
  • Szúrt sebekre, legyen ez akár tüske, hegyes tárgy, rovarcsípés, vagy injekció Ledumot adjunk. Elősegíti a fájdalom és a duzzanat csökkenését, a scsípések közömbösítését.
  • Csípésekre, ha szúró, égő fájdalom kíséretében hirtelen halványpiros duzzanat jelenik meg, és a tünetek hidegre enyhülnek, melegre viszont rosszabbodnak – ezek a méhcsípés klaszszikus tünetei – az Apis mellifica hozhat enyhülést. Darázscsípésre inkább a Vespa lesz jó. Szúnyog-, és kullancscsípés esetén Staphysagriat, csaláncsípésre viszont – amikor égő, viszkető hólyagok képződnek – Cantharist használjunk.
  • Zúzódáson a bőr alatti lágyszövet sérülését értjük, ami duzzanattal, elszíneződéssel és fájdalommal jár. Kezelésére első választandó szer az Arnica, ami azonnal csökkenteni fogja a fájdalmat és a vérömleny képződést, illetve segíti a kialakult vérömlenyek gyors felszívódását. Olyan ütéseknél, ahol idegek tehát pl. a kéz vagy lábujjak (körmök) sérültek, és ez nyilalló fájdalmat okoz adjunk Hypericumot. Porczúzódásra az Argentum metallicum, ínsérülésre pedig a Calendula lesz hatásos.
  • Ficam, rándulás esetén az Arnica adását követően a tüneteknek megfelelően a következő szerek közül választhatunk: Bryonia javasolt, ha az ízület megduzzad, feszül a benne lévő folyadékgyülemtől, és a legkisebb mozgástól is fáj; Ruta a legmegfelelőbb, amikor a csonthártya is sérül, vagy az a rész ahol az ín a csonthoz tapad, és a sérülés nagyon sajog; ha viszont a mozgás csak kezdetben fájdalmas, de később a mozgatás során a fájdalom enyhül, az izület „bejáratódik”, és a forró, duzzadt ízület szaggató fájdalmán a meleg borogatás enyhít, akkor Rhus toxicodendront szedjünk. Amennyiben nincsen hámsérülés, mindig alkalmazhatunk Arnica oldatos borogatást.
  • Csonttöréseknél akkor járunk el helyesen, ha az első két napon 1-1 adag Arnica C200-at adunk, majd az elkövetkező 2 hétben váltakozva adunk Symphytumot és Calcium phosphoricumot a gipsszel rögzített törött végek összeforrásának elősegítésére.


A fentiekben felsorolt összes szert D4, D6, vagy C4, C6 higításban szedjük, akár óránként hét szemet, a tünetek fennállásáig. Arra mindig ügyeljünk, hogy homeopátiás gyógyszer szedésekor ne közömbösítsük a hatást koffeinnel vagy mentollal.


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus



Bezár