A funkcionális diszpepszia három alcsoportját különböztetjük meg.
Diszmotilitás jellegű diszpepszia
Ez a diszpepszia legelterjedtebb formája. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a túl sok, vagy túl kevés gyomorsav okozhat emésztőrendszeri megbetegedést, hanem az úgynevezett motilitászavarok is. A tünetekért ilyen esetekben az emésztőrendszer nem megfelelő „mozgása” a felelős.
A gyakran alkalmazott savcsökkentő készítmények (szódabikarbóna, savlekötők), emésztést elôsegítő enzim készítmények, puffadás csökkentő szerek nem, vagy csak alig csökkentik a tüneteket, és a panaszok hátterében álló okokat nem szüntetik meg. Ilyen esetekben tehát érdemes családorvosunkhoz fordulni, aki a diagnózis felállítása után a gyomor és bélrendszer természetes mozgását összehangoló gyógyszert fog javasolni.
A diszmotilitás típusú diszpepsziára jellemző tünetek:
- korai jóllakottság-, teltségérzés,
- felhasi feszülés,
- puffadás,
- émelygés, hányinger,
- étkezésre fokozódó panaszok.
Reflux jellegű diszpepszia
Refluxnak nevezzük, amikor a savas gyomortartalom viszszafolyik a nyelőcsőbe. Ennek oka szintén a motilitászavar. Reflux jellegű diszpepszia esetén nincs kimutatható elváltozás a nyelőcsőben, a gyomor és bélrendszer mozgását összehangoló gyógyszer szedésével a panaszok megszüntethetők.
A reflux jellegű diszpepsziára utaló tünetek:
- gyomorégés,
- étkezésre fokozódó panaszok,
- savcsökkentők hatására csökkenő panaszok.
Fekélyszerű diszpepszia
A tünetek a fekélybetegségre emlékeztetnek, sokszor a hátterében ilyenkor is a nem megfelelő gyomorürülés áll. Ilyen esetben a gyomor-bélrendszer mozgását összehangoló gyógyszer, esetleg a gyomorsav termelődést gátló készítmény jelent hatékony kezelést.
Fekélyszerű diszpepsziára utaló tünetek:
- éhségfájdalom,
- étkezésre csökkenő fájdalom,
- savcsökkentők hatására csökkenő panaszok.
A diszpepszia három különböző csoportja nem minden esetben különül el élesen, gyakran előfordul, hogy több csoport tüneteit is észleli, ilyen esetben kevert típusról beszélünk.
Amennyiben Ön a fenti tüneteket észleli, forduljon családorvosához.
A diszpepsziás tünetek hátterében komoly betegség is állhat, a diagnózis felállítását és a megfelelő terápia kiválasztását bízza kezelőorvosára.