A RAND Corporation legújabb kutatási eredményei szerint a fiatalkori pszichés problémák felnőttkorra gyakorolt negatív hatásai kétszer olyan erősek, mint a gyermekkori súlyos, ám fizikai betegségeké.
A pszichés gondokkal küzdő gyerekek problémái iskolai teljesítményükben is megmutatkozik, ám ez nem intelligenciájuk, sokkal inkább instabil lelkiállapotuk következménye, amely megnehezíti, hogy megfelelően koncentráljanak a tanórákon. A rossz lelkiállapot, a pszichés krízis ezenfelül károsan hat a fiatalok memóriájára is. Mindez pedig pont annyira sajnálatos, mint amennyire érthető: hiszen annak, aki aktuálisan máshol jár, ráadásul nem a „legszebb helyen”, vélhetően nehezére esik az a fokú figyelem, mint amit a pszichés gondokkal nem sújtott társai képesek produkálni.
A gyerekkori traumák még időskorban is kísértenek. A kutatók úgy találták, hogy azok, a már bőven középkorú felnőttek, és gyermekkorukban tartós pszichés krízissel, lelki problémákkal küzdöttek, idősödve mind a barátságosság, mind a lelkiismeretesség tekintetében „alacsonyabb teljesítményt produkáltak”, mint lelkileg nem traumatizálódott emberek – miközben ezek a személyiségtényezők segíthetik leginkább a felnőtteket abban, hogy sikeresek legyenek.
Mit tehet a szülő?
A szülők felelőssége igen nagy; sokan, hiába észlelik hogy „valami nem stimmel vele”, szemet hunynak a dolog felett, ahelyett, hogy segítséget kérnének. Hazánkban a Nevelési Tanácsadó Hálózat, amelynek kirendeltsége minden nagyobb településen illetve kerületben megtalálható, segíthet a problémák csökkentésében, konkrétan a fiatalok, gyerekek pszichés problémáinak, kríziseinek leküzdésében.
Komoly segítséget nyújthat a Budapesti Vadaskert Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancia is, ahol a 18 éven aluli korosztály számára, igen magas színvonalú komplex gyermek- és ifjúságpszichiátriai ellátást nyújtanak.