- A koffein hatással van a hangulatra: kisebb, vagy közepes mennyiségű kávé feldobja az embert, és fokozza a koncentrálóképességet. Ezzel szemben nagy adag koffein feszültséget és szorongást okoz. Azoknál, akik érzékenyek a koffeinre, már csupán 250 mg koffein (másfél-két csésze kávé) elfogyasztása után is felléphetnek mérgezéses tünetek. Az erős kávésoknál, akik naponta hat-hét csésze kávét fogyasztanak, és szervezetük jól tolerálja a koffeint, bizonyos mértékű szorongás léphet fel.
- „Elvonási tünetek” jelentkeznek azoknál, akiknek a szervezete hozzászokott a koffeinhez, a kávé megvonása fáradtságérzetet, depressziós és szorongásos tüneteket okozhat. Akik rendszeresen kávéznak, ügyeljenek arra, hogy folyamatosan pótolják a szervezetükben lévő koffein mennyiségét! A napi kávéadag megvonása rosszkedvet, gyengeséget okoz. A reggeli levertség érzés, vagy a hétvégi fejfájás, amikor a szokásosnál tovább alhatunk, a koffeinmegvonás tünetei lehetnek, amelyek egy csésze kávé felhörpintésével enyhíthetők. Ha tehát szeretne leszokni a kávézásról, fontos, hogy fokozatosan csökkentse a napi adagot!
- A menstruáció alatt fogyasztott kávé mennyisége befolyásolja a klimax időszakában jelentkező tünetek erősségét. Egy, az Egyesült Államokban végzett kutatás szerint azok a nők, akik nem tapasztaltak magukon klimaxos tüneteket, viszonylag kis mennyiségű kávét fogyasztottak a menopauzát megelőző időszakban. Akiknek viszont erősek voltak a klimaxos tünetei, több kávét ittak fiatalabb korukban. Ügyelni kell azonban arra, hogy bizonyos, a klimax tüneteit enyhítő gyógyszer koffeint is tartalmazhat!
- Egy nemrégiben közölt kutatás szerint, amelyben négyszáz állapotos nő vett részt, azoknál a kismamáknál, akik naponta körülbelül 300 mg koffeint fogyasztottak (ez a mennyiség körülbelül három csésze kávénak, vagy kilenc pohár kólának felel meg), nem fordult elő nagyobb számban koraszülés és fejlődési rendellenesség. Mindez alátámasztja azt a feltételezést, hogy napi három csésze kávé elfogyasztása még nem káros a szervezetre.
- Felmérések szerint a koffein kalciumhiányt okoz, így nő az esélye a csontritkulás kialakulásának. Orvosok szerint az említett betegség megelőzhető a napi adagnak megfelelő mennyiségű kalcium és két-három csésze kávé elfogyasztásával. A koffeint tartalmazó italok fogyasztása az olyan kalciumban gazdag italok helyett, mint a tej, kalciumhiányhoz vezethet, de a legnagyobb veszélyt a csontokra mégis a dohányzás jelenti. Ha ráadásul ezt „megfejeljük” néhány csésze kávéval, a veszély még fokozottabban jelentkezik. A legfontosabb tehát az, hogy a kávézás mellett gondoskodni kell a megfelelő mennyiségű kalciumbevitelről is.
- A koffein fokozhatja az aszpirin hatását, így bizonyos esetekben enyhíti a fejfájást, mivel szűkíti az agy véredényeit. Ha nincs lehetőség erősebb fájdalomcsillapító bevételére (például terhesség esetén), egy csésze kávé, vagy bármely más, koffeint tartalmazó ital segíthet a fájdalom leküzdésében.