Fagyási sérülés általában fagypont alatt, de alacsonyabb hőmérsékleten is jelentkezhet. Vízben akár már +10 °C körül is jelentkezhet hosszú idejű behatás után. Egészséges emberben a hideg hatására az erek összehúzódnak, ezt egy reaktív értágulat követi, fokozott véráramlás, amely által a hidegnek kitett terület felmelegszik. Hidegsérülés mindaddig nem következik be, amíg ez a vérbőség fennáll, amit a bőr piros színe is jelez. Az értónus bénulásának jele, ha később ez a vérbő terület kékes színűvé válik. Ilyenkor azonnal védeni kell a hideghatásnak kitett területet, mert ha ezt nem tesszük meg, bekövetkezik a hidegsérülés.
A helyi hidegsérülés enyhébb esetben nem azonnal jelentkezik, hanem később már a melegben, és további hidegbehatás nélkül még egy ideig rosszabbodhat is. A bőrterület piros, majd lassan ödémás lesz, megdagad, a bőrön hólyagok képződhetnek, sőt üszkösödés is kialakulhat. A sérüléseket három stádiumba oszthatjuk súlyossági sorrendben:
- Congelatio eryithematosa (csak bőrpírt okoz),
- Hólyagos (égéshez hasonló hólyagokat okoz),
- Üszkös hidegsérülés.
Nemcsak a bőr, hanem a lágyrészek, a porc és az izom is sérülhet.
A fagyott testrészt helyezzük 38°C fokos vízbe a teljes átmelegedésig, de ne dörzsöljük. Majd szárazon, puhán, lazán pólyáljuk be, súlyosabb esetben forduljunk háziorvoshoz, vagy sebészhez. Enyhébb esetekben jó hatású a fagy elleni kenőcs.
Mint mindig, most is legfontosabb a megelőzés. Öltözzünk az időjárásnak megfelelően, rétegesen. Szeles, hideg időben használjunk olyan sapkát, amely védi a fülünket. Ne használjunk szűk cipőt. Cipőnk télen legyen egy kissé nagyobb, hogy vastag zoknit is fel tudjunk húzni, és így ne szorítsa a lábunkat. Lábunkra teljesen száraz lábbelit, harisnyát, zoknit húzzunk. Mindig viseljünk kesztyűt, amely ne legyen szűk, tegyünk fel kapucnit, és használjunk kendőt, nyaksálat.