Mik a tünetek?
Eleinte láz majd száraz köhögés, majd egy hét elteltével légszomj jelentkezik, a páciensek egy része pedig kórházi ellátásra szorul. De fejfájás és izomfájdalom is fáradtság is kíséri. A lappangási idő - a megfertőződés és az első tünetek jelentkezéséig - akár 14 nap is lehet az Egészségügyi Világszervezet szerint, de néhány kutató szerint akár 24 nap is lehet. Orvosok szerint néhány ember már azelőtt fertőző lehet, hogy megjelennének a tünetek.
Mennyire halálos a koronavírus?
Egy 44 000 koronavírussal fertőzött páciensből álló adatbázis alapján az Egészségügyi Világszervezet szerint a betegek 81%-nál alakultak ki enyhe tünetek, 14%-nál súlyos tünetek jelentkeztek, 5% pedig kritikus állapotba került. A Covid-19 névre keresztelt vírus halálozási aránya alacsony (1-2% közötti) – ám a számok nem teljesen megbízhatók. Jelenleg is több ezer beteget kezelnek, akik belehalhatnak a betegségbe, tehát az elhalálozás aránya tovább nőhet. Azonban az sem egyértelmű, hogy hány olyan enyhe eset van, ami nincs bejelentve, így a halálozás aránya alacsonyabb is lehet. Hogy kontextusba helyezzük ezt a számot, nagyjából egymilliárd ember kapja el az influenzát minden évben melyből 290 000 és 650 000 végződik halállal.
Lehet kezelni vagy gyógyítani a koronavírust?
Jelenleg a kezelés az alap eljárásokat jelenti – segíteni a test működését például lélegeztetőkészülékkel egészen addig, ameddig az immunrendszer képes legyőzni a vírust. Azonban elkezdődött a munka a védőoltás kifejlesztésére és remélhetőleg az év végére a vakcina embereken végrehajtott tesztelése is megkezdődhet. A kórházak ezenfelül azt is vizsgálják, hogy a különböző antivirális gyógyszereknek van-e hatása a betegségre.
Hogyan védhetem magam a vírustól?
A Egészségügyi Világszervezet az alábbiakat ajánlja: Mosson kezet - ugyanis a szappan, illetve a kézfertőtlenítő megöli a vírust
Takarja el a száját és az orrát köhögéskor vagy tüsszentéskor – lehetőleg papírzsebkendővel – majd mossa meg a kezét, hogy megelőzze a vírus tovább terjedését.
Ne érjen a szeméhez, orrához vagy a szájához. Amennyiben a keze olyan felülethez ér, amelyet megfertőzött a vírus, így a szervezetébe juttatja.
Ne menjen közel, olyan emberekhez, akik köhögnek, tüsszentenek vagy lázasak Lehetőleg tartson 1 méteres távolságot ugyanis a köhögéssel-tüsszentéssel a vírust tartalmazó részecskéket juttathatnak a levegőbe.
Ne utazzon az alábbi területekre:
- Irán
- Észak-Olaszország (Pisától Firenzétől és Riminitől északra)
- Dél Korea egyes részei
- Hubei tartomány (Kína)
- Vietnám
- Kambodzsa
- Laosz
- Mianmar
Milyen gyorsan terjed a vírus?
Naponta ezrével jelentenek be új eseteket, azonban az elemzők szerint a valós számok tízszer akkorák is lehetnek, mint a hivatalos adatok. A vírus olaszországi, dél-koreai és iráni megjelenése pedig világjárvány kitörésével fenyeget.
Az Egészségügyi Világszervezet jelezte, hogy aggódik azon esetek miatt, amelyek nem köthetőek egyértelműen Kínához vagy egyéb megerősített megbetegedésekhez. Mivel a megfázás és az influenza is télen terjed a leggyorsabban, van remény, hogy a tavaszi-nyári időszak segíti a vírus megfékezését. Azonban megjelent egy új koronavírus törzs Szaud-Arábiában a nyáron, így nincs garancia, hogy a melegebb időjárás megállítja a terjedést.