Miért egészséges a mértékletes borfogyasztás?

Miért egészséges a mértékletes borfogyasztás?

Itt a szüreti szezon, így a nagyvárosokban is viszonylag olcsón lehet szőlőhöz jutni, arról nem is beszélve, hogy később mi minden készülhet a gyümölcsből. Összeállításunk második részében azt tekintjük át, miért is egészséges a kulturált borfogyasztás.

Mindenki tisztában van vele, hogy az alkohol öl, butít és nyomorba dönt – ez valóban így is van, ha valaki nincs tekintettel bizonyos határokra, és mértéktelenül fogyasztja. Kis mennyiségben azonban az alkohol sem feltétlenül ártalmas, a borfogyasztás pedig megfelelő mértékben kifejezetten egészséges – ez pedig nem maguk számára igazolást kereső ivók kifogása, hanem tudományosan bizonyított tény. De miben is rejlik a bor áldásos hatása?
 
Védi a szívet
 
Persze nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő mértéket! Kutatások szerint férfiaknál napi 2-3 deciliter, nőknél 1-2 deciliter bor elfogyasztása az a mennyiség, ami ajánlott. Akik tehát megisznak egy-két pohár bort – elsősorban vörösbort – a vacsorához, azok bizonyítottan védettebbek lesznek a szívinfarktussal szemben, mint ennél többet fogyasztó vagy teljesen absztinens társaik. A hatásmechanizmus mögött a bor koleszterinháztartást befolyásoló tulajdonságai állnak: a szőlőnedű csökkenti a koleszterinszintet és növeli az érfalakat védő „jó” koleszterin, a HDL mennyiségét. Emellett csökkenti egy véralvadási faktor, az úgynevezett plazma-fibrinogén szintjét, ezáltal mérsékli a trombózisveszélyt is. A kísérletek emellett azt igazolták: a kulturált mértékű borfogyasztás ha nem is teljesen, de alapvetően attól függetlenül is csökkenti a szívinfarktus kockázatait, hogy az ember eközben mit eszik. Vagyis azok körében is mérséklődik a rizikó, akik egyébként úgymond teljesen egészségesen táplálkoznak, és azokat is védi, akik könnyebben „elhajlanak” a zsíros, nehéz ételek, illetve az édességek felé. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha borozunk, akármit ehetünk mellette, ettől még mindenképpen figyeljünk oda arra, mit eszünk! De az a pohárka bor bizony mindenképpen jót tesz.)
 
Erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik
 
A borban számtalan, a flavonoidok közé tartozó fenolos összetevő található, amelyek antioxidáns hatással bírnak: ezek az anyagok a szőlőszemekben lelhetők fel, tehát a gyümölcs héjában, magjában és húsában egyaránt megtalálhatók. Az antioxidáns hatás pedig véd a daganatok kialakulásával szemben, illetve késlelteti a rákos elváltozások létrejöttét, ezért is javasolt a borfogyasztás – és e tekintetben is elsősorban a vörösborokat ajánlják a szakemberek. Egyes vizsgálatok még azt is igazolják, hogy ezek a fenolvegyületek, polifenolok a fogszuvasodást is gátolják, sőt, bizonyos káros sugárzások – így például az erős nyári napsugárzás – hatásait is mérséklik. A bor ebbéli minőségében egyedülálló az alkoholos italok között: a sör, illetve a tömény szeszek még csak megközelítően sem tartalmaznak ilyen mennyiségben polifenolokat.
 
Jó a gyomornak
 
Ha valaki sok alkoholt iszik, annak másnap mar a gyomra. A gyomorsavszint megemelkedése azonban nem feltétlenül kellemetlen – mint az eddigiekben, itt is a mértékletességet kell hangsúlyozni. A szolid mennyiségben elfogyasztott bor hatására savasabb lesz a gyomrunk, és épp annyira módosul az ottani kémiai összetétel, hogy a szervezetben megtelepedett különböző vírusok elpusztuljanak a megváltozott körülmények között. Nem mind és nem maradéktalanul, de sok közülük. Emellett a bor kálium- és nátriumtartalmának köszönhetően javítja az emésztést is, és a gyomornedvekre gyakorolt hatásának következtében az étvágyat is növeli. Az viszont tévhit, hogy a vashiányosságra is elsőrangú „gyógymód”: a vörösborban meglévő vas nem szívódik fel a gyomorból a véráramba, mert nem rendelkezik az ehhez szükséges kémiai tulajdonságokkal. Vagyis a vashiányosoknak is elsősorban az említett étvágyfokozó hatás és a vörösvérsejt-képzés ezáltali fokozódása révén segít, nem pedig „közvetlenül”.

Ismételten hangsúlyozzuk: a fenti áldásos hatásokkal csak az említett szolid mennyiség rendszeres elfogyasztása esetén számolhatunk. Napi egy üveg bor megivása esetén tehát senki sem hivatkozhat az egészségvédelmi okokra, ilyen mértékű italozásról ugyanis soha nem állították a kutatók, hogy hasznos, sőt, kifejezetten ártalmasnak tekinthető. És azt is fontos kiemelni, hogy a fentiekben az igazi borokról beszéltünk, nem pedig a borként árult, de szőlőt igazából soha nem látott vegyipari, „tablettás” készítményekre.


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár