Hogyan védekezzünk a rossz szájszaggal szemben?

Hogyan védekezzünk a rossz szájszaggal szemben?

Kétségbeesetten ellenőrzi egy megbeszélés előtt, milyen a lehelete, netán kényszeresen rágózik, nehogy gond legyen? Ne aggódjon, nincs egyedül! Ha azonban nem alaptalanul aggódik, érdemes lenne a végére járni, mi is állhat a probléma hátterében?

A kellemetlen szájszag valóságos rémálom: mind az „aktív”, mind a „passzív” fél számára roppant kínos, pláne, hogy szóvá tenni sem lehet igazán. Abba viszont nem gondol bele mindenki, hogy a jelenségnek mindig oka van, méghozzá elég sokféle.
 
Táplálkozás
 
A legegyszerűbb, leghétköznapibb magyarázat természetesen abban keresendő, mit ettünk-ittunk meg. A kávé, az alkohol és a fokhagyma a legismertebb „ellenségek” ezen a téren, hiszen olyan masszív bukét hagynak maguk után, amit sokszor még a cukormentes rágó vagy a különböző szájöblítők is legfeljebb ideiglenesen tudnak elfedni. Ugyanakkor nem kizárólag az hathat negatívan a leheletünkre, ha eszünk valamit, hanem ennek ellenkezője is: a koplalókúrák, diéták szintén rossz kipárolgást eredményezhetnek. Ennek hátterét könnyű belátni, hiszen, ha valaki nem rág sokat, annál kevesebb nyál termelődik – a szájszárazság pedig rossz leheletet eredményez, mivel a baktériumok sokkal könnyebben megtelepednek a száraz nyálkahártyán. A rágózás ilyenkor is segíthet, hiszen fokozza a nyáltermelést, ráadásul a mentának köszönhetően a szagokat tekintve is „rásegít” a folyamatokra.
 
Betegségek
 
Bizonyos légúti fertőzések, betegségek, illetve egyes gyógyszerek szintén szájszárazságot okoznak, ilyenkor is javasolt a rágógumi és a fokozott folyadékfogyasztás. A nátha vagy a torokfertőzések tipikus példát jelentenek erre. A gyógyszertárakban recept nélkül árult antibakteriális hatású cukorkák, pasztillák ilyenkor is jó szolgálatot tesznek, bár ez elsősorban tüneti kezelés, a probléma teljesen csak a gyógyulással szokott megszűnni.
 
Az egyik legtipikusabb, rossz leheletet okozó betegségcsoport a gyomorproblémák köre. Ezeket mindenképpen érdemes szakemberrel kivizsgáltatni, mert a legkülönfélébb gondokról beszélhetünk. Olyan könnyebben kezelhető elváltozásokról, mint a gyomor nem megfelelő záródása, egészen olyan veszélyes betegségekig, mint a rák. Étrendváltoztatással, kevesebb fehérje és több szénhidrát fogyasztásával szintén kedvezőbb irányba befolyásolhatók a folyamatok.
 
Higiéniai problémák
 
Ha nem mostunk fogat, rossz lesz a leheletünk. Nem hangzik szépen, de a végeredmény sem az: a fogaink közé tapadt, onnan el nem távolított ételmaradékok bomlásnak indulnak, és ennek bizony szaga van. A gyulladás, a szuvas fog, a sorvadó íny – amelyek szintén mind bakteriális alapú folyamatok az esetek többségében – szintén kellemetlen szájszaghoz vezetnek, és ugyanígy a koronák alatt is elszaporodhatnak a baktériumok. Utóbbi esetekben bizony csak a fogorvos segíthet.
 

Ha fogorvosi segítségre nincs szükségünk, és biztosra akarunk menni, minden étkezés után sikáljuk meg a fogainkat, és ne csak fogkefét használjunk, hanem fogselymet, fogköztisztító kis eszközöket is, mert a fogkefe nem ér el minden területet – főleg, ha esetleg nem is teljesen szabályos a fogsorunk. Ilyenkor javasolt a szájöblítők használata is, és ahogy a reklámok is mondják, a rágógumi tényleg segít a szájüreg ideális pH-értékének visszaállításában táplálkozás után. Ilyen minőségében a semminél mindenképpen jobb, a fogmosást viszont nem helyettesíti. Azaz, ha tehetjük, vigyünk magunkkal fogkefét és fogkrémet a munkahelyünkre is. Este és reggel pedig soha nem maradhat ki a megfelelő, alapos, jó technikájú, legalább három percig tartó fogmosás!


Szakértőink

Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász



Bezár