Mi kapható?
A 90-es évek közepétől rohamosan növekedett azon készítmények száma, amelyekhez a patikákban recept nélkül is hozzájuthat a beteg. Ezeket a gyógyszereket az Egészségügyi Világszervezet így csoportosította:
- fájdalomcsillapítók,
- vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek,
- bőrgyógyászati termékek,
- keringésre ható szerek,
- bélműködésre ható gyógyszerek, emésztést elősegítők,
- meghűlésre ható szerek, köhögéscsillapítók.
Mit kérdezzünk?
A gyógyszerész nem csak egyszerűen elad, mert akkor nem különböztetné meg semmi az egyszerű kereskedőktől. A gyógyszer mint „különleges áru” csak a hozzáadott tájékoztatással együtt él. Rendkívül nagy (kb. 8000) a gyógyszerek száma a patikákban, ehhez hozzáadódnak még a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények (kenőcsök, cseppek, teák stb.) is. Itt van a legnagyobb szükség okos szóra, türelemre. A következő fő kérdéseknek feltétlenül el kell hangozniuk:
1. Mi a panasza?
2. Szedett-e már valamilyen készítményt erre a tünetegyüttesre?
3. Van-e allergiája valamilyen vegyületre?
4. Milyen gyógyszereket szed rendszeresen?
Mik a veszélyek?
A gyógyszertárak törekednek arra, hogy az officinában (ahol a gyógyszereladás történik) megfelelő „nyugalmas szigetek” kialakulhassanak. Ezeken a helyeken lehet „négyszemközt” orvosolni a problémákat:
- Nem szabad azonos hatóanyagtartalmú, de más nevű termékeket egyszerre alkalmazni. A túladagolás veszélyes!
- A már rendszeresen szedett terápiás gyógyszerek közé hogyan illeszthető az új, eddig ismeretlen vegyület?
- Mikor alkalmazzuk a szereket (pl. vérnyomáscsökkentőket reggel, illetve este)?
- Fontos a táplálkozást befolyásoló tényezőkről beszélni (egyes szereknek csak a harmada szívódik fel táplálkozás után).
- Nagyon fontos ilyenkor megbeszélni, mi az, amit nem szabad egyszerre alkalmazni (felszívódási problémák, allergiás reakciók).
- Munkánkat segítik a számítógépes programok. Mindezek jól alkalmazhatóak, de semmiképp nem helyettesítik az emberi szót, a megértést és a bizalmat. A mindennapos kihívások teszik széppé hivatásunkat.