Álmatlanság
Az álmatlanság lehet ideiglenes és eredhet egyszerű okokból is, okozhatja például eltérő időzónák közti átállás (jet lag). A rövidtávú álmatlanságot okozhatja betegség, stressz vagy túlzott koffeinfogyasztás. Sok gyógyszer mellékhatásai közt is előfordul.
A hosszútávú álmatlanságot okozhatja stressz, depresszió vagy szorongás. Állhat egy adott helyzethez kötött asszociáció is az álmatlanság mögött: a lefekvést a nehézséggel azonosítja az álmatlanságban szenvedő személy, illetve arra számít, hogy nem fog tudni aludni, ami így önbeteljesítő jóslattá válik. Ez a körforgás akár évekig is elhúzódhat.
A cirkadián ritmus zavarai csak ritkán okoznak álmatlanságot, az alkohol- vagy drogfüggőség viszont gyakran.
Horkolás és alvási apnoe
Amikor elalszol, számos izmod nyugalmi állapotba kerül. Ha a torkodban lévő izmok túlságosan ellazulnak, a légútjaid elzáródhatnak, amitől horkolni fogsz. Néha a horkolást allergia, asztma vagy az orr sérülése okozza, mert megnehezítik a légzést.
Az apnoe a légutak elzártságát jelenti. Az obstruktív alvási anoe-t régebben elsősorban a túlsúlyos, idősebb férfiak betegségének tartották, de ma már tudjuk, hogy az abnormális légzés bármely korosztály, testsúly és nem esetén előfordulhat. A kutatók mára rájöttek, hogy sok alvási apnoe-s esetben a légutak elzáródása csak részleges. A legtöbb betegnél a torok belseje szűkebb az átlagosnál.
A vér oxigénszintjének csökkenése, amit eddig az obstruktív alvási apnoe miatti felébredés fő okának tartottak, előfordulhat ugyan, de általában a valódi indok az, hogy a levegő fizikai akadályoztatás miatt nem tudja elhagyni a légutakat.
Az alkoholfogyasztás rontja az obstruktív alvási apnoe tüneteit, mert ellazítja a légutak nyitvatartásáért felelős izmokat.
Az alvási apnoe egy ritka fajtája, a centrális alvási apnoe alakulhat ki akkor, ha az agy kihagyásokkal vagy egyáltalán nem tud kommunikálni az izmokkal. A centrális alvási apnoe esetén a horkolás elmaradhat.
Teljes biztonsággal csak fül-orr-gégész orvosi szakember tudja eldönteni, mi állhat az alvási apnoe-d, illetve horkolásod mögött.
Terhesség
A terhesség első harmadévében jelentkező krónikus fáradtság oka valószínűleg a hormonháztartás változásaiban keresendő, például a progeszteron szintjének változásában. Vannak nők, akik annyira izgulnak a közelgő anyaságuk miatt, hogy nehezen tudnak aludni, illetve vannak, akik arra panaszkodnak, hogy rendkívül élénk álmaik miatt nem elég pihentető számukra az alvás. Az alvási apnoe kockázatot jelent a magzat számára is, különösen akkor, ha a vér oxigénszintje csökken az alvás alatt.
Narkolepszia
A narkolepszia kiváltó okai nem tisztázottak. Valószínűleg genetikai és környezeti hatások játszanak szerepet a kialakulásában, bár a genetikai okokról még csak találgatni lehet, kevés tanulmány készült. Néhány ritka idegi megbetegedést lehet a narkolepsziához kötni.
Nyugtalan láb szindróma
Sok lehetséges kiváltó ok lehet a nyugtalan láb szindróma mögött, beleértve a vesebetegséget, az idegi megbetegedéseket, vitamin- illetve vashiányt, a terhességet és bizonyos gyógyszerek (például antidepresszánsok) mellékhatásait. A legújabb tanulmányok szerint a genetikai háttér erős befolyással lehet a kialakulására, sikerült izolálni a gént, ami az esetek 40 százalékáért felelős.
Rémálmok és lidércnyomás
A rémálmokat okozhatja egy traumatikus átélt esemény, láz, bizonyos gyógyszerek vagy alkohol fogyasztása. A lidércnyomás (paraszomnia) általában óvodás korú gyerekeknél fordul elő, de érzelmi, vagy lelki nehézségekkel küzdő felnőtteknél is felléphetnek.
https://www.webmd.com/sleep-disorders/understanding-sleep-problems-basics