1.Családi háttér
Legyünk tisztában családunk egészségi állapotával. Ha a családban van, aki cukorbetegségben szenved, vagy magas vérnyomással küzd, javasolt a látás állapotának rendszeres ellenőrzése.
2. Szemtorna
Csupán napi két alkalommal végzett pár perces szemtorna is nagyban elősegíti a szem egészségének megőrzését. Reggel és este végezz pár perces gyakorlatokat, fordítsd a szemed jobbra párszor, majd balra párszor, majd fókuszálj különböző távolságban lévő pontokra.
3.Figyelmeztető jelek
Ha egyre gyakrabban észleljük szemünk fáradságát, homályos, esetleg kettőslátást, forduljunk orvoshoz, kérjünk látásvizsgálatot.
4.Rendszeres testmozgás
Egyes tanulmányok szerint a rendszeres testmozgás - például a gyaloglás - akár 70 százalékkal is csökkentheti a korral összefüggő makuladegeneráció (szemfenéki meszesedés) kockázatát.
5.Káros UV fények
Nyáron a napfény erős hatásaitól és az UV fényektől védd a szemed megfelelő minőségű napszemüveggel.
6.Egészséges étrend
Különböző ételek fogyasztásával is elősegítheted a látásod épségének megőrzését. A sárgarépában lévő nagy mennyiségű béta-karotin a retina egészségéhez szükséges. Az omega-3 tartalmú ételek, segítenek a szemszárazság és a makuladegeneráció kialakulásának megelőzésében, és a C-vitaminban gazdag ételek csökkentik a szürkehályog kialakulásának kockázatát.
7.Ellenőrzés, legalább kétévente
Egy átfogó szemvizsgálat meghatározhatja a nagyobb szembetegségek kockázatát. A szemvizsgálat azt is biztosítja, hogy naprakészek maradjunk szemüvegre és kontaktlencsére vonatkozó szükségletünkről. Ha számítógépes munkát végzel érdemes gyakrabban, legalább évente egyszer ellenőriztetni szemed.
8.Ne dohányozz!
A dohányzó emberekre nagyobb kockázatot jelentenek a korral is összefüggő makula degeneráció, szürkehályog az uveitis és az egyéb szemproblémák kialakulásának veszélyei.
Igaz, hogy ezek a lépések nem garantálják a tökéletes látást egy egész életen át, de az egészséges életmód fenntartása és a rendszeres szemvizsgálat minden bizonnyal csökkentik a látás-romlás kialakulásának kockázatát.
https://www.allaboutvision.com