Hogyan csináljam?

2011.09.03. - Írta: KA

Hogyan csináljam?

Lássunk egy otthon elvégezhető önvizsgálatot, mellyel néhány perc alatt tetőtől talpig ellenőrizhetjük egészségünket!
Csak 5 perced van? Ez éppen elég ahhoz, hogy egy csomó mindent megtudjál a tested állapotáról. Összeszedtünk 10 egyszerű, megbízható és érdekes módját annak, hogyan vizsgálhatod meg magadat otthon orvosi segítség nélkül.

Természetesen ahhoz, hogy egészségünket megőrizzük az éves egyszeri felülvizsgálat elengedhetetlenül szükséges. Csak az orvos tudja elemezni a vérképet, meghallgatni a tüdődet, szívedet, elrendelni azokat a vizsgálatokat, melyekhez orvosi készülékek szükségesek, szakértő szemmel vizsgálni a dudorokat, kinövéseket és keresni az árulkodó jeleket, hogy valami nincsen rendben. De az éves vizsgálatok között te is tehetsz valamit magadért, figyelemmel kísérheted ezeknek az egyszerű vizsgálatoknak a segítségével, hogy mi játszódik le a szervezetedben.

1. Állj rá a mérlegre!

Miért? Mi megmondjuk! Ez a „szedjél vitaminokat, egyél egy almát, mozogj sokat” kategóriába sorolható egészségügyi tanács. A súlyfelesleg olyan sok egészségügyi problémához köthető – cukorbetegség, szívpanaszok, izületi gyulladás, magas vérnyomás, depresszió – hogy csak néhányat említsünk, hogy mindenképpen állandó figyelmet kíván. A napi ellenőrzés pozitív hatást gyakorol rád. A Brown Egyetem és az Észak-Karolinai Egyetem tudósai megállapították, hogy azok az emberek, akik naponta mérték magukat, 61%-ban tartották a súlyukat, míg azok, akik kevesebbszer, csak 32%-ot értek el. Miért? A napi mérés esetén rögtön észlelhető a súlygyarapodás, ezért hamarabb tehetünk ellene.

Hogyan csináljuk? Reggeli előtt, meztelenül mérjük meg magunkat. Válasszuk mindig ugyanazt az időpontot. A rajtunk lévő ruha vagy a reggel megivott 1-2 pohár víz is befolyásolhatja néhány dkg-val a súlyunkat. Mindig ugyanazt a mérleget használjuk. Súlyingadozást figyelsz, és mivel az áruházban vásárolt mérlegek nem elég pontosak, ezért a legjobb, ha minden nap ugyanazt a mérleget használod.

2. Nézd meg a hajkefédet!

Miért? Cink, vas és B vitamin hiánya is okozhatja a hajhullást. A másik bűnös a pajzsmirigy lehet, alul- illetve túltengése. Ha nemrég született kisbabád vagy átestél valamilyen hormonális változáson, pl abbahagytad a tablettaszedést, akkor a 3 hónapon belüli hajhullás lehet ennek a következménye.

Hogyan csináljuk? Ha úgy látod, hogy túl sok a haj a kádban hajmosás után vagy a kefében, akkor számold meg őket. 100 szál naponta normális. De ha 200-nál többet találsz (tudom, ennyinek a megszámolása unalmas lehet, de máshogy nem tudod megállapítani), vagy csomókban hullik hajad és kilátszik a fejbőröd, azonnal kérjél időpontot a háziorvosodtól.

3. Nézd meg a szemed fehérjét!

Miért? Ha a szemed fehérje hirtelen sárgásra vált, akkor az azt is jelentheti, hogy túl sokat voltál a napon napszemüveg nélkül. Az túlzott uv sugárzás a szem fehérjén található membrán megvastagodását és ezáltal a sárgulást okozza.
Ennél gyakrabban látod a szemedet véresnek. Ezt a szemed felszínéhez közel található vérerecskék kitágulása okozza. A piros szem számos probléma tünete lehet. Nagy részük ártalmatlan, mint pl a kialvatlanság vagy szempilla vagy más apró idegen tárgy a szemben. A piros szem tünete lehet még az allergiának, megfázásnak, influenzának, kiszáradt szemnek, és a herpesznek is. De tünete lehet egy szemfertőzésnek, mint a kötőhártyagyulladás, vagy a súlyosan fertőző bakteriális szemgyulladás, ami inkább a gyermekeknél gyakoribb. Ritkább esetekben okozza egy komolyabb szembetegség vagy sérülés.

Hogyan csináljam? Nézz a tükörbe, fókuszálj a szemed fehérjére. Eleinte figyelj oda a kisebb különbségekre. Később elég ha a lényegesebb változásokat tartod szem előtt. Általánosságban véve ha tiszta, fehér a tekinteted, akkor eleget pihensz és a mindennapi zűröket, mint a hideg vagy allergia jól kontrollálod.

4. Fújd ki az orrodat!

Miért? A normális, egészséges légzés az orron át történik, ami azt jelenti, hogy ha egészséges vagy, légzésed akadálymentes. Még a kisebb dugulást is valamilyen probléma okozza, pl. allergia, meghülés, influenza, arcüreggyulladás vagy szervi elváltozás. Sokan élünk bedugult orral, pedig nem szabadna. Még ha valamennyire kapsz is levegőt, amikor az orrod kb. 30%-ban el van dugulva, akkor is minden lélegzetnél 30%-kal kevesebb oxigénhez jutsz. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban kell lélegezned ahhoz, hogy a szervezeted megfelelő oxigénellátását biztosítsd. Gyakori, felszínes légzés sokkal kevésbe egészséges, mint hosszú, mély, tiszta légzés.

Hogyan csináljam? Fújd ki az orrod. Ha semmi nem jön ki, szuper. Kár a zsebkendőért! Ha tiszta váladék jön ki, akkor lehet allergia, megfázás előjele vagy hogy hideg van otthon. Tartsd rajta a szemed a következő tüneteken. Ha sárga vagy zöld váladék távozik, az gyulladás jele. Ha szilárd anyag jön ki, akkor nyugi. Az orrunk szűrőként működik, teljesen normális, hogy a belélegzett anyagok letapadnak és összeállnak azzá a bizonyos dologgá.

5. Szemléld meg a pisidet!

Miért? A normális vizelet áttetsző vagy világos sárga. Néhány étel (mint pl a B vitamin tartalmúak), megváltoztathatják a színét, de többnyire a vizeletednek nem szabad változnia. Amire igazából figyelned kell, az a hírtelen sötét színű pisi. A sötét sárga vagy véres színű vizelet lehet jele a felfázásnak, hugyuti fertőzésnek. Utalhat a máj betgségére. A véres vizelet okozója ezer más dolog is lehet a vesekőtől a hugyhólyagrákig. Szóval ha sötét a vizeleted, akkor ne csak mellőzd a vörösáfonya levet, hanem fordulj rögtön orvoshoz.

Hogyan csináljam? Készíts jegyzetet a pisid színéről. Ha halvány sárga a legtöbb napon, de egyszer csak zöldre, rózsaszínre vagy barnára vált és ezt több alkalommal észleled, még akkor is, ha tudatosan több folyadékot fogyasztottál, akkor orvoshoz kell fordulnod.

6. Vizsgáld meg a körmeidet!

Miért? A körmök egészséges állapotban erősek, tiszták és áttetszőek. Bármilyen ettől eltérő állapot valamilyen mélyebben zajló folyamat tünete. Hogy pontosan mi? Nehéz megmondani. Az az egészségügyi weboldal, amelyikkel konzultáltunk, több mint 300 olyan problémát sorol fel, amelynek a köröm elváltozása a tünete: vitamin, ásványi anyag vagy protein hiány, pajzsmirigy probléma, felborult hormonháztartás, pikkelysömör. De ugyanakkor a vékony köröm a sok mosogatásnak is lehet a következménye. Mindenesetre érdemes odafigyelnünk a körmeinkre.

Hogyan csináljam? Nézd meg alaposan mindegyik körmödet és készíts jegyzetet az elváltozásokról. Ha felületi fehér pöttyöket látsz, akkor elég elmenni a manikűröshöz, nem kell orvoshoz fordulni. Valószínűleg valami sérülés következtében kerül oda, pl odacsuktad egy fiókhoz vagy ajtóhoz. Nem emlékszel, hogy sérült meg a körmöd? Ha megsérül a körömágyad, akkor az nem látható azonnal, hanem csak akkor, amikor lenő a körmöd. Ha egy egyenes csíkot veszel észre, ami a körmöd tetejétől a körömágyad felé megy, az utalhat pl melanomára, tehát ki kell vizsgáltatni. Ha barna színű foltot látsz a körömágyadon, az valószínűleg gombás fertőzés, melyet orvos által felírt gyógyszerrel kell kezelni. Egy másik rendellenesség: amikor koszos fehér a körömágytól kezdődően a feléig utána pedig egyre sötétedik, az a vese betegségére utal.
 


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész



Bezár