Mi a funkcionális diszpepszia?

Mi a funkcionális diszpepszia?

A diszpepszia szó szerinti fordításban „rossz emésztést” jelent, de tulajdonképpen egy rossz közérzetet okozó, étkezés után jelentkező, felső hasi feszüléssel, puffadással, teltségérzéssel, émelygéssel stb. járó emésztőrendszeri probléma. Funkcionális diszpepsziáról akkor beszélünk, ha a probléma hátterében szervi megbetegedés nem bizonyítható. A lakosság 30-40%-a szenved diszpepsziás panaszoktól. A diszpepszia jelentőségét nem csak az adja, hogy ennyire gyakran fordul elő, hanem az is, hogy sokszor súlyos betegségek korai figyelmeztető jele lehet. Ezért nagyon fontos, hogy az öngyógyszerezés helyett panaszainkkal kezelő-orvosunkhoz forduljunk, aki eldönti, mi áll a panaszok hátterében, megfelelő kezelést vagy további kivizsgálást javasol. 

 

A funkcionális diszpepszia három alcsoportját különböztetjük meg.

Diszmotilitás jellegű diszpepszia

Ez a diszpepszia legelterjedtebb formája. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a túl sok, vagy túl kevés gyomorsav okozhat emésztőrendszeri megbetegedést, hanem az úgynevezett motilitászavarok is. A tünetekért ilyen esetekben az emésztőrendszer nem megfelelő „mozgása” a felelős.
A gyakran alkalmazott savcsökkentő készítmények (szódabikarbóna, savlekötők), emésztést elôsegítő enzim készítmények, puffadás csökkentő szerek nem, vagy csak alig csökkentik a tüneteket, és a panaszok hátterében álló okokat nem szüntetik meg. Ilyen esetekben tehát érdemes családorvosunkhoz fordulni, aki a diagnózis felállítása után a gyomor és bélrendszer természetes mozgását összehangoló gyógyszert fog javasolni.
A diszmotilitás típusú diszpepsziára jellemző tünetek:

  • korai jóllakottság-, teltségérzés,
  • felhasi feszülés,
  • puffadás,
  • émelygés, hányinger,
  • étkezésre fokozódó panaszok.

 

Reflux jellegű diszpepszia

Refluxnak nevezzük, amikor a savas gyomortartalom viszszafolyik a nyelőcsőbe. Ennek oka szintén a motilitászavar. Reflux jellegű diszpepszia esetén nincs kimutatható elváltozás a nyelőcsőben, a gyomor és bélrendszer mozgását összehangoló gyógyszer szedésével a panaszok megszüntethetők.
A reflux jellegű diszpepsziára utaló tünetek:

  • gyomorégés,
  • étkezésre fokozódó panaszok,
  • savcsökkentők hatására csökkenő panaszok.

 

Fekélyszerű diszpepszia

A tünetek a fekélybetegségre emlékeztetnek, sokszor a hátterében ilyenkor is a nem megfelelő gyomorürülés áll. Ilyen esetben a gyomor-bélrendszer mozgását összehangoló gyógyszer, esetleg a gyomorsav termelődést gátló készítmény jelent hatékony kezelést.
Fekélyszerű diszpepsziára utaló tünetek:

  • éhségfájdalom,
  • étkezésre csökkenő fájdalom,
  • savcsökkentők hatására csökkenő panaszok.

A diszpepszia három különböző csoportja nem minden esetben különül el élesen, gyakran előfordul, hogy több csoport tüneteit is észleli, ilyen esetben kevert típusról beszélünk.
Amennyiben Ön a fenti tüneteket észleli, forduljon családorvosához.
A diszpepsziás tünetek hátterében komoly betegség is állhat, a diagnózis felállítását és a megfelelő terápia kiválasztását bízza kezelőorvosára.
 


Szakértőink

dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta



Bezár