Kérdések a köhögésről

2011.09.10. - Írta: dr. Fekete Ferenc, tüdőgyógyász

Címkék: köhögés
Kérdések a köhögésről

A köhögés robbanásszerű kilégzés, amely a légutakba jutott idegen testek, illetve az ott keletkezett váladékok eltávolítását szolgálja. A köhögés lehet akaratlagos, de rendszerint a köhögési reflex közvetítésével, a légutakból kiinduló inger hatására váltódik ki.

Prob­lé­ma-e a kö­hö­gés?

A köhögés maga lehet kínzó, kellemetlen, ezért a köhögő ember nyugalmát megzavaró, ezáltal az életminőséget rontó tényező. Ezen túlmenően a köhögés, mint tünet, az ártalmatlan, spontán gyógyuló betegségtől a legsúlyosabb életet veszélyeztető kórállapotig bármit jelezhet.

Mi áll­hat a kö­hö­gés hát­te­ré­ben?

  •  Leggyakrabban banális meghűlés, vírusfertőzés,
  • a felső légutak bakteriális gyulladásai (középfülgyulladás, arcmelléküreg gyulladás, stb.),
  • az alsó légutak gyulladásai (heveny és krónikus hörghurutok, tüdőgyulladások),
  • TBC fertőzés,
  • asztmás, allergiás megbetegedések,
  • a légutakba került idegentestek,
  • a légutakban, a tüdőben és a körülvevő szövetekben levő daganatok,
  • keringési elégtelenség következtében kialakuló vérpangás a tüdőben,
  • pszichés okok.

Mi­kor for­dul­junk or­vos­hoz?

Az előbbi felsorolásból is kiderül, hogy a köhögéssel járó betegségek zömmel ártalmatlan, spontán gyógyuló vírusos fertőzések. Ezek a szövődménymentes esetek nem igényelnek orvosi vizsgálatot és kezelést. Jellemzően étvágytalansággal, rossz közérzettel, orrfolyással, orrdugulással, hőemelkedéssel, vagy nem túl magas lázzal járhatnak, és a köhögést leggyakrabban váladékürülés kíséri. Ezek a betegek néhány nap után gyógyulnak, esetleg minimális tüneti kezelést igényelhetnek. A magas lázzal, rossz közérzettel, rossz általános állapottal járó köhögések akár járnak váladékkal, akár nem, orvosi vizsgálatot igényelnek. Ugyanígy fel kell keresni orvosát annak a betegnek is, akinek elhúzódik a köhögése (5-10 nap), vagy hirtelen, esetleg evés, vagy hányás közben jelentkezett, vagy valami szokatlan tünettel társul. 

Mit te­he­tünk a kö­hö­gés­sel?

Legfontosabb a helyes diagnózis megállapítása. Ha banális, spontán gyógyuló betegségre gondolunk, leghelyesebb az ágynyugalom, kellő mennyiségű folyadékfogyasztás, és ha a beteg nyugalmát zavarja a köhögés, orvossal vagy gyógyszerésszel történt megbeszélés után adhatunk köhögéscsillapítót. Mivel a köhögés a felgyülemlett váladék eltávolítását célozza, szükségtelen és káros is a minden áron történő „elfolytása”. Ezekben az estekben általában amúgy is sok a váladék, tehát az ún. váladékoldókkal csak a köhögési ingert fokozzuk, vagyis inkább kerülendők. Antibiotikum adása szükségtelen és káros, mert a betegség idejét nem rövidíti le, a tüneteket nem enyhíti.
Minden más esetben a megállapított, vagy feltételezett diagnózis szerinti vizsgálatok és specifikus kezelés szükségesek, amelyet az adott igény szerint egészíthetünk ki tüneti szerekkel. Amennyiben a beteget száraz köhögés kínozza, adhatunk váladékoldót, ha a beteg inkább a váladékkal járó köhögéstől szenved, adhatunk köhögéscsillapítót. A kétféle szer együttes alkalmazása értelmetlen és felesleges költség.
 

Mit te­he­tünk a kö­hö­gés megelőzésére?

Legfontosabb a tiszta levegő, amely nem teszi tönkre a légutak biológiai védekező rendszerét. Ezért a dohányzás, különösen csecsemő és gyermek társaságában szigorúan tilos!
Hurutos beteg ne menjen társaságba, mert fertőzhet.
Nagyon jó eredményeket lehet elérni az influenza elleni védőoltással, mert az influenzás betegek köhögése általában nagyon kínzó.
Összegezve tehát a köhögés csak tünet. Önmagában is kellemetlen, de mindenképpen keresendő a mögötte meghúzódó betegség. 


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár