A B12 vitamin más néven cobalamin, segít a szervezetnek az energiatermelésben azáltal, hogy a szénhidrátokat glükózzá alakítja. A B vitaminok vízben oldódnak, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tárolja őket, rendszeresen újra be kell vinni őket ételeken keresztül.
A gyomorban lévő sósav elválasztja a B12 vitamint az ételben lévő fehérjéktől. Innentől a B12 vitamin felszívódik a szervezetben és egyesül egy belső tényező nevű fehérjével, amit a gyomor állít elő. Ha valakinek a szervezete nem képes természetesen előállítani a belső faktort, véres vérszegénységről beszélhetünk. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott B12 vitamin nehezen fog felszívódni náluk.
Ezen kívül a B12 vitamin segíti az idegrendszer működését. A B9 vitaminnal (folsav) együttműködve segít abban, hogy a szervezet a vasat megfelelően hasznosítsa és egészséges vörösvérsejteket tudjon gyártani. A folsav és a B12 vitamin közösen alkotják az S-adenozil-metionin-t, egy, a kedélyállapot és az immunfunkciók szabályozásáért felelős vegyületet.
Egészségre gyakorolt hatás
A B12 vitaminnak több pozitív egészségügyi hatása is van. Hatással van a memóriára, a kedélyállapotra, az idegrendszerre, a vas szintjére, a szív egészségére, a hajra, a körmökre, a bőrre és még sok minden másra.
Egészséges vér
A B12 vitamin rendkívül fontos szerepet játszik abban, hogy a szervezet egészséges vörösvérsejteket tudjon előállítani. Amikor a szervezet B12 vitamin hiánnyal küzd, a vörösvérsejtek fejlődése rendellenessé válhat.
A vörösvérsejtek megnagyobbodnak, az alakjuk szokatlan lesz. Ennek hatására a vörösvérsejtek nem tudnak eljutni a csontvelőből a véráramba, így alakul ki a megaloblasztos vérszegénység. A vérszegénység gyengeséget, fáradékonyságot és más nehézségeket okozhat, mivel a szervezet nem rendelkezik elég vörösvérsejttel, hogy oxigénnel lássa el a sejtjeidet.
Egészséges agy
A tanulmányok azt mutatják, hogy a B12 vitamin segíti az agy és az idegrendszer működését, a memória működését, javítja a kedélyállapotot és segít a depresszió elleni küzdelemben. A depressziós betegeknek alacsonyabb a folsav és B12 szintje mint az átlagembernek. A B12 vitamin hiánya gyengíti a memóriát.
Egészséges bőr
A B12 vitamin segít fenntartani a bőr, a haj és a köröm egészségét. A hiánybetegsége a bőr elszíneződéséhez, hiperpigmentációjához, vitiligóhoz, a haj növekedésének lassulásához vezet többek között.
Egészséges szív
Tanulmányok kimutatták, hogy a B12 vitamin csökkenti a homocisztein szintjét a vérben. Ez az aminosav a szívbetegséghez köthető. Már egy kissé megemelkedett homocisztein érték is növeli a szívroham és a sztrók kialakulásának esélyét.
Beviteli források
Élelmiszerekkel, vagy étrend kiegészítőkkel is beviheted a B12 vitamint. Néhány étel, amiben természetesen előfordul:
- Bárány
- Marha
- Csirkemell
- Kagyló
- Lazac
- Szardínia
- Pisztráng
- Tonhal
- Tej
- Tojás
- Sonka
- Natúr joghurt
Ajánlott mennyiség
A B12 vitamin napi ajánlott beviteli mennyisége 2.4 mikrogramm naponta. A megfelelő B12 szint 200-900 pikogramm milliliterenként (pg/ml). Szakértők szerint ha a B12 szintje kevesebb, mint 200 pg/ml, B12 hiányról beszélünk. Az egészségügyi szakemberek vérvizsgálat útján tudják megállapítani egy ember B12 vitamin szintjét.
Hiány
Ha valakinek túl alacsony a B12 vitamin szintje, ez okozhat fáradtságot, gyengeséget, zsibbadást, bágyadtságot, bizsergő érzést az ujjakban, végtagokban, egyéb tünetek mellett. Az idősebb korosztály nagyobb eséllyel lesz B12 vitamin hiányos, mivel előfordulhat, hogy nem termelődik elég sósav a gyomrukban, hogy fel tudják dolgozni az élelmiszerekkel bevitt mennyiséget. Az emésztési rendellenességgel rendelkezők, például a Crohn betegségben, vagy cöliákiában szenvedők, illetve a súlycsökkentő- vagy gasztrointesztinális műtéten átesett betegek, és a vegetáriánusok, vegánok szintén könnyen lehetnek B12 vitamin hiányosak.
A B12 vitamin hiány tünetei:
- Egyenetlen szívverés
- Súlycsökkenés
- Érzékeny nyelv
- Kedélyállapot hullámzás/ingerlékenység
- Vérszegénység
- Zsibbadt vagy bizsergő végtagok
- Légszomj
- Szédülés
- Vitiligo
- Sápadt vagy sárgás bőr
- Izomgyengeség
- Bizonytalan mozgás
- Emlékezetkiesés
- Zavarodottság
Összegzés
A B12 vitamin az emberi táplálkozás alapvető összetevője. Kritikus fontosságú sok szerv működésének megfelelő működéséhez. Javasoljuk, hogy próbáld meg elérni a napi ajánlott B12 vitamin beviteli mennyiséget. Legyél minél többet a napon, és fogyassz minél több olyan élelmiszert, ami természetes B12 vitaminforrás. Ha nem vagy benne biztos, hogy elegendő a napi B12 vitamin beviteled, fordulj az orvosodhoz, hogy tanácsol-e vérvizsgálatot, vagy javasol-e valamilyen étrendi változást, esetleg étrend kiegészítőt. Ahogy a legtöbb vitamin és egyéb fontos tápanyag esetében, ételeken keresztül érdemes fedezni a napi szükségleteid. Ha étrend kiegészítőkre, vagy információra lenne szükséged, fordulj egészségügyi szakemberhez.
Forrás: https://www.verywellhealth.com/vitamin-b12-5083479
Image by wirestock on Freepik